Zbořme mýty o hubnutí jednou provždy. Extrémní diety

0
3337

Kolem nás se objevuje stále více a více návodů na hubnutí a zdravý životní styl, které nás nabádají k radikální změně jídelníčku a chování. Nejčastěji tyto návody začínají slovy: „Jak efektivně zhubnout přebytečná kila“, „Zhubněte rychle a efektivně“ nebo „Zhubněte 10 kilo za 7 dní!“. Tyto návody obsahují téměř vždy jakousi zázračnou dietu, či dokonce zázračnou pilulku po které prý zhubneme rychlostí světla, a váhu si udržíme. Je tomu ale tak doopravdy?

Nejíst neznamená hubnout

Zoufalé ženy dělají zoufalé činy. Je pro nás jednodušší si přečíst lákavý nadpis, který slibuje rychlé výsledky bez větší námahy. Dokonce existují takové návody, kde se dočtete, že máte jíst pouze jednu věc, například mrkev – mrkvová dieta (ano, to opravdu existuje!).  V jedné věci mají tyto „diety“ pravdu: opravdu zhubnete. Ale za jakou cenu? Po extrémní dietě, která spočívá ve zbytečném hladovění, dochází k radikálnímu úbytku tuku a svalové hmoty, jelikož vaše tělo nemá dostatek energie a živin pro správné fungování. Vaše váha však bude ukazovat stále nižší a nižší číslo a vy se budete radovat. Ale pozor! Jakmile však vaše tělo začne vypovídat službu z neustálého hladovění (extrémní diety nejsou dlouhodobě udržitelné) a dopřejete si pořádné jídlo, poznáte ten známý a všemi hubnoucími ženami nenáviděný termín jojo efekt. Ach ano, jak nespravedlivé že?

Dlouhodobé hladovění způsobuje spoustu zdravotních potíží:

  • Stres
  • Únava
  • Bledost kůže
  • Hormonální nerovnováha
  • Vypadávání vlasů
  • Lámavé nehty
  • Žaludeční potíže

Pokud hladovění trvá dlouhodobě, tělo tuto skutečnost začne brát jako ohrožení a zapne takzvaný „nouzový režim“. Tento režim spočívá ve zpomalení metabolismu a ukládání každé kalorie, kterou přijmete i z malého pokrmu do podoby tukové tkáně. Takže i když přestanete jíst, tuk nezmizí. Jak je to tedy správně?

Hubnout neznamená jíst méně, ale jíst lépe

Vaše tělo potřebuje dostatek živin a energie pro správné fungování. Jídlo si nevažte, neodměřujte. Jen zvolte kvalitnější suroviny. Dejte přednost libovému masu upraveném na vodě, grilu či v troubě bez tuku, ovoci, zelenině, ovesným vločkám a kvalitní příloze jako jsou brambory, rýže, celozrnné těstoviny. Dopřávejte si v každém jídle všechny potřebné živiny jako jsou bílkoviny, tuky a sacharidy. Pijte hodně vody!

Jezte pravidelně

Jak už bylo napsáno na začátku, hladovění je největší chyba při hubnutí. Jezte pravidelně, alespoň 5 x denně. Tělo tak nebude mít potřebu ukládat živiny v podobě tukové tkáně, zrychlí se metabolismus, a vy budete pálit tukové zásoby.

Snídejte

Snídaně je základ dne, to vám řekne každý. Metabolismus se nastartuje právě prvním jídlem dne. A když si ještě před snídaní dopřejete sklenici čisté vody, bude to ještě lepší.

Nebojte se sacharidů

Dávejte však ve svém jídelníčku přednost pomalým sacharidům. Jednoduché cukry konzumujte spíše jen na snídani v podobě ovoce v kombinaci s pomalými sacharidy, například ovesná kaše s banánem či jablkem. Je také nutné dodat, že pomalé sacharidy by měli ve vašem jídelníčku zastupovat největší podíl. Takže s kvalitní přílohou nešetřete.

Nevynechávejte tuky

Mám na mysli samozřejmě ty zdravé. Bez nich k vysněné postavě nedojdete. Zdravé tuky mají důležitou roli při hubnutí, tělo je potřebuje. Jako zdroje zdravých tuků můžu uvést například oříšky, semínka, olivový olej (za studena), avokádo, vejce nebo ryby. Tyto potraviny zařazujte do svého jídelníčku hojně. Tělo vám poděkuje.

Dávejte přednost silovému tréninku

S pomocí kardia samozřejmě také zhubnete. Ale se silovým tréninkem nejenom shodíte přebytečnou tukovou zásobu, ale také si vytvarujete pevnou a krásnou postavu. Žena musí mít přece ženské tvary, a tím dosáhnete lépe silovým tréninkem. A nebojte, svaly jako chlap mít určitě nebudete. A pokud se přece jen na silový trénink necítíte, zkuste HIIT trénink. Je mnohonásobně lepší než klasické běhání.

Buďte trpělivé

Na úspěch je třeba si počkat. Nechcete přece skončit jako na začátku s nesmyslnou dietou. Toto není dieta. Je to změna životního stylu. A uvidíte-li první výsledky, bude to závislost!

5/5 - (2 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here