Zdravé hubnutí jídelníček

0
4267

Znáte už každou dietu, která kdy spatřila světlo světa, vyzkoušeli jste každý koktejl, který sliboval rychlé úbytky váhy a ručička váhy stále ukazuje hodně nad Vaši vysněnou váhu? Pak je asi někde něco špatně. Pokud patříte mezi chronické dietářky, budete mít pravděpodobně zpomalený metabolismus. Jak to ale rozhýbat? Jak docílit toho, že nechtěné kilogramy půjdou dolů? Vyzkoušejte jídelníček.

Máte více možností. Buď si najdete nějaký univerzální na internetu, nebo si můžete nechat sestavit jídelníček přímo pro sebe na míru. Jak asi sami tušíte, druhá varianta bude lepší.

Jídelníček na míru

Kdo sestaví jídelníček na míru?

Když se rozhodnete, že budete jíst a hubnout podle sestaveného jídelníčku přímo pro Vás, asi Vás zajímá, kdo Vám ho může sestavit. Měli byste vyhledat výživového či nutričního poradce. Ten si Vás vyzpovídá a na základě informací od Vás a také váhy, míry a věku Vám sestaví vhodný jídelníček.

Měl by Vám také vysvětlit, jak jídelníček funguje, co od něho můžete očekávat a co byste měli dodržovat. Navíc by Vám měl doporučit vhodné cvičení. Bez pohybu se neobejdete.

Jídelníček by měl splňovat určitá kritéria. Měl by Vám dodat dostatek energie, aby bylo Vaše tělo schopno běžně fungovat. Zároveň by ale neměl být příjem kJ příliš veliký.

V jídelníčku by měly být zastoupeny bílkoviny, sacharidy a tuky. Ideální poměr při hubnutí je 30:40:30. Měla by být i dostatečně zastoupena vláknina.

Výhody jídelníčku na míru

 • Je sestaven přímo pro Vás
 • Má dostatek živin
 • Splňuje zásady zdravé výživy
 • Pestrost v jídle
 • Vynechání alergenů

Nevýhody

 • Jsou placené
 • Musíte si na něj chvilku počkat (poradce ho musí sestavit)

Univerzální jídelníček (z internetu, časopisu, od některých poradců hned při první konzultaci)

Takovýchto jídelníčků je plný internet. Každý časopis o výživě či hubnutí, nebo i časopisy pro ženy, nabízejí univerzální jídelníčky. Jde podle takových jídelníčku zhubnout? Jde. Ale otázkou je, do jaké míry si pak lidé svou váhu udrží. Zhubnete určitě. Jelikož omezíte příjem energie, budete jíst pestrou stravu a určitě také jídla, která běžně nejíte. Většinou ale po návratu k běžné stravě opět přiberete, jelikož tyto jídelníčky nejsou sestaveny na Vaše běžné životní podmínky. Není zde zohledněno, jestli sportujete, jestli máte sedavé zaměstnání, jestli vážíte 80kg nebo 150kg.

Rizika univerzálních jídelníčků

 • Zpomalí Vám metabolismus
 • Neodpovídají Vašim potřebám
 • Nedostatek bílkovin, sacharidů a tuků pro Vaši potřebu
 • Mohou obsahovat jídla, která nemůžete nebo nejíte
 • Chybí zde konzultace, proč jíte třeba k snídani sacharidy apod.

Výhody

 • Jsou zdarma
 • Máte je okamžitě

Sestavte si jídelníček sami a zhubněte zdravě. Důležité je, abyste měli stále na paměti, že je nejdůležitější jíst pravidelně, často, to znamená alespoň 5x denně. Nepřejídat se.  Snažte se dodržovat pestrost v jídle. Jezte jídla, která běžně nejíte. Vyzkoušejte třeba šmakouna, tofu, bulgur, tempeh a další méně známe potraviny.

Na co si dát pozor

Vaše kamarádka si nechala sestavit jídelníček od výživového poradce a chcete ho také zkusit. Zde pozor. Jídelníček splňuje požadavky Vaší kamarádky a ne Vaše. I když budete mít stejnou váhu, stejnou práci, budete stejně sportovat, tento jídelníček není sestaven pro Vás. Každý člověk je individuální a proto, pokud chcete jídelníček na míru, nechte si sestavit svůj.

Když chcete hubnout zdravě, jídelníček nestačí

Jen zdravé stravování Vám ale zhubnout nepomůže. Nějaká kila dolů samozřejmě dostanete. Jídlo je asi 75% úspěchu. Ale bez pohybu, který tvoří až 25%, to nepůjde. Začněte se pravidelně hýbat. Najděte si takovou aktivitu, která Vás bude bavit a provozujte ji alespoň 2 – 3x týdně. Ať už to bude squash, běh, kolo či posilovna. Jakýkoliv pohyb je vhodný. Ideální pro spalování je aerobní neboli kardio cvičení. To je vhodné provozovat alespoň hodinu v kuse.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here