S prvními příznaky nachlazení vám pomůžou éterické oleje

0
1767

Na nachlazení můžete zkusit přírodní éterické oleje.

S prvními podzimními dny nás může překvapit nachlazení. Kromě důkladného pitného režimu a zklidnění hektického tempa, nám může ulevit od prvních příznaků také aromaterapie. Pojďme se podívat, jak nám můžou pomoci éterické oleje.

Mezi nejčastěji využívanými a dostupnými oleji při nachlazení nalezneme tea tree (čajovník), rozmarýn, eukalyptus, tymián, levanduli, heřmánek či citron. Každý z těcho olejů má specifické účinky a to jak na naše fyzické zdraví, tak v oblasti psychiky. Všechny uvedené oleje působí protivirově a protizánětlivě, citron působí proti bolesti hlavy, levandule povzbuzuje imunitní systém, uvolňuje tenzi a snižuje krevní tlak.

Jednou z možností je inhalace, účinné látky pronikají do dýchacích cest, kde rovnou působí. Do hrnce či plechového lavoru nalejeme cca 2 litry horké vody, nakapeme 2- 5 kapek zvolené silice (či kombinaci několika vybraných), skloníme hlavu nad lavor a hlavu překryjeme ručníkem. Páru vdechujeme ústy a pak nosem, takto vydržíme alespoň 10 minut. Po inhalaci se nedoporučuje chodit na chladný vzduch, naopak je vhodné udržet hlavu v teplém prostředí, pokud nikam nepospícháte, nasaďte čepici a relaxujte.

Další oblíbenou formou, jak nechat působit éterické oleje je koupel nohou. Do vany nebo lavoru napusťte vodu v teplotě cca 36 °C, přidejte éterický olej či jejich kombinaci. Proto, aby se olej rozptýlil je nutné do vody přidat mléko nebo med. Ponořte do vody nohy a postupně přilévejte horkou vodu, teplotu můžete zvýšit až na 42 °C. Proto, aby oleje pronikly do vašeho krevního oběhu, setrvejte v koupeli po dobu cca 20 minut. Poté nohy osušte a oblečte si teplé ponožky, relaxujte.

Pro komplexní účinek éterických olejů nakapejte pár kapek do aromalampy a nechte působit v mísnosti, kde trávíte nejvíce času. Na trhu je široký výběr éterických olejů, dbejte prosím na výběr kvalitního oleje, který bude obsahovat pouze přírodní silice, jedině tak dosáhnete očekáváného účinku. Na oleji by měl být uveden latinský název rostliny, ze které byl získán a země původu. Dalším ukazatelem je cena, často je nutné si za kvalitu připlatit.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here