Zdravý životní styl
ROZHOVOR: Globálně: Nejlepší obranou proti antibiotikům je vlastní silná imunita. Aby nebyly potřeba
Rozhovor s MUDr. Davidem Frejem, lékařem a spoluautorem mnoha knih o zdraví, který se na zdraví dívá celostním pohledem, byl tak zajímavý, že stojí za to se o něj podělit. Týká se antibiotik, probiotik, zdraví střev a našeho trávení. Jak je to s mikrovlnou troubou a jak může matka předávat dítěti v mateřském mléku i škodlivé látky? O tom všem, a mnohém dalším, je tento rozhovor.
První, co mne v knize zaujalo se týkalo kvality mateřského mléka. Když matka trpí dysmikrobií, předává dítěti v mateřském mléce i produkty toxických procesů, které probíhají v jejím střevě. Faktem je, že mnoho kojích matek trpí vyčerpáním z nedostatku spánku, návazně na to i z nekvalitní stravy, protože extrémní vyčerpání vede k příchylnosti právě k tomu, co střevům neprospívá – sušenky, rychlá jídla, tučná jídla, všechno, co pocitově rychle přebije extrémní vyčerpanost. Příroda je mocná a umí mnoho z těchto hříchů možná vylepšit, ale přesto platí, že nezdravá matka produkuje nezdravé mléko? Jak matka pozná, že dysmikrobií trpí?
Jednoznačně platí, že většina toxických látek přechází do mateřského mléka a strava ovlivňuje výživu kojence. Ale i mnohé léky mají závažný vliv na střevo, aniž o tom lékaři pacienta informují. Vlivem antibiotik, léků jako ibuprofen či zejména léků proti překyselení žaludku, které mění nezdravě pH v zažívacím traktu a o kterých si přitom lidé myslí, že jim nijak neškodí, alergenů ve stravě jako lepek, chloru v pitné vodě či stresu dojde k narušování rovnováhy v naši mikroflóře, což se projevuje nadýmáním, plynatostí, průjmem či zácpou, bolestmi břicha, intolerancí potravin jako mléko a lepek, chronické nemoci jako cukrovka a nedostatek vitaminů a minerálů.
U pacientů trpících chronickým únavovým syndromem a depresí bylo zjištěno, že se tyto nemoci objevují často po opakované léčbě antibiotiky, po prodělaných zánětech, stresech, při nedostatku živin, zejména omega-3 mastných kyselin a antioxidantů.
Jak je obecně dlouhá doba regenerace po užívání antibiotik bez toho, aniž bychom tělo podpořili třeba tak, jak to je v této knize? Mám tu osobní zkušenost, že imunita je výrazně slabší zhruba rok. Co se v tom nepodporovaném těle v této době děje?
Ve studiích se zjistilo, že dítě, které dostane i jednorázově antibiotika, nemusí obnovit svou mikroflóru ani v dospělosti. Antibiotika mají tak devastující účinek na mikroflóru, a i když je v případě ohrožení života je nutné vzít, často pak návrat mikroflóry do relativní rovnováhy může trvat několik let, a to za předpokladu striktnější životosprávy. Z mé zkušenosti s klienty vím, že problémy s imunitou, například alergie, lze vyřešit tak během dvou let. Poškození střevní sliznice, dané stravou či infekcí či antibiotiky, kdy nastane syndrom propustného střeva, obnovíme mikroflóru během několika měsíců, ale stačí jednorázově sníst krajíc chleba či housku podporující lepkem poškození střevní sliznice, a zánětlivá kaskáda pokračuje nejméně tři až šest měsíců.
S antibiotiky se ale pojí i další problémy. S dnešními obavami z rezistence bakterií na antibiotika člověka často napadá – existuje něco zcela jiného, odlišného, co by mohlo antibiotika nahradit?
