Jak zhubnout – zapomeňte na hladovku a diety

0
2480

Pokud chcete zhubnout natrvalo, budete muset hubnout pomalu. Tělo je schopné odbourat 0,5 – 1kg tuku za týden. Pokud hubnete rychleji, zbavujete se svalové hmoty a vody.

Diety, které slibují rychlé zhubnutí

„Zázračných“ diet, které slibují velice rychlé zhubnutí, je velké množství. Ať už se jedná o americkou dietu, ovocnou dietu či vodovou dietu. Ve výčtu bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Některé jsou opravdu drastické. Ty nejhorší jsou životu nebezpečné.

Jestli chcete skutečně zhubnout, budete muset zapomenout na diety. Tudy totiž cesta nevede. Diety Vám zpomalí metabolismus. Tím dojde k tomu, že tělo bude potřebovat stále méně energie. Díky tomu, až se rozhodnete hubnout zdravě, Vám to nepůjde tak, jak by mohlo, když byste začali hned.

Jak hubnout zdravě

Úprava stravování

  • Jezte pravidelně alespoň 5 – 6x denně. Nevynechávejte žádné z jídel. I svačiny jsou důležité. Mezi jídly nechte pauzu asi 3 hodiny, aby mělo tělo dostatek času jídlo strávit. Pauzy ale nedělejte moc dlouhé, jinak se Vám začne zpomalovat metabolismus a tělo začne ukládat energii do tukových zásob. Pokud nemáte možnost se z nějakého důvodu najíst (zapomenete si jídlo doma a jste v práci), vezměte si cokoliv malého. Třeba i kousek malého koláče. Tělo dostane něco, s čím může pracovat.
  • Vynechte z jídelníčku sladkosti, různé koláče, sušenky, sladká jídla (například plněné knedlíky)
  • Zapomeňte na sladké nápoje (šťávy, kolové nápoje a energetické nápoje)
  • Přestaňte konzumovat alkohol (v malém množství je víno nebo pivo prevencí, ale ne při hubnutí) Pokud budete pít alkohol, tělo se soustředí na odbourávání alkoholu a už nebude mít energii bojovat s tukem.
  • Nejezte čipsy a další slané pochutiny. Sůl zadržuje vodu a zatěžuje ledviny. Navíc jsou tyto slané „dobrůtky“ plné tuku.
  • Jezte hodně zeleniny a každý den alespoň jeden kousek ovoce. Zeleniny můžete neomezeně. Je to samá vláknina a voda. Samozřejmě také vitamíny. Zelenina neobsahuje téměř žádné sacharidy a vůbec žádný tuk.
  • Tučné maso nahraďte méně tučným. Přednost dávejte králičímu, krůtímu, kuřecímu.
  • Minimálně 2x týdně si dopřejte ryby. Dodají Vám zdravé tuky a esenciální aminokyseliny.
  • Naposledy jezte 2 a půl hodiny před spaním. Dejte si něco lehkého. Například zeleninu, méně tučný tvaroh, bílý jogurt apod.)
  • Snídejte – je to nejdůležitější jídlo dne

 

 

Vhodný pohyb

Bez pohybu to nepůjde. Pokud chcete zhubnout, budete muset do svého života zapojit pohyb. Vyberte si takový, který Vás bude bavit. Hýbat se totiž budete po zbytek života.

Samozřejmě není nutné dělat celý život jeden sport. Rozhodně byste ale na pohyb neměli zapomínat.

Pro úspěšné hubnutí se doporučuje alespoň 2 – 3x týdně aerobní cvičení. To je takové cvičení, kdy se pohybujete určitý čas v určitém tepovém pásmu. Tato hodnota se dá samozřejmě spočítat. Existuje více možností, jak zjistit tepovou frekvenci. Běžnému člověku postačí, když od 220 odečte svůj věk. Tím zjistíte Vaši maximální tepovou frekvenci. Abyste úspěšně spalovali, musíte se pohybovat mezi 65 – 75% této hodnoty.

Příklad: Pokud je Vám 30 let, odečtete od 220 – 30 = 190 to je orientačně Vaše maximální tepová frekvence. Nyní vypočítejte z této hodnoty 65%. Vyjde Vám 123,5. Pak spočítáte 75%. Výsledek je 142,5. To znamená, že abyste spalovali při aerobním cvičení, měla by se Vaše tepová frekvence pohybovat mezi 123 – 142 tepy za minutu.

Aerobní cvičení: svižná chůze, běh, eliptický trenažer, kolo apod.

Při hubnutí je důležité i posilování. Je potřeba zpevnit svaly, aby tělo vypadalo hezky. Navíc se posilováním také zpevňuje kůže. Takže se pak nestane, že když zhubnete 15kg, že na Vás bude kůže viset.

Myslete pozitivně! Hubnutí je totiž v hlavě!

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here