Endokrinologická dieta – rychlodieta, která Vám ale nepomůže

0
8259

Endokrinologická dieta je jedna z těch, které Vám rozhodně nepomůžou zhubnout. Budete se trápit hlady v domnění, že děláte něco pro sebe, že budete hubenější, zdravější, ale tak to není. Naopak, může Vám ublížit.

Tato dieta je založená na hladovění. Drží se 14 dní. Tělo dostává extrémně málo živin. Lidé se domnívají, že tím bude tělo spalovat uložený tuk. Tak to bohužel není. Naopak. Pokud tělu nedodáte dostatek živin, aby mohlo normálně fungovat, začne zpomalovat metabolismus. Vy pak budete mít menší potřebu živin a i když budete hladovět, nezhubnete, ale budete přibírat.

Navíc touto dietou (jako každou, kde není vyvážená strava), hubnete svaly místo tuku. Po navrácení se zpět k normálnímu jídlu opět shozená kila naberete. Jo-jo efekt je tu 100% jistota.

Jak vypadá jídelníček

 1. Den

7:00  250ml mléka

10:00  250ml mléka

13:00  250ml mléka

16:00  250ml mléka

19:00  250ml mléka

 

 1. Den

7:00 – pribináček

10:00 – 150g tvarohu

13:00 – 150g masa

16:00 – 150g zeleniny

19:00 – 2 vařená vejce

 

 1. Den

7:00 – 100g ovoce

10:00 – 100g zeleniny

13:00 – 100g salámu

16:00 – 250g mléka

19:00 – 150g masa

A takto vypadá jídelníček při držení endokrinologické diety. Jídelníček je nevyvážený, obsahuje nevhodné potraviny. Chybí složené sacharidy a naopak je zde hodně živočišných bílkovin, je zde nedostatek esenciálních mastných kyselin.

Jestli chcete opravdu zhubnout, přes tuto rychlodietu cesta nevede. Touto dietou si nanejvýš tak ublížíte a přivodíte si zdravotní problémy.

Co tedy dělat?

Začněte myslet jinak. Změňte životní styl. Zapomeňte na zaručené diety a jdete cestou, která Vás dovede zdárně k cíli. Jak na to?

 • Snídejte (přivstaňte si, v klidu se nasnídejte. Dopřejte si vyváženou a plnohodnotnou snídani)
 • Jezte pravidelně (nevynechávejte snídani, svačinu ani oběd či večeři)
 • Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny (zeleninu můžete neomezeně)
 • Jezte kysané mléčné výrobky do 3 % tuku (ne odtučněné – tam je spousta chemie, aby to mělo nějakou konzistenci a chuť)
 • Vynechte ze svého jídelníčku sladkosti. Sice jsou to většinou pár gramů vážící drobnosti, ale energie mají jako oběd a svačina dohromady. Uvidíte, že po vynechání mlsání půjde váha dolů.
 • Přednost dávejte bílému masu (krůta, králík, kuře), občas si dopřejte i hovězí a sem tam vepřové
 • Alespoň 2x týdně si dopřejte rybu (mořské i sladkovodní)
 • Do zeleninového salátu nezapomeňte dát vždy kapku olivového oleje (tuk je potřebný pro rozpouštění vitamínů A, D, E, K)
 • Sportujte

Jaký sport zvolit

Pokud chcete skutečně natrvalo a zdravě zhubnout, je potřeba zařadit také sport do Vašeho života. Vyberte si takový, který Vás baví. Nemá cenu chodit běhat, pokud se do toho musíte nutit. Raději zvolte tenis či squash, pokud je Vám tato činnost bližší.

Najděte si kamarádku, se kterou budete sportovat. Ve dvou se to lépe táhne. Jistě toto pořekadlo znáte a je na něm něco pravdy. Když se Vám nebude chtít, kamarádka Vás vytáhne s sebou.

Nevymlouvejte se na nepřízeň počasí či bolest hlavy. Samozřejmě pokud budou padat trakaře, běhat asi nepůjdete, ale zacvičit si můžete i doma. Ostatně nejlepší cvičení je s váhou vlastního těla.

Nebuďte na to sami

Vtáhněte do svého snažení partnera. Snažení je hned jednodušší, když máte podporu a oporu ve svém protějšku. Ideální je, pokud se na změnu ve stravování dá s Vámi.

Nenechávejte si pro sebe, že se sebou chcete něco dělat, že chcete hubnout. Pokud o tom okolí (třeba jen to nejbližší) bude vědět, bude pro Vás těžší to porušit a vrátit se zpět. Navíc Vám nebudou nutit nezdravá jídla, když přijdete například na návštěvu.

Zapomeňte na všechny zaručené diety. Obzvlášť na tak drastické jako je endokrinologická dieta. Dejte se tím správným směrem – změňte své myšlení.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here