Účinná dieta – tipy a rady jak na to

0
4991

Rozhodli jste se, že změníte životní styl. Chcete konečně zhubnout, ale nevíte jak na to. Stále se prodíráte tou hromadou informací na internetu a hledáte nějakou účinnou dietu. Která je ale ta pravá? Která pomůže právě Vám? Existuje velké množství diet, tak jak poznat tu, která bude fungovat. Ať se podíváte kamkoliv, všude se píše něco jiného. Tak jak to vlastně má být?

Pokud chcete opravdu zhubnout trvale, zapomeňte na pilulky, drastické diety a hladovky. Pokud se chcete kilogramů zbavit napořád, musíte změnit svoje stravovací návyky. A nejenom ty. Je potřeba změnit celý životní styl. Aby byla dieta účinná, začněte přemýšlet jinak. Pohyb je také důležitý, třeba jízdní kolo je při hubnutí skvělým společníkem.

Co vyřadit z jídelníčku

Zapomeňte na sladkosti, slané pochutiny, fast foody, coca colu a podobně. Bílé pečivo by na Vašem stole také nemělo mít zastoupení. Dejte si pozor i na uzeniny a hodně tučné sýry. Nevhodné jsou také různé majonézové saláty a pomazánky.

Co by ve zdravém jídelníčku naopak nemělo chybět

Rozhodně zařaďte do jídelníčku tvaroh a různé tvarohové pomazánky. Vhodné je, doplnit tvaroh například bylinkami. Ideálně ze své zahrádky nebo z truhlíku na balkóně. Nezapomínejte na přírodní sýry. Dále by neměly chybět různé zakysané mléčné výrobky okolo 3% tuku. Nejlepší jsou bílé. Pokud Vám bílé nechutnají, doplňte je například lžičkou domácí marmelády nebo ovocem.

Aby mělo tělo dostatek bílkovin a při dietě neztrácelo svalovou hmotu, je nutné jíst kromě mléčných výrobků také kvalitní libové maso a luštěniny. Vyzkoušejte například červenou čočku. Nenadýmá a její příprava netrvá tak dlouho, jako u běžné čočky. Můžete ochutnat i cizrnu. Má jemně oříškovou chuť a hodí se do pomazánek, salátů nebo jako příloha. Vhodný zdroj bílkovin jsou také ryby.

Nevynechávejte ovoce a zeleninu. Vyzkoušejte účinky ananasu. Obsahuje až 86% vody, velké množství draslíku, sodíku a vápníku. Má v sobě biotin, který pozitivně působí na nehty, kůži a také vlasy. Což využijí třeba maminky po porodu, když se jim rovná hladina hormonů a vlasy jim dost často padají. Ananas dále obsahuje enzym bromelin, který podporuje trávení.

Chcete zhubnout? Konzumujte tuky! Říkáte si, co je to za nesmysl? Žádný nesmysl. Je to nutnost. Řeč je samozřejmě o tzv. „zdravých“ tucích. Některé totiž naše tělo potřebuje ke správné funkci. Jsou obsaženy například v rybách, oříškách, avokádu, olivovém oleji a podobně.

Jste unavení? Chybí Vám sacharidy.

Sacharidy jsou pro lidské tělo hlavní zdroj energie. Pokud to s nimi ale přeženete, můžou být i zdrojem nadváhy či obezity. Z toho vyplývá, že sacharidy jsou pro tělo důležité. Jaké ale vybírat?

Vyřadit, nebo alespoň omezit by se měly jednoduché cukry. Sem patří obyčejný cukr, fruktóza – cukr v ovoci, glukóza – neboli hroznový cukr a galaktóza – součást mléčného cukru. Z toho důvodu by se měly vyřadit všechny cukrovinky a doslazované potraviny.

Nejvíce zastoupené by měly být polysacharidy. Říká se jim také složené. Tělo je tráví pomaleji a tím pádem neovlivňují tolik hladinu krevního cukru v krvi. Sem patří i vláknina. Té by měl dospělý člověk sníst asi 30g za den. Bohužel dnešní dospělí zkonzumují maximálně polovinu doporučené denní dávky.

Kde najdeme vlákninu: hlavní zdroj je ovoce a zelenina, celozrnné pečivo a cereálie nebo také luštěniny.

TIP: dodejte tělu dostatek vlákniny. Vyrobte si domácí zelenino-ovocné smoothie pomocí NutriBullet 600.

Sportujte a zrychlete si metabolizmus

Pokud chcete s kilogramy zamávat, začněte sportovat. Zařaďte do svého života alespoň 3x týdně aerobní pohyb. Aby byla dieta účinná, bez pohybu se neobejdete. Co to ale ten aerobní pohyb vlastně je? Jedná se o činnost, která je prováděna po určitou dobu ve stejné tepové frekvenci. Nejvhodnější pohyb je svižná chůze. Je vhodná pro každého bez rozdílu věku či pohlaví.

Neodkládejte změnu na zítra. Dejte se do toho hned.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here