Jak začít hubnout?

0
5210

Chcete zhubnout a nevíte jak začít? Je to jednoduché. Hlavně to neodkládejte na zítra nebo na pondělí a podobně. Pokud se rozhodnete pro hubnutí, začněte okamžitě.

Upravte jídelníček

Když chcete hubnout, měli byste začít úpravou jídelníčku. Vyřaďte sladkosti a tučná jídla typu bůček, buřty, slanina atak.

Každý den si udělejte pořádnou misku zeleninového salátu. Jen pozor na zálivku. Salát nemusíte vůbec solit a stačí, když přidáte kapku olivového oleje a pokud ho chcete dochutit, můžete přidat čerstvé či sušené bylinky.

Jezte ryby. Hodně lidí, i když je to velká škoda, nejí ryby. Nemají je rádi ne pro jejich chuť, ale kvůli kostem. Ryby se snažte střídat. Někdy sladkovodní (například pstruh duhovaný) a někdy zase mořské (losos, tuňák, makrela apod.) Ryby, i když jsou tučné, obsahují esenciální mastné kyseliny, které jsou důležité pro správnou funkci mozku a soustředění.

Luštěniny jsou důležitý zdroj bílkovin a také vlákniny a sacharidů. Bohužel je velké množství lidí ze svého jídelníčku vynechává. Některým je znechutily školní jídelny a jiní je prostě neumí upravit. Přitom je to tak snadné. Stačí najít na internetu vhodný recept. Pak je ještě skupina lidí, kteří luštěniny nejedí kvůli problémům se žlučníkem. Ti ale mohou vyzkoušet červenou čočku. Ta většinou problémy nezpůsobuje. (je to individuální)

Abyste měli dostatek svalové hmoty, nezapomínejte také na konzumaci mléčných výrobků. Přednost dávejte těm méně tučným (okolo 3% tuku). Na odtučněné ale zapomeňte. Výrobci do nich přidávají škroby, stabilizátory a také dochucovadla, jelikož jsou odtučněné, tak aby měly vůbec nějakou chuť.

Máte rádi sýry? Jezte je raději než uzeniny. Pozor také na tavené sýry. Obsahují tavící soli, které odvápňují kosti. Raději si dopřejte přírodní sýry. Na trhu jich je velké množství. Jinak si můžete vychutnávat tvrdé sýry okolo 30% tuku. Nebo třeba zrající sýry. Věděli jste, že syrečky neobsahují žádný tuk, ale jen samé bílkoviny? Jsou výborné třeba na večeři.

Co ještě dodržet?

  • Jezte často a malé porce (alespoň 5 – 6x denně, podle toho, kdy ráno vstáváte a kdy večer chodíte spát)
  • Nezapomínejte na snídani
  • Poslední jídlo by mělo být asi 2 – 2,5 hodiny před spaním
  • Dodržujte pitný režim (asi 0,5l tekutin na každých 15kg váhy)
  • Hýbejte se

Chcete-li hubnout, cvičte!

Když chcete shodit nějaké to kilo, budete muset zvednout pozadí z gauče a začít se sebou něco dělat. To, že si dojdete do kuchyně pro čipsy k televizi, se jako pohyb opravdu nepočítá.

Abyste spálili uložený tuk, musíte cvičit. Ale jak, aby to bylo efektivní a účinně?

Vhodný je aerobní pohyb. Vybírat můžete ze svižné chůze, běhu, eliptického trenažeru, in-line bruslí apod. Měli byste „spalovat“ alespoň 3x týdně. Ideální délka aerobního cvičení je jedna hodina. Minimum je půl hodiny. Do té doby totiž tělo zpracovává cukry a až poté začne spalovat tuky.

Při hubnutí je potřeba také tělo posílit a formovat. Představte si, že zhubnete třeba 10kg a nebudete vůbec posilovat. Budete mít povolenou kůži na břiše, pažích i nohách. Věřte, že to nebude hezký pohled. Pokud si ale tělo zároveň posílíte a zformujete, bude i opticky vypadat pevnější a štíhlejší.

Začněte zlehka a pomalu.

Pokud nejste vůbec zvyklí cvičit, stačí, když začnete procházkami. Postupně můžete zrychlovat tempo a také prodlužovat úsek. To samé platí i o posilování. Začínejte pomalu a s malými zátěžemi. Určitě si nechcete uhnat svalovou horečku. Pak byste byli vyřazeni ze svého režimu a dlouho byste se dávali do kupy.

Vše má svůj čas. Neuspěchejte to. Začněte pozvolna upravovat svůj jídelníček a zařaďte lehký pohyb. Uvidíte, že za pár týdnů budete mít daleko lepší kondičku a budete o pár kilogramů lehčí. A to je přece Váš cíl.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here