Nejčastější mýty o mléčných výrobcích

0
490

Mléko a mléčné produkty jsou součástí jídelníčku většiny z nás. Není pochyb o tom, že se z nich dají vykouzlit gastronomické zázraky a že, nemáte-li alergii, z nich získáte i řadu živin. Doprovází je však celá řada mýtů a neporozumnění.

Nízkotučné, polotučné nebo tučné?

Také jste se setkali s tvrzením, že jsou odstředěná a polotučná mléka ředěná vodou, a proto je nejzdravější jen to plnotučné? Tak tento mýtus vám nyní rádi vyvrátíme. Každé zpracované mléko je nejprve odstředěno a až poté je do něj přidáván tuk v množství, které odpovídá požadované výši tučnosti mléka. Při výběru se tedy řiďte raději chutí.

Je lepší čerstvé mléko než trvanlivé?

Mnoho lidí sahá v obchodech po čerstvém mléku v domnění, že obsahuje více zdraví prospěšných látek než to trvanlivé. Ve skutečnosti se však tato mléka složením téměř vůbec neliší. Chuť záleží především na výrobci. Čerstvé mléko určitě nemusí vždy být garancí lepší lepší kvality.

Kozí, kravské nebo ovčí?

Nevíte, zda sáhnout raději po kravském, kozím či ovčím mléčném výrobku? Kromě chuti mají také odlišný obsah:

●      vitamínů,

●      bílkovin,

●      tuků.

Nejvíce bílkovin obsahuje mléko ovčí. Stejně tak tuků a vitamínů. Druhé místo patří mléku kozímu a nejnižší hodnoty má mléko kravské.

Co znamená označení BIO?

Ve všech supermarketech dnes najdeme nejrůznější mléčné produkty s označením BIO. O čem toto slovo vlastně vypovídá a vyplatí se připlatit pár korun navíc za tyto produkty? Aby mohl mít jakýkoliv produkt či výrobek toto označení, musí být vyroben podle zásad ekologického zemědělství a splňovat podmínky dané zákonem. Pakliže kupujete bio mléčné produkty, máte garantováno, že tato zvířata byla chována ve volných výbězích, i přes zimu měla dostatek místa a během jejich celého života byl kladen důraz jejich welfare neboli psychické a fyzické zdraví.

Změňte ranní rituál

Řada lidí si neumí představit ráno bez svého oblíbeného rituálu – káva s mlékem a dávka nikotinu. Zatímco po zapálení běžných produktů vám na rukou a oblečení ulpí jejich zápach, s elektronickým zařízením PULZE se těchto potíží obávat nemusíte. V klidu si ho navíc můžete dát i v kavárně bez nutnosti odcházet ven, pokud obsluha souhlasí.

Autor: Elena Gotfried

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here