Mikrovlnné trouby – pozor na jejich vliv na kvalitu pokrmů

0
3733

Příprava vašich jídel v mikrovlnce může mít na potraviny různé, i negativní účinky a určite je vhodné neužívat mikrovlnné trouby pro váš jídelníček příliš často…

Mgr. Jana Krameriová, Centrum Integrované Medicíny

Dost možná jste již slyšeli nebo četli, že přílišné používání mikrovlnné trouby pro ohřev jídla není zdravé. Níže se můžete informovat o některých konkrétních negativních efektech mikrovlné trouby na ohřívané potraviny. Mikrovlnné trouby jsou využívány pro rychlé ohřátí jídla. Takový způsob se často může zdát nezbytný, nicméně určitě je dobré se ho vyvarovat nebo jej alespoň omezovat.

Mikrovlnné trouby a účinky na potraviny

Přípravou jídel v mirkovlnné troubě dochází v první řadě ke snížení nutriční hodnoty potravin. Využitelnost stravy je po ohřátí podstatně omezenější. U důležité složky masových potravin, takzvaných nukleoproteinů dochází až ke zničení a hodnota je snížená opravdu podstatně.

Je také faktem, že konzumované potraviny ohřáté v mikrovlnné troubě způsobují změny ve složení krve – snížení hemoglobinu nebo zvýšení cholesterolu. Mikrovlnné trouby obecně mohou při různých formách tepelné úpravy potraviny zničit, znehodnotit nebo omezit řadu látek, které mají pozitivní efekt na lidský organismus. Například mateřské mléko ohřáté v mikrovlnné troubě ztrácí aktivitu obranných faktorů.

Je tedy zřejmé, že spoléhat při tepelné úpravě potravin pouze nebo výhradně na mikrovlnné trouby, je rozhodně zdraví škodlivé. Občasné používání je také neprospěšné, zálěží v jaké míře. Mikrovlnné trouby používejte opatrně a co nejméně.

AUTOR: Mgr. Jana Krameriová, Centrum Integrované Medicíny
Autorka je absolventka PřDF, Londýnské školy klasické homeopatie a studia čínské medicíny při ČSBS, působí v Centru Integrované Medicíny Praha.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here