Pohanka a její účinky na zdraví

0
6481

Chcete se dovědět více informací o pohance, oblíbené součásti zdravého jídelníčku? Více v článku…

Kateřina Pařízková

Pohanka je přirozeně bezlepkovou potravinou a prodává se loupaná, neloupaná, jako lámanka i jako mouka. To byl důvod, proč jsem pro ni sáhla. Byla potravinou našich předků. Její původní vlastí jsou Himaláje.

Její příprava je snadná a díky krátkému varu, po kterém se nechá dojít, z ní nezmizí to, co je pro tělo důležité. A co že to přesně je?

Co pohanka obsahuje

Pohanka obsahuje pro člověka důležité minerály, vitaminy a vlákninu, čímž přispívá například výrazně ke snižování hladiny cholesterolu a k prevenci aterosklerózy. Dokáže totiž udržovat pružné cévy, brání tvorbě krevních sraženin a stimuluje účinek vitaminu C. Jako všechny ostatní obiloviny je cenným zdrojem, pro nás tak důležité, vlákniny.

Bez pozornosti nesmí zůstat ani obsah velkého množství zinku. Dostatek zinku je pro náše tělo důležitý zejména v zimním období, kdy posiluje obranyschopnosti sliznic. Pohanka je proto i dobrou prevencí před onemocnění chřipky a nachlazení.

Pohanka má rovněž hodně mědi, selenu a manganu.

Z vitaminů jsou v plodech obiloviny pohanka především vitaminy B1 (thiamin), B2 (riboflavin), niacin, E a C. Velmi důležitým vitamínem je cholin, který regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami nebo alkoholem. Pohanka je velmi vhodná k detoxikaci celého organizmu a to i v době těhotenství.

Pohanka obsahuje rutin, který je důležitý pro pevnost a pružnost cévních stěn. Její konzumace je proto vhodná pro osoby se sklonem ke křečovým žilám nebo v období chřipek, jako předcházení praskání žilek v nose (v kombinaci s vitamínem C ). Kromě jiného dokáže tato úžasná plodina zatočit i s viry, které způsobují opary, a to ve srovnání s ostatními obilninami až čtyřikrát účinněji.

Z pohanky můžeme připravovat různé přílohy, polévky, pomazánky, kaše, ale hodí se i k zapékání.

Některé recepty s využitím pohanky na Zdravá-výživa.net: pohanková směs s houbami, sojový guláš, fazolová směs s rajčaty.

AUTOR: Kateřina Pařízková

4.5/5 - (2 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here