Jak letos opravdu zhubnout do plavek?

0
2021

Pokud jste si s příchodem nového roku řekli, že letos již opravdu jednou pro vždy zhubnete a hledáte pár tipů, jak si cestu za dokonalým tělem usnadnit, tento článek je přesně to, co hledáte.

Obsah článku

Při hubnutí pozor na stres

V dnešní uspěchané době je skoro nemožné se vyhnout stresu. Spousta lidí ve stresu hubne, pokud však je tělo vystaveno stresu dlouhodobě, začíná se proti němu bránit a způsobuje naopak přibývání na váze i při minimálním kalorickém příjmu. Fungujeme totiž jako složitá chemická laboratoř, kde každá akce vyvolá celou řadu zřetězených reakcí. A tak neustálé dietaření, dodržování deadlinů, stresy a dlouhodobé nevyspání mohou vést k inzulínové rezistenci, onemocnění štítné žlázy, depresím, nevyvážené hladině kortizolu, chronickým zánětům a potravinovým alergiím.

Kalorický deficit

Při hubnutí platí jedno zásadní pravidlo. Množství kalorií, které za den přijmeme, musí být nižší než kalorický výdej. Jak si vše správně propočítat, pokud nemáme peníze na hubnoucího poradce? Na internetu je ke stažení spousta aplikací, které vám s tím pomůžou. BMI kalkulačka vám pomůže spočítat hodnotu vašeho ideálního BMI. Kalkulačka na bazální metabolismus vám dodá informace, kolik vaše tělo při současné výšce a váze spotřebuje v klidu na provoz nejdůležitějších životních funkcí. Nesnažte se hubnout přes míru a nepřijímejte bez dozoru lékaře nižší počet kalorií, než vyžaduje váš klidový (bazální) metabolismus. Napáchali byste tak více škody než užitku. Pro zdravé hubnutí je ideální deficit kolem 2000 kJ denně.

Jakou dietu zvolit?

Tato otázka by jistě vyvolala sáhodlouhou diskusi. Každý typ diety má spoustu svých příznivců, stejně tak jako odpůrců. Zapomeňte na jednostranné diety, které byly oblíbené našimi maminkami, když se snažily shodit pár kilo do šatů. Vajíčková dieta, hubnoucí polévka, pití citrónové vody, nebo týdenní pojídání jablek vám určitě nepomůže. Leda tak k odvodnění a parádnímu jojo efektu. V dnešní době je princip fungování těla již lépe prozkoumán, a tak jsou odborníky doporučována především nízkosacharidová dieta, anebo keto dieta. Keto dieta navíc dokáže pomoci i epileptikům ke snížení počtu záchvatů.

Co když nemůžete cvičit?

Shazování nadbytečných kilogramů, pokud jsme pohybově omezeni, je mnohem těžší, ale není nemožné. Odpadne nám tak možnost rychlého spalování tuků pomocí kardio cvičení nebo HIIT tréninků. Ale i obyčejné procházky, plavání, jóga a strečink mohou s postavou udělat divy, pokud je budeme provozovat pravidelně. Při hubnutí s omezenou možností cvičení je o to důležitější si správně sestavit jídelníček a hubnout především tzv. v kuchyni. Stále tak totiž dokážeme ovlivnit rovnici, kde výdej kalorií musí být větší než jejich příjem. V tomto případě nám velmi pomůže výše zmiňovaná keto dieta. Díky ní je tělo v tzv. ketóze, kdy tělo místo sacharidů používá jako zdroj energie vlastní tukové zásoby.

Důkaz, který mluví za vše

Inspirujte se příběhem paní Míši, která díky nadváze bojovala s obrovskou bolestí kyčlí, ale i přesto dokázala shodit ze 126 kg na 75 kg, po mnoha letech neustálých diet a jojo efektů. O keto dietě sama napsala: „Trpěla jsem nesnesitelnou bolestí kyčle, která mi až vháněla slzy do očí. Mojí motivací zhubnout tak byl můj zdravotní stav a péče o malé děti. Chtěla jsem, aby měly zdravou maminku. Díky tomu, že jsem denně vařila pro rodinu, nechtělo se mi ještě připravovat speciální dietu pro mě. V prosinci 2018 mi moje kamarádka doporučila KetoFit dietu, kterou jsem si objednala a 5 x denně začala používat. Skvělé na tom bylo to, že mi nechyběli žádné důležité nutrienty. Již po pár dnech jsem se cítila aktivnější a plná energie. Každé další shozené kilo bylo obrovskou motivací. Podařilo se mi zhubnout o několik konfekčních velikostí, a ačkoliv jsem se navrátila po dosažení cíle ke zdravé stravě, váhu se mi podařilo udržet.“

Nezapomínejte se rozmazlovat

Máte-li v plánu shodit velké množství kilogramů, nezapomínejte pečovat o svou pokožku. Podpořte její pružnost výživnými krémy a masážemi. Investice do péče o ni se vyplatí. Vyvarujete se tak vzniku nevzhledných strií a převislé přebytečné kůže, kterou lze mnohdy odstranit až pomocí zásahu plastického chirurga. Skvělým tipem jsou různé zábaly, nebo obklady a peelingy s kávovými či skořicovými extrakty. Ty vám pomohou s odvodněním, zlepší cirkulaci krve a také zlepší stav vaší celulitidy. Krémy a olejíčky s vitamínem E a kolagenem pomohou pokožce s rychlejším stahováním.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here