Jak hubnout – hlavně musíte chtít!

0
1985

Jestliže jste se dali na hubnutí, možná Vám to jde celkem snadno a stačily drobné úpravy ve stravě a přidání pohybu. Pak patříte mezi pár šťastlivců. Existuje také ale skupinka lidí, kteří ať dělají co dělají, nemohou dostat kila dolů. Jak je to možné? Výdej převyšuje příjem, sportují a kila se jich stále drží.

Psychický blok

Už jste někdy slyšeli, že si někdo něco tak moc přál, až se psychicky zablokoval natolik, že to nešlo? Asi nejvíc časté je to u žen, které chtějí otěhotnět. Tak moc si přejí miminko, že se tělo zablokuje a otěhotnět se jim nedaří. Stejné je to i s hubnutím. Někdy tak moc chceme, že to prostě nejde. Žádný zdravotní problém nemáme, vše dodržujeme a nedaří se. Možná máte i Vy ve své blízkosti někoho takového. Nebo se to třeba stalo právě Vám. Ze zkušenosti vím, že je dobré, se zaměřit na něco jiného. U žen, které si tak moc přejí miminko, leckdy stačí, když si pořídí třeba pejska.

Nehledejte výmluvy

Někdy by člověk chtěl zhubnout, ale nechce se omezovat. Hledá výmluvy, proč to nejde, proč nemůže. Často se setkáváme s tím, že se ženy vymlouvají, že nemají čas, kvůli dětem nemohou cvičit, zdravěji vařit nemohou, protože by jim to nejedl doma partner apod. To jsou všechno jen výmluvy.

Pokud totiž něco skutečně chceme, způsob, jak toho dosáhnout si najdeme.

V dnešní době, kdy existují skupinová cvičení pro maminky s dětmi, se můžeme jen stěží vymlouvat, na to, že nemáme hlídání. Navíc vznikají různá fitness centra, kde je dětský koutek a i hlídání zajištěno.

Pokud toto všechno překonáte a přestanete hledat výmluvy, proč to nejde, máte napůl vyhráno.

Jak hubnout zdravě a s co nejmenšími negativními důsledky

Abyste hubli zdravě, musíte hubnout pomalu. Reklamy typu „zhubněte 10kg za 10 dní“ jsou nesmyslné. Není to fyzicky možné, zhubnout tolik kilogramů za tak krátkou dobu. Pokud zhubnete, rozhodně to nebudou tukové zásoby, ale zbavíte se svalové hmoty a vody. Tělo je schopné zhubnout 0,5 – 1kg tuku týdně.

Svalů se zbavovat není žádoucí. Čím více svalové hmoty budeme mít, tím lépe tělo spaluje tuky.

Kolik čeho tělo potřebuje?

Aby tělo fungovalo, jak má, potřebuje živiny. Víte, kolik čeho musíte tělu dodat, aby správně fungovalo? Pokud chcete hubnout, musíte dodat 25 – 30% tuků, 25 – 30% bílkovin (to je závislé na tom, jak moc sportujete) a 40 – 50% sacharidů.  Živiny, které musíte tělu dodat, jsou závislé na spoustě faktorů. Závisí na fyzické aktivitě i na množství kilogramů, které potřebujete zhubnout.

Sacharidy

Některé diety zakazují příjem sacharidů. Je to ale správně? Sacharidy tělo potřebuje, aby mohlo fungovat. Sacharidy jsou totiž zdroj energie. Někdo může namítnout, že energii můžeme čerpat z uložených tuků. To je sice pravda, ale tělo nemůže takto fungovat stále.

Sacharidy bychom měli přijímat komplexní neboli složené. Energii z nich můžeme čerpat delší dobu. Jsou pro tělo využitelnější. Navíc mezi složené sacharidy patří i vláknina, kterou také potřebujeme. Vláknina je buď rozpustná, která navozuje pocit nasycení a „bobtná“ nám v žaludku, díky čemuž toho nesníme tolik. Pak je ještě vláknina nerozpustná a ta funguje jako „rejžák“ a čistí nám střeva.

Kde najdeme složené sacharidy – ovesné vločky, celozrnné pečivo, přírodní rýže, brambory, celozrnné těstoviny, atd.

Bílkoviny

Množství bílkovin, které přijímáme, je závislé hlavně na fyzické aktivitě. Pokud budete hodně cvičit, musíte přijímat dostatek bílkovin, abyste „nehubli“ svaly. Bílkovina je stavební kámen svalové hmoty. Doporučuje se asi 0,8g bílkovin na 1kg váhy.

Kvalitní bílkoviny nalezneme – v hovězím mase, olomouckých tvarůžcích, v mléčných výrobcích, sýrech, luštěninách apod.

Tuky

Ani při hubnutí nesmíme ze své stravy úplně vyřadit tuky. Tuky jsou nositel chuti a vůně, pomáhají při vstřebávání některých vitamínech (A, D, E, K). Díky tukům se tvoří hormony atd. Tuk prostě přijímat musíme. Záleží ale hodně na tom, z jakých zdrojů tuk dodáváme. Omezit bychom měli živočišné tuky. Úplně vyřadit je ale nejde. Chyběly by nám bílkoviny.

Kvalitní tuk – olivový olej, ořechy, semínka, apod.

Vláknina

Vláknina je kategorie sama pro sebe. Doporučené množství na den pro dospělého člověka je asi 30 – 32g. U dětí se vždy k jejich věku přičte 5 a získáme výsledné množství, které děti potřebují. Pokud máte dítě, kterému je 7 let, mělo by mít denní příjem vlákniny asi 12g.

Vláknina čistí zažívací trakt a navozuje pocit plnosti. Proto nám může v našem snažení se zhubnout hodně pomoci.

 

Pokud skutečně chcete zhubnout, přestaňte hledat důvody proč to nejde a hledejte způsoby, jak to půjde!

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here