Nejen v minulosti, ale také dnes přežívají někteří s infekcí v ohnisku nákazy – ani při morových epidemiích nezemřeli všichni, kdo se s bakterií Yersinia pestis setkali. Ti, co spoléhají na nové druhy antibiotik, se dočkají zklamání a mohou na to doplatit. Firmám se nevyplácí nová antibiotika vyvíjet. Chci tím říct, že zásadním opatřením v obraně proti infekcím je silná imunita. Odpovědí tedy je, že posilování imunity je principem, jak se vyhnout závislosti na antibiotikách. Dále pak pomáhá detoxikace, například půst, nižší příjem kalorií, posilování imunity meditacemi, bylinami jako směs hub Fungimun, česnek, kurkuma, bazalka posvátná Tulsi apod.
Je užívat jen jeden typ laktobacilů není prospěšné, už víme. Nedávno jsem někde narazila na jakousi mediální bublinu o Lactobacillus Gasseri, což je prý úžasný laktobacil, který podporuje hubnutí a eliminuje břišní tuk. Co si o tom myslíte?
Konzumace polotovarů, nekvalitních potravin plných chemických látek, nezdravé tuky, cukry, sacharidy, to vše zhoršuje střevní mikroflóru, kde se množí plísně. Neustálé nesmyslné varování před tuky a propagování cukrů a sacharidů zhoršuje střevní mikrofloru, kde se množí plísně a škodlivé bakterie. Ono to totiž není tak jednoduché.
Úkolem střevních bakterií je fermentace nestravitelných částí jídla, vlákniny, které přicházejí do střeva a produkce mastných kyselin s krátkým řetězcem jako butyrát, mají protimikrobiální účinky, regulují pH, poskytují energii pro růst střevních buněk. Butyrát chrání před rakovinou střeva. Narušená střevní mikroflóra pak umožní přerůstání škodlivých bakterií jako Escherichia coli, klostridie, či Staphyloccocu, jejichž toxiny pronikají přes střevo do krevního oběhu se všemi negativními důsledky pro zdraví.
Laktobacily a bifidobakterie jsou součástí běžných probiotik. Některé z probiotických mikroorganismů, které jsou nejúčinnější, se nacházejí v půdě. Výhodou těchto bakterií je, že vytvářejí směs, která odpovídá přirozenému výskytu bakterií ve střevech a jejich rozmanitosti tak, jak se vyskytují miliony let v půdě. Jejich dodání do našeho trávicího systému proto slibuje účinnější vitalizaci střevní mikroflóry a větší zmnožení zdravých bakterií. Tyto půdní bakterie jsem přidal do své nové originální směsi pre a probiotik.,
Díky tomu se zlepší životně důležité funkce, jako je podpora imunity narušené přijímáním syntetických antibiotik a našeho trávení. Problém mnoha probiotik je ale to, po určité době skladování nenajdeme v kapslích již žádné bakterie.
Paraziti. Je to nafouklá bublina nebo jsme jimi opravdu tak moc prolezlí, jak se nám snaží média namluvit? Co ty „odčervovací přípravky“, co ty udělají se střevní mikroflórou?
Nebezpeční jsou někteří léčitelé, kteří tvrdí, že za nemoci můžou převážně paraziti a nasazují drastické často syntetické přípravky na odčervování, které vybíjejí nejen ty tzv, špatné, ale i prospěšné mikroby. Musím zdůraznit, že bakterie, viry a paraziti vždy trénovaly, podporovaly naši imunitu. My máme představu, že bakterie nebo paraziti je vždy něco, co musíme likvidovat. To není pravda. Původem života na zemi jsou bakterie a my máme bakterií v těle více než vlastních buněk. Ve studiích se zjistilo, že paraziti, kteří navozují určitý zánět v těle a stimulují imunitu, chrání před civilizačními nemocemi. Například jihoameričtí Tsimani, kteří odpovídají životnímu stylu našich předků lovců sběračů, mají nejzdravější cévy, mají zvýšené CRP následkem parazitů v těle, kteří chrání před poškozením cév. Je vhodné provést pravidelně detoxikaci, použít smysluplně přírodní tinktury proti parazitům, pokud nám některé z nich způsobují zdravotní potíže či přerostly vlivem špatné stravy či stresu kvasinky v našich střevech.
