Zásady hubnutí

0
3471

O zásadách hubnutí už toho bylo napsáno moc. Většina lidí, kteří chtějí nebo potřebují zhubnout, je mají nastudované a znají je, i když je vzbudíte o půlnoci. Bohužel to, že vše vědí, ještě neznamená, že zhubnout. Lidé mají totiž problém teorii převést do praxe. Připomeňme si zásady zdravého hubnutí a podívejme se na to i z jiného pohledu.

Chcete opravdu zhubnout? Jezte pravidelně

Pokud chcete zhubnout, první co musíte udělat je, že začnete jíst často, menší porce a budete dodržovat pravidelné intervaly. Doba mezi jídly by měla být asi 3 hodiny. Je to proto, aby mělo tělo dostatek času strávit jídlo, které mu dodáte, ale zase aby „nevyhladovělo“. Jinak se bude metabolismus zpomalovat a bude šetřit energií, místo aby rychleji spalovalo.

Snídejte

Při hubnutí a nejen při něm, je důležité, abyste vždy snídali. Snídaně je hlavní jídlo dne. S tím musíte vždy začít. Správná snídaně Vám nastartuje metabolismus a budete mít energii na začátek dne. Toto platí i pro děti. Je důležité, aby snídaly, než odejdou do školy či školky. Pokud snídat nebudou, můžou u nich nastat poruchy soustředění a problémy s učením

Hýbejte se

Při zdravém hubnutí musíte přidat pohyb. Logické je, že když budete celý den sedět v kanceláři u počítače, že nezhubnete. Snažte se zařadit do svého běžného života co nejvíce přirozeného pohybu.

Jak se dostat k vysněné postavě:

Stanovte si cíle

Cíl je důležitý, pokud chcete hubnout. Když totiž nebudete mít stanovený cíl, nebudete mít kam směřovat.  Pak se lehce může stát, že se na hubnutí „vykašlete“.

Vše si pište

Při hubnutí je dobré si zapisovat takový svůj deníček. Psát si co a kdy jíme, jestli jsme cvičili a jak jsme cvičili. Také je dobré si naspat, že jsme třeba zhřešili čokoládou apod. A třeba i důvod, proč jsme zhřešili. Například, rozzlobily mě děti, něco se nepovedlo v práci apod. Deníček Vám hodně pomůže při Vaší cestě za štíhlou postavou.

Čtěte etikety

Když jdete nakupovat, čtěte složení výrobků. Výrobce má povinnost uvádět na obale, co obsahuje jeho výrobek. Najdete zde, i pokud výrobek obsahuje alergeny apod.

Když neznáte názvy ve složení, raději ani výrobek nekupujte. Pokud je tam moc „éček“, také se mu raději vyhněte. Ne všechna jsou špatná, ale pokud je jich tam hodně, tak to úplně ideální nebude.

Máte na něco chuť? Dejte si to

Pokud Vás honí mlsná, udělali jste asi někde v jídelníčku chybu. Mlsná je totiž jen reakce těla, když nám chybí sacharidy. Ale může to být i zvyk. Máte několik možností, jak to řešit. Můžete zkusit jít něco dělat. Například si zacvičit, jít ven, zavolat kamarádce apod. Nebo máte další možnost a to je, že si dáte něco dobrého. Pokud se to neděje často a dáte si jen kousek například čokolády, nic se neděje. Nemusíte mít výčitky svědomí. Pokud by to ale mělo být denně, je něco špatně.

Nezakazujte si jídlo

Jídlo, které máte rádi, si nezakazujte. Jestli patří do „nezdravého“ jídelníčku, dejte si ho jen občas a v malém množství. Pokud si ale nějaké jídlo zakážete, o to víc po něm budete toužit.

Zapomeňte na diety

Pokud chcete zhubnout trvale, zapomeňte na diety a různé hubnoucí koktejly a tabletky. Ty Vám zhubnout nepomohou (alespoň ne zdravě a už vůbec ne trvale). Změňte svůj pohled na jídlo. Dietami docílíte pouze toho, že se Vám zpomalí metabolismus a budete ukládat ještě víc, než dosud. Navíc díky dietám můžete mít dalších pár kilo navíc, jelikož po každé dietě přichází Jo-jo efekt.

Nezapomínejte na pitný režim

Asi si říkáte „ach jo, zase ten pitný režim“. Ale věřte, že pitný režim je jedna z nejdůležitějších věcí, které bychom měli dodržovat. A ne jen když chceme nějaké to kilo shodit, ale stále. Voda je základ lidského těla. Je součástí každé buňky i krve. Když budeme mít malý příjem tekutin, hrozí nám dehydratace. Doporučuje se vypít asi 0,5l tekutin na každých 15kg váhy člověka. Pokud pracujeme nebo se pohybujeme v teplém prostředí, měli bychom vypít ještě víc.

Voda odvádí z těla škodliviny, které vznikají při hubnutí. Navíc pomáhá (potem) ochlazovat tělesnou teplotu. Nepodceňujte pitný režim.

Poskládejte si jídelníček z potravin s nízkým glykemickým indexem

Naučte se, jak si sami složit jídelníček (například Vás to může naučit výživový poradce). Vybírejte potraviny s nižším GI. Nebudete po nich mít tak brzy hlad.

Každý si musí najít tu svou cestu. Každopádně tyto zásady fungují více či méně na všechny. Výjimkou jsou snad jen osoby trpící metabolickými poruchami. I ti ale mohou zásady dodržovat a díky tomu se cítit lépe, případně nějaké to kilo shodit.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here