Zdraví – máme jenom jedno

0
2720

Znáte známé úsloví, že zdraví máme jen jedno. Proč si ho tedy dobrovolně ničíme? Přejídáme se, kouříme, cpeme do sebe samou chemii, ničíme se stresem. Proč to všechno? Měli bychom být na své tělo hodní. Vždyť ho máme na celý svůj život.

Co nám škodí

 • Obezita – zatěžuje nám klouby, ale i dýchaní a žilní systém (s obezitou souvisí zvýšený cholesterol i krevní cukr)
 • Přejídáme se – s tím souvisí obezita. Roztahujeme si žaludek a pak nám nestačí množství jídla, které by nám stačit mělo. Souvisí to s obdobím, kdy se na banány stály fronty a maso měli lidé tak jednou týdně. Bohužel si to předává generace na generaci i teď, když je všeho dostatek.
 • Dopujeme tělo samou chemií – abychom ušetřili čas, jelikož jsme pracovně vytížení, kupujeme si různé polotovary a hotovky, místo abychom si koupili základní suroviny a vše si vytvořili doma sami. Přitom tím bychom ušetřili spoustu peněz, kv. kterým jste zaneprázdněni a proto se snažíme šetřit čas kupováním polotovarů… Je to prostě začarovaný kruh. Zastavte se a přemýšlejte. Navíc, jelikož jsme unavení, cpeme do sebe velké množství kofeinových a energetických nápojů. Ty našemu tělu také nedělají nejlépe.
 • Stres – opět to souvisí s předchozím bodem. Jsme pracovně velice vytížení, nestíháme a z toho vzniká stres. Jsme unavení, nervózní a je tu zase stres. Navíc má každý strach, aby nepřišel o práci, jelikož platíme hypotéky a máme tu opět stres. Bohužel se stresujeme i bezdůvodně. Neumíme řešit situace.
 • Sedavé zaměstnání – má velice negativní vliv na naše zdraví, pokud nevykompenzujeme čas, strávený sezením například u PC tím, že se půjdeme alespoň na hodinu projít či si zacvičit. Snažte se i při práci v sedě, co nejvíce hýbat. Projděte se třeba na toaletu. Dojděte si pro vodu. Nebo se prostě jen tak protáhněte.
 • Nechodíme na preventivní prohlídky – ruku na srdce. Kdo z Vás, chodí pravidelně k lékaři na preventivní prohlídky. Ať už je to obvodní lékař či gynekolog nebo zubař. Lidé se zanedbávají a k lékaři jdou, až když mají nějaký problém. Kdyby chodili preventivně, ušetřili by si spoustu starostí, zdravotních problémů a z toho vyplívajícího stresu.
 • Žijeme ve spěchu – neumíme si chvilku sednout a odpočívat. Nic nedělat, jen relaxovat. Naštěstí si lidé v posledních letech našli alespoň formu aktivního odpočinku, kdy si například jdou zasportovat. Je to ale zase všechno honem honem, musím tam a tam, dělat večeři, chystat se do práce apod. Lidé si neumějí naplánovat svůj čas.
 • Jsme na sebe zlí – dříve si sebe lidé navzájem vážili. Dnes se to už bohužel „nenosí“. Lidé berou vše automaticky. Neumí se pozdravit, když se potkají, neumí poděkovat. To všechno má na nás negativní vliv. I když si to neuvědomujeme, pokud přijdeme do obchodu a prodavačka se na nás mračí, zkazí nám to náladu. (pokud tedy nejsme silní jedinci, kteří jsou nad věcí) Podívejte se na dnešní děti. Neváží si ničeho a nikoho. Vzpomínáte, jaký měla starší generace (například okolo 30let) respekt z učitelů? Dnes se učitel bojí napomenout žáka, aby si na něho dotyčný nestěžoval. Kam ale tato společnost spěje?

I když to tak možná na první pohled nevypadá, tohle všechno působí na naše zdraví. Není to jen kouření a alkohol, co nám zdraví ničí.

Jak si upevňovat zdraví

 • Naslouchejte svému tělu – tělo ví, jak bylo „naprogramováno“. Zkuste mu naslouchat. Většinou si řekne, co se mu líbí a co ne.
 • Přestaňte kouřit a omezte alkohol.
 • Nezatěžujte své tělo chemií – bohužel se tomu dnes nevyhneme úplně, ale můžeme se snažit vynechat ze stravy většinu chemicky upravených potravin. Kupujte si kvalitní čerstvé suroviny a vařte si vše doma. Tolik času navíc tím určitě nestrávíte (vlastní zkušenost). Třeba čočková polévka. Stojí běžně okolo 30,- Kč. Přečtěte si její složení. Obsahuje to samou chemii. Když si jí ale uvaříte doma z obyčejné čočky, nejen že ušetříte dost peněz, ale také tam nenacpete samé škroby a sójový hydrolyzát. Pokud si koupíte čočku, dáte za půl kg asi 20,- Kč. Z toho ale uvaříte několik takových polévek a hlavně zdravěji.
 • Vynechejte různé energetické nápoje. Na tělo mají negativní vliv. Navíc, pokud nejste úplně fit, mohou Vám dost ublížit.
 • Dopřejte si klid na jídlo – snažte se jíst v klidu. Pokud budete spěchat, hrozí Vám, že u Vás propuknou trávicí obtíže. Bude Vám těžko a navíc se mohou objevit také žaludeční vředy. Ty velice rády vznikají u lidí se stresem. (vidíte, jak je vše propojeno?)
 • Vyhýbejte se stresu – pokud to jen trošku jde, zkuste vše řešit v klidu. Pokud třeba přijdete k přátelům o 10 minut později, svět se nezboří. Stačí, když jim zavoláte, že se trošku opozdíte (přece jen, slušnost je slušnost) a nemusíte se nervovat, že se ještě musíte nalíčit, ale už jste tam dávno měli být.
 • Více se usmívejte. Úsměv u Vás navodí příjemné pocity. A navíc i na okolí budete působit sympatičtěji a pohodověji. Tím ovlivníte i náladu lidí ve Vašem okolí.
 • Relaxujte – naučte se odpočívat. Když si dá rodina jednou studenou večeři, kterou připraví manžel nebo děti, jelikož Vy jdete cvičit, určitě se nic nestane. Zapojte rodinu do chodu domácnosti, ať nejste na všechno sama a máte více času na sebe.
 • Jezte zdravé, vyhýbejte se tučnému a sladkému. Navozuje to pocit únavy. Tomu se samozřejmě chcete vyhnout. Stojí Vám jedna sušenka za to, abyste byla unavená a navíc si pak „nadávala“, že jste to vůbec jedla, když jste na to vlastně ani neměla chuť. Raději si dejte kousek ovoce. Dodá Vám vitamíny, vodu i vlákninu pro dobré trávení.
 • Buďte příjemní nejen sami na sebe, ale i na svou rodinu a okolí. Snažte se rozdávat pozitivní energii. Uvidíte, že když se budete méně rozčilovat a vše se snažit řešit v klidu, že i celá Vaše rodina zaujme stejný postoj k životu. Chce to jen trpělivost.

 

Možností, jak si zlepšit život a tím také své zdraví, je velké množství. Přes masáže, saunování, zdravý životní styl, apod. Každopádně důležité je, umět se věnovat i sami sobě a poslouchat své tělo.

Zdraví máme jen jedno. Bohužel ani peníze, za kterými se často honíme, nám ho nedokáží nahradit či vrátit. Proto se na chvilku zastavme a přemýšlejme, relaxujme a užívejme si života.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here