RECENZE knihy: Jonáš, Kuchař: Přírodní antibiotika a antibiotika v kuchyni

0
1282

Koření je mezi potravinou a lékem: vzácným  hostem do našich kuchyní, jídla a i pro naše tělo: Hostem, který je velmi mocný a moc dobře ví, kde má zapůsobit. S kořením se to má jako se vším dobrým, dobrého pomálu a všeho s mírou. Úctu ke koření a základní znalosti pro  preventivní i léčebné působení na organismus vám přinese tato praktická, přehledná a informacemi nabitá knížka.

Ráda se pak rozhlížím nejen v kuchyni, ale i v obchodě se zdravou výživou, kde se dají najít třeba orientální koření, octy, medy, přírodní přípravky, které v sobě mají obrovskou sílu, kterou třeba právě potřebuju? Chcete-li svůj život zlepšit po malých krůčcích, je toto jedna ze správných podpůrných publikací.

Co jsem se dozvěděla?

  • Znovuobjevila jsem tymián a jeho blahodárnou sílu pro trávení
  • Ráda jsem si přečetla o heřmánku a zjistila, že mi může pomoci ve vícero směrech
  • Připomněla si úžasnost tvorby kimči a kvašené zeleniny. Se zázvorem! O pár dní později jsem takovou zeleninu našla i v obchodě. Jak krásné!
  • Zauvažovala jsem o koupi difuzéru, protože vůně miluju a aromalampička přestává stačit
  • Vyrobila jsem si hřebíčkový olej, kaz mi sice nevyléčil, ale dosti pomohl v době, kdy jsem měla pocit, že bolesti naprosto všech zubů jsou z toho, jak „mám všeho plné zuby“, působil i na psychicky rozryté zuby

Ostatně, není to zdaleka všechno. Víc a víc si lze uvědomit, jak moc je spojen náš život, psychika i tělo – a jak se vše navzájem ovlivňuje. Jakou sílu má jídlo!

Koření života může být i koření zdraví.

Vše si můžeme připravit sami

Důraz je kladen na byliny a přírodní prostředky, které buď již doma máme, nebo které se dají snadněji sehnat. Recepty, návody jsou pak skvělým doplněním, které ve vás zažehne touhu udělat si… například kvašenou zeleninu, jeřabinový kompot, oleje, tinktury nebo třeba hřebíček namočit do alkoholu, načež vám vznikne báječný desinfekční prostředek.

Ovšem, nepřežeňte to, dala jsem hřebíčků mnoho a pálí to jako čert.

V knize se báječně orientuje, je přehledně roztříděná, stručná, jasná.

A jsou tu i recepty!

O autorech:

Autoři Josef Jonáš a Jiří Kuchař vybrali naprostý základ přírodních antivirotik a antibiotik, které lze poměrně snadno použít v domácích podmínkách. Ač základ, je to kniha košatá a bohatá, protože neopomíjí ani stará tradiční léčiva (zmiňuje staré bylinkáře, mihne se nám tu Janča, Mattioli, Paracelsus, Dietrich a jiní – což dává starobylý a poctivý knižní punc), přičemž seznamy a pojednání jsou osvěženy o všechny ty novinky, které se k nám poslední léta dostávají a které stejně jako já potkáváte v obchodech. A které mají také své místo.

Knihu koupíte na: https://www.eminent.cz/kniha/640_prirodni-antibiotika-a-antivirotika-v-kuchyni

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here