Probiotika – hodné bakterie

0
5820

Co jsou to probiotika? Proč je to dobrá věc? K čemu nám pomáhají? Jak jich do těla dostávat dostatečné množství? Více v článku…

Bc. Monika Divišová (výživový poradce), www.hubnuti.org

Mnoho z nás plánuje cestu do zahraničí. Egypt, Tunisko nebo Turecko jsou velmi často navštěvované destinace a oblíbenost ještě vzdálenějších exotických krajin jako například Indie, Srí Lanka a Indonésie neustále roste rychlým tempem. Bohužel stravování v těchto oblastech není moc bezpečné. Možná také máte osobní zkušenost, kdy jste protrpěli pár dní zavření na hotelovém pokoji s průjmem, horečkou a zvracením. Aby jste si tento dovolenkový zážitek ušetřili snažte se dodržovat pravidla zdravého stravování v létě. A k tomu doporučujeme: Vyzbrojte se předem a přibalte si do kufru probiotika!! Jsou pro nás velmi důležitá a to nejen když cestujeme do rizikových oblastí.

Co vlastně jsou probiotika?

Jsou to žijící mikroorganismy, které po pozření obnovují mikrofloru ve střevech – podporují zdraví a zažívání. V našem zažívacím traktu žijí v symbióze dobré a špatné bakterie, jejich ideální poměr mezi nimi je 85% dobrých a 15% špatných. Na tomto poměru závisí naše zdraví.

Vzhledem našemu životnímu stylu a stravovacích návycích, průmyslovým zpracováním, pasterizací a sterilizací potravin se dobré bakterie ničí. Celkově jsme vystaveni méně bakteriím než v minulosti, protože kvůli přísným hygienickým normám v průmyslové výrobě přežije v potravinách málo bakterií (špatných i dobrých).

K čemu probiotika slouží?

Užíváním probiotik můžeme předcházet různým trávicím potížím, poševním infekcím i dalším onemocněním. Jsou užitečné především:

  • po léčbě antibiotiky, kdy pomáhá obnovit narušenou střevní mikroflóru
  • při zácpě, průjmu či jiných nespecifických zánětech střev
  • při infekci močových cest
  • při vaginální kvasinkové infekci
  • jako doplněk při užívání antikoncepce
  • užitečný je také u plísňových onemocnění, aftech, alergiích, u projevů akné apod.
  • při cestách do zahraničí kde hygiena potravin je velmi nízká

Dobré bakterie zastupují zejména bakterie skupin Lactobacillus a Bifidobacterium. Laktobacily – mléčné bakterie jsou hlavní částí probiotické mikroflóry trávicího systému a produkují jakási přírodní antibiotika, která omezují hnilobné procesy. To jsou děje probíhající pro změnu při přemíře konzumace masa, při kterých vznikají toxické látky zvyšující riziko výskytu rakoviny.

V jídle najdeme tyto hodné bakterie především v jogurtech, kefíru, kyselém zelí, vyváženou střevní mikroflóru nám zajistí také listová zelenina a cibule. Správnou stravou a probiotiky v potravinových doplňcích zajistíme dobrý poměr bakterií a zlepšíme tak naše zažívání.

Více informací na téma diety a hubnutí naleznete na hubnutí.org.

Bc. Monika Divišová (výživový poradce), www.hubnuti.org

4.3/5 - (3 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here