Dietní plán – nezhubne za Vás, ale pomůže Vám

0
3639

Rozhodli jste se, že zhubnete. Navštívili jste poradce pro výživu a ten Vám nabídl sestavení dietního plánu. Co takový plán obsahuje? Bude srozumitelně napsaný tak, abyste mu porozuměli a zhubli podle něho? Podle čeho se budete řídit? To jsou všechno otázky, které Vám v následujících řádcích zodpovíme.

Co obsahuje dietní plán

  • Vaše základní údaje – na začátku budete mít vypsáno vše, co si o Vás poradce zjistil v průběhu Vašeho pohovoru. Vaši váhu, výšku, BMI, % tuku, vody a svalové hmoty, metabolický věk, viscerální tuk atd. Dále byste zde měli mít i sepsáno, jak se nyní stravujete a v čem děláte chyby. Měly by zde být vypsané Vaše zdravotní problémy (vysoký tlak, cholesterol, jestli jste prodělali úrazy, operace apod.) Dále se Vás poradce bude vyptávat na to, kdy chodíte spát, co děláte za práci, jestli sportujete, máte děti a koníčky… Prostě v úvodu bude vše o Vás.
  • V další části naleznete rozebraný Váš jídelníček. (Většina poradců po Vás bude chtít, abyste si sepsali tak týdenní jídelníček všeho, co sníte i vypijete) V této části budete mít rozbor. Co je tam navíc, co tam chybí, proč by dané jídlo mělo být spíše na svačinu než na snídani apod.
  • Výživová doporučení jsou další důležitou součástí dietního plánu. Poradce Vám podrobně rozepíše, jak by správné stravování mělo vypadat. Proč jíst sacharidy, proč bílkoviny a kolik asi. Proč dodržovat pitný režim, a který je vhodný přesně pro Vás… Zde budete mít prostě vše, co byste měli dodržovat ve Vašem životě.
  • Sestavený jídelníček – pokud se s poradcem dohodnete na sestaveném jídelníčku na míru, tak přesně zde, je pro něho místo. V jídelníčku na míru byste měli mít přesně vypsané, jakou potravinu si máte kdy dát. Včetně přesného množství. Takže například tam budete mít, že ke snídani si dáte 150g ovesné kaše + 100g ovoce + špetka skořice a 1 polévková lžíce rozinek.
  • Pokud máte ve svém dietním plánu sestavený jídelníček, měly byste zde také mít návod, jak můžete nahrazovat potraviny. Může se stát, že ananas prostě neseženete a musíte ho nahradit něčím jiným…
  • Pohybová doporučení – kvalifikovaný výživový poradce by měl mít i dobrý přehled o pohybových aktivitách. Přece jen to souvisí a pohyb s výživou jde ruku v ruce. V této části dietního plánu, byste měli nalézt doporučené cvičení. Jak často cvičit i jaké cviky.
  • Na závěr se mohou objevit obecná doporučení. Co dělat, když zhřešíme, jak odolat nástrahám, jak nakupovat atd.

Toto všechno byste měli ve svém dietním plánu, sestaveném na míru pro Vás, nalézt. Vše by mělo být vypsáno srozumitelně (žádné odborné výrazy, kterým stejně nerozumíte). Pokud Vám cokoliv ve Vašem plánu není jasné, ptejte se. Jde o Vaše tělo, Vaše zdraví a také Vaše peníze.

Zhubnu s plánem na míru?

Pokud je plán sestaven odborníkem, pak ano, zhubnete. Musíte ale dodržet vše, co Vám v plánu doporučuje. Pokud budete dodržovat pouze část toho, co máte ve Vašem plánu navrženo, nečekejte, že půjdou kila dolů. Možná půjdou, ale určitě ne tak, jak by mohla jít.

Dejte si také pozor na výběr výživového poradce. Hledejte takového, který má praxi, certifikát alespoň z rekvalifikačního kurzu, hodně spokojených klientů a nenutí Vám žádné „zázračné přípravky, bez kterých prostě nemůžete zhubnout“. Pokud bude mít vlastní zkušenost, jenom dobře. Dokáže se do Vás lépe vcítit. Chcete-li, aby váš jídelníček nebyl pouze dietní, ale i zároveň prospěšný vašemu zdraví, zkuste se obrátit na nutriční specialistky z Restart hubnutí.

Sestavte si svůj dietní plán

Dietní plán si můžete sestavit i sami. Nebude určitě tak propracovaný (těžko si asi sami spočítáte, kolik čeho přesně máte sníst). Pokud se ale budete řídit pravidly zdravého životního stylu, nebudete se přejídat a budete se hýbat, může mít Váš dietní plán smysl a také úspěch.

Na internetu existuje velké množství různých kalkulaček, kam si můžete zadávat vše, co sníte a dozvíte se, jestli jste jedli správně. Případně si můžete také sestavovat jídelníčky. Stačí najít správné webové stránky a pak už jen vybírat z možných potravin. Vždy berte v úvahu zásady zdravého stravování.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here