Jak mám zhubnout?

0
2267

Tuto otázku si dnes a denně klade čím dál více lidí. Žijeme hektickým životem, nemáme čas na pořádné jídlo, na sport ani na odpočinek. Často pak vyhledáváme