Superpotraviny ve zdravé výživě

0
3737

Healthy, FoodTéma ohledně zdravé výživy je poměrně časté, přesto jej někteří lidé berou na lehkou váhu. Často hřešíme na tom, že máme všeho dostatek. Můžeme si koupit jakoukoliv potravinu, která nás napadne. Jídlo je pro mnohé z nás potěšením, kterého se nedokážeme vzdát. Měli bychom si také uvědomit, že některé potraviny se mohou stát naším nepřítelem. Mají neblahý vliv na naše zdraví, tloustneme po nich, ale přesto se jich nedokážeme vzdát. Jak by měl vypadat zdravý jídelníček?

Začněte výběrem vhodných potravin

Základem je volba zdravých potravin, na které bychom se měli zaměřit. Obecně lze říci, že nejdůležitější je jíst více ovoce, zeleniny a celozrnných produktů, omezit tučné, sladké a smažené. To je ovšem hodně zjednodušené vysvětlení.

Slyšeli jste o takzvaných superpotravinách? Jde o potraviny, které obsahují velké množství zdraví prospěšných látek, zejména vitamínů, minerálů, antioxidantů, enzymů a vlákniny. Jejich velkou výhodou je, že nám v potřebné míře dodávají komplexní obsah živin ve své přirozené podobě. Tyto potraviny by v našem jídelníčku neměly chybět. Abychom z nich získaly co nejvíce výživových hodnot, je vhodné je konzumovat v tepelně neupravené podobě, tedy v syrovém stavu.

Které superpotraviny zahrnout do svého jídelníčku?

Patrně nejznámější superpotraviny jsou takzvané zelené potraviny, do kterých patří mladý ječmen, chlorella a spirulina.

Chlorela je zelená řasa, která obsahuje vitamíny a minerály. Je to ideální potravina pro vegetariány, neboť přináší až 58 % dobře stravitelných bílkovin.

Zelený ječmen se sklízí v raném stádiu (nazývá se také mladý ječmen). V této fázi růstu má nejvyšší obsah užitečných výživových složek. Pěstuje se prakticky po celém světě. Pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol, potlačuje růst rakovinotvorných buněk, je vhodný při hubnutí, trávicích potížích, špatné koncentraci a mnoho dalších pozitivních účinků.

Trojici zelených potravin uzavírá spirulina. Jde o jednobuněčnou řasu, která žije ve sladkovodních vodách s vysokým pH. Stejně, jako chlorella a ječmen má vysoký podíl bílkovin, sacharidů, železa a vitamínů. Je rovněž velmi bohatá na chlorofyl, mastné a nukleové kyseliny. Působí velmi blahodárně na naše zdraví.

Kustovnice čínská

Plody rostliny Goji Berry lze považovat za to nejcennější, co nám příroda dává. Plody této rostliny využívají lidé již po celá staletí.

Goji obsahuje celou řadu důležitých prvků, zejména pak 19 aminokyselin, železo, zinek, měď, vápník, fosfor. Plody kustovnice jsou také výborným antioxidantem a vydatným zdrojem vitamínu C. Jde o skvělého pomocníka v boji s bakteriemi, plísněmi a vysokým cholesterolem.

Vyzkoušejte „semínka“

Nejsou semínka, jako semínka. Pod pojmem chia semínka se ukrývají semínka šalvěje hispánské, které mají původ v Jižní Americe. Patří do skupiny takzvaných živých potravin. Obsahují velké množství bílkovin a vápníku, proto jde o skvělou potravinu pro vegetariány. Pokud je namočíme, vytvoří gel, který hydratuje naše tělo zevnitř.

Zdravé šťávy, které si zamilujete

Máte doma odšťavňovač? Jestli ne, pak je nejvhodnější doba si jej pořídit. Odšťavňovače totiž umí hotové zázraky. Například šťáva z červené řepy nám dodá mnoho potřebných vitamínů, navíc jde o skvělou prevenci proti civilizačním chorobám.

Nezapomínejte také na zdravé oleje. Vyhněte se živočišným a vsaďte na rostlinné. Kokosový olej lze využít na vaření, ve studené kuchyni, ale také jako hydratační prostředek na vlasy a pokožku.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here