Zdravé sezení nejen na bolesti krční a bederní páteře

0
3754

V dnešní době stále více lidí nejen na pracovišti tráví hodně času v sedě. Nezdravé sezení může způsobit nepříjemné problémy a přitom stačí dodržovat základní metodiku zdravého sezení…

V dnešní době stále více z nás tráví zejména pracovní čas v sedě. V mnoha případech například po většinu pracovního dne sedíme v kanceláři u počítače. Dochází ke stále více případům, kdy vinou nevhodného sezení dochází ke zdravotním potížím a bolestem, zejména k bolesti zad, především krční a bederní páteře. Výsledkem může být i stav, kdy situace dospěje do takového stádia, kde dokonce správné sezení je nám vinou poškození páteře nepříjemné.

Řešením je v takovém případě cvičení, popřípadě rehabilitace a samozřejmě pečlivé dodržování správného sezení. Problémy, které mohou nastat jsou různé – bolesti zad v bederní oblasti, bolesti a problémy s krční páteří, následné bolesti hlavy nebo uší, vyhřezlé ploténky spojené s bolestí od kříže dolů a další problémy. Vzhledem k rizikům, která ze špatného sezení vyplývají, je tedy opravdu dobré správné zdravé sezení dodržovat.

Zdravé sezení – jak správně sedět

K velmi základním chybám při sezení právě například u počítače patří nevhodné umístění vašeho monitoru – nikdy jej neumisťujte stranou, ale rovně před sebe. Cca polovina obrazovky by také měla být při normálním sedu zhruba ve výši vašich očí. Tento problém je často zanedbáván v případě práce na notebooku, kdy je sice monitor rovně před námi, ale v nevhodné výšce. Ideálním řešením pak bývá zvýšit umístění notebooku a pro psaní si pořídit přídavnou klávesnici.

Obecná pravidla pro správný zdravý sed jsou následující: Seďte vzpřímeně s narovnanýmy zády. Dobré je být opřeni. Ramena mějte volně, mírně směrovaná dozadu. Důležité je mít hlavu rovně a přímo. Ruce by měly při sedu tvořit pravý úhel (je tedy dobré přizpůsobit při práci například na klávesnici výšku stolu nebo židle tomu, aby ruce od ramenou byly v pravém úhlu s částí od lokte k prstům). Nohy by také měly být v pravém, devadesáti stupňovém úhlu v kolenou. Nohy mějte od sebe, cca v úhlu 45 stupňů.

Jak postupovat při potížích

V takové fázi samozřejmě situace není beznadějná. Bolestem nejen krční či bederní páteře můžete učinit konec a do budoucna jim předcházet. K základním zdravým a efektivním metodám, jak na bolesti způsobené špatným sezením rozhodně nepatří pravidelné polykání prášků proti bolesti! VOlte jiné metody. Rozhodně je vhodné vyhledat fyzioterapeuta, rehabilitačního doktora, nebo praktika akupunktury či alternativní medicíny, kteří vás vyšetří a určí i nejvhodnější způsob léčby.

Také se pravidelně věnujte cvičení a protahování páteře. Někdy pomůže například i koupě zdravotně vhodné židle či křesla, byť se může jednat o drahý nákup. Levnějším nástrojem, jak si pomoci jsou různé zdravotní pomůcky jako například zdravotní míče (velký na sezení nebo menší jako podpora sezení na židli). Nakonec se samozřejmě vyvarujte nezdravého sezení a při delším sezení dodržujte přestávky a občasná protahování.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here