V knize zmiňujete, že jídla z mikrovlnné trouby mění strukturu potravy tak, že nám způsobuje zahuštění krve. Že to je už mrtvé jídlo asi pochopí už dnes každý, ale na jakém principu nám škodí takto ohřívaná jídla vnitřně?
Tepelná úprava pokrmu se v mikrovlnné troubě odehrává za pomoci elektromagnetického záření, které je schopné rozkmitat molekuly vody podobně jako při klasickém ohřevu. Mikrovlny přitom ovšem pronikají dovnitř pokrmu nepřirozeně rychle, a tím dochází k velmi rychlému zahřátí. Důkaz, že ohřev pokrmů v mikrovlnné troubě je opravdu škodlivý, byla publikována v roce 1998 v The Journal of Natural Science v sérii článků od expertů z několika zemí. Vaření v mikrovlnné troubě ovlivňuje nejdříve buňky a molekuly s přítomností vody, uvnitř potraviny se vytváří teplo. Při běžné kuchyňské úpravě se naopak ohřívá potravina směrem z povrchu dovnitř. Mikrovlnné trouby ztenčují buněčné membrány a poškozují buňky. Buňky změní svůj metabolismus na anaerobní (bez přístupu kyslíku). Tyto deformované a oslabené buňky se stávají snadným terčem virů a plísní. Po ohřevu v mikrovlnné troubě se tvoří cizorodé látky. Je také prokázáno, že mikrovlnným ohřevem se zničí většina důležitých antioxidantů.
Děkujeme za rozhovor. Je tedy zřejmé, že vyvážená strava, zdravý životní styl, pohyb a občasná detoxikace organismu je tím nejlepším, co můžeme pro svou imunitu udělat. A se silnou imunitou se snáze vyhneme i antibiotikům.
Kniha Jak dál po antibiotikách: Josef Jonáš, Jiří Kuchař a David Frej
Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz
MUDr. David Frej: foto: www.dr.frej.cz
Zdravý životní styl
Kokosový olej zachrání pleť i chuť vašeho koláče
Kokosový olej se dá díky různému využití považovat za zázračnou potravinu. Je tomu ale skutečně tak? Na co všechno se nám hodí a jaké jsou jeho účinky?
Zdroj vitamínů i jeden ze zdravých tuků
Kokos je superpotravinou obsahující různé vitamíny a minerální prvky. Pravidelnou konzumací například kokosových chipsů zvýšíte množství vitaminu B, C, E či K ve vašem těle. Nejenom ke konzumaci, ale i k dalšímu použití je možné upotřebit 100% kokosový olej.
Nespočet pozitivních účinků
Konzumování i vnější použití kokosového oleje tělu přináší nejeden pozitivní účinek. Například:
- Zdravé tuky mohou zrychlit metabolismus a pomoci při hubnutí. To se hodí u lidí, kteří díky BMI kalkulačce zjistili, že je jejich váha vyšší, než by měla být. Nadváhu či obezitu je nutné řešit dostatkem pohybu a vyváženým jídelníčkem. V něm má kokosový olej své místo i díky oživení chutí.
- Posílení imunitního systému díky kyselině laurové, která má antibakteriální účinky.
- Zlepšení trávení díky snadnější absorpci vitamínů rozpustných v tucích.
- Pozitivní účinky na pleť a pokožku. Nejenom ochrana proti slunečnímu záření díky SPF, ale také antibakteriální vlastnosti urychlující hojení drobných ran.
Kokosový olej v kuchyni
Chystáte se vařit nebo péct? Vsaďte na zdravější variantu kokosového oleje. Tím snadno nahradíte tučné máslo nejen při pečení. Příjemnou chuť dodá koláčům, ale i různým druhům cukroví a moučníků. Vydrží i vyšší teploty při smažení. V přiměřeném množství se tohoto tuku nemusíte bát. Zdravé tuky doplní i při ketodietě.
Praktický kosmetický pomocník
Trápí vás suchá pokožka? Proti šupinkám a odlupování kůže vám hravě pomůže kokosový olej. Ten vyživí také vaše rty, nehty nebo vlasy. Suchým a poškozeným vlasům vrátí lesk. Stačí připravit jednoduchou masku na vlasy, nebo olej využít k masáži pokožky.
Teplota skladování ovlivní konzistenci
Kokosový olej chraňte před světlem a skladujte dle vašich preferencí. V pokojové teplotě maximálně do 25 °C bude v kapalnější formě, která se příjemně používá při kosmetických účelech. V lednici ztuhne. A tak se zase hodí spíše na pečení či smažení.
Zdroj fotografií : Shutterstock.com
Zdravý životní styl
Co je to keto stravování?
Ketodieta je téma, které v poslední době rezonuje společností. Na mnohých z nás se podepisuje nezdravý životní styl a jednou se dostaneme do bodu, kdy řešíme, jak dál. Zdraví nám není lhostejné, chceme se navíc líbit sobě i okolí, proto hledáme způsob stravování, který nám pomůže s obojím. Přemýšlíte o keto stravování?
Co je ketodieta?
Ketodieta je způsob stravování založený na tom, že tělu začnete dodávat jen minimum sacharidů a tím ho dostanete do stavu nazývaného ketóza. Tělo je na sacharidy zvyklé a používá je jako zdroj energie, když je ale nemá, musí hledat jinde. Novým zdrojem energie se stanou ketony, tedy látky, které vznikají při spalování tuků. Ty bývají uloženy hlavně v problémových partiích jako je bříško nebo zadeček, vy díky tomu začnete pracovat na svojí postavě.
Víte, že ketóza je stav, který můžeme zjednodušeně označit jako spalování tuků? Tělesný tuk se štěpí na malé částečky mastných kyselin označované jako ketolátky, ty pak tkáním dodávají energii. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaký nebezpečný stav, naši předci v ní žili neustále.
Jak se do ketózy dostat?
Na ketóze stojí celá proteinová dieta, když tělo začne čerpat energii z uložených tuků, přepne na jiné využití energetických zdrojů. Ale jak se do ní dostat? Principem je tělu dodávat jen minimum sacharidů, a to maximálně 50 g za den.
Hlavním prvkem jídelníčku se pak stávají kvalitní bílkoviny, proto se doporučuje konzumovat zejména libové maso, zeleninu a mléčné výrobky, vyhnout byste se naopak měli bramborám, rýži, pečivu, obilovinám, alkoholu nebo sladkému ovoci.
Víte, že kdybyste najednou přijali sacharidů více, může dojít k narušení ketózy a hubnutí se pak zastaví? Doporučené rozložení živin je při keto stravě následující:
- Sacharidy 0–5 %
- Bílkoviny 15–20 %
- Tuky 75–80 %
Ketodietu dělíme na 3 fáze
Když se někdo rozhodne pro keto stravování, chce většinou pár kilogramů zhubnout. Může jich být méně i více, v každém případě dietu dělíme na 3 fáze. Během té první se hubne nejvíc, její délka se tak dovíjí od toho, kolik chcete celkem zhubnout kilogramů. Druhá fáze na tu první navazuje, a to ve chvíli, kdy zhubnete polovinu vaší cílové váhy. Třetí fázi označujeme jako stabilizační a jejím úkolem je zabránit nechtěnému jojo efektu.
Zdravý životní styl
Víte, jakou stravu a životosprávu mít než darujete krevní plasmu?
Na odběr krevní plazmy se u nás zaměřuje více pracovišť rozesetých po celé České republice. Právě krevní plasma je neocenitelná při léčbě mnoha pacientů, při vývoji nových léků, používá se u osob po úrazech a operacích apod. Může ji věnovat spousta z nás, stačí splnit pár základních podmínek. Je i skupina osob, kteří nejsou krátkodobě nebo navždy pro darování plazmy nevhodní, a zda do takové patříme, snadno zjistíme např. na webových stránkách europlasma.cz.
Aby nám bylo o odběru plazmy dobře, a také aby byla co nejkvalitnější, je důležité před odběrem dodržovat správnou životosprávu a jíst vhodnou stravu. Oč přesně se jedná?
Jak a proč se stravovat před odběrem plazmy?
Nemusíte se bát radikálních omezení, stačí, když den před odběrem plazmy přizpůsobíte svůj denní režim a stravování. Ty společně totiž mohou ovlivnit průběh odběru i kvalitu darované plazmy. Neměli bychom ponocovat, aby byl spánek dostatečně dlouhý. I díky nevyspání může být dárci po odběru nevolno. Před odběrem se vyhýbejte stresu, nebo náročnému cvičení. Tím by mohlo dojít ke zkreslení vašeho krevního obrazu.
Co jíst před odběrem krevní plazmy?
Zajímá vás vhodný jídelníček před odběrem plasmy? Dopřát si můžete světlý i celozrnný chléb, rohlíky, libové druhy masa, červené maso je dobré na železo, těstoviny, rýži, šunku, zeleninou polévku či vývar, ovoce, zeleninu, ovesné vločky, luštěniny, vaječný bílek, med, marmelády, ovocný sorbet… Jezte jednoduše zdravě, lehce, dodejte tělu minerály, vitaminy.
Co pít před odběrem krevní plazmy?
Hydratace je důležitá před odběrem i po něm, proto dostatečně pijte. Vyhněte se alkoholu, kávě i čaji s kofeinem. Dehydratace snižuje objem krevní plazmy. Ideální je den před odběrem vypít 3 l tekutin, v den odběru pak 0,5 – 3 l v závislosti na čase, kdy budete plazmu darovat. Jíst je dobré v den odběru lehkou kvalitní stravu cca 1 – 1,5 hod před odběrem.
Co nejíst a nepít před odběrem?
24 hodin před odběrem nejezte mastná jídla, nepije alkohol a kofeinové nápoje. Mastné jídlo může plazmu zkazit, což komplikuje její další zpracování, alkohol a kofein zase mohou způsobit, že krevní plasma nebude použitelná vůbec.
Vyhněte se tedy tukům, tučný mléčným výrobkům, tučným rybám, masu nebo uzeninám, nevhodné jsou i ořechy a semínka, sladkosti, sladké pečivo, tučné polévky, hranolky, bramboráky apod., omáčky smetanové a zahuštěné jíškou, vejce se žloutkem apod.
Plazma nám nebo našim blízkým může po zdravotní stránce velmi pomoct. Pokud jste vhodný dárce, vyhledejte dárcovské centrum blízko vašeho bydliště a darujte ji i vy. Úprava jídelníčku a životního stylu je snadná, nikterak výrazně omezující a budete žít s vědomím, že pomáháte ostatním. Navíc dárce čekají příjemné odměny a bonusy.
-
Doplňky stravy2 měsíce ago
JAMIESON Vitamín B12 1200mcg s postupným uvolňováním 80 tablet z lékárny Benu.cz
-
Péče o stárnoucí pleť3 měsíce ago
Neutrogena Bright Boost Rozjasňující pleťový gel SPF30 50ml z lékárny Benu.cz
-
Pleťová séra a emulze3 měsíce ago
Vichy Minéral 89 Probiotic Fractions Sérum 30 ml z lékárny Benu.cz
-
Dětské šampony2 měsíce ago
Liquido Radical šampon na vši 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Přípravky na inkontinenci2 měsíce ago
KALHOTKY NAVLÉKACÍ MOLICARE MOBILE 6 KAPEK M BOKY 80-120CM,1662ML,14KS z lékárny Benu.cz
-
Péče o stárnoucí pleť2 měsíce ago
Rugard vitamin-creme 50ml z lékárny Benu.cz
-
Přípravky pro péči o nohy2 týdny ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Kojenecká mléka3 měsíce ago
Nutrilon Advanced 3 800g z lékárny Benu.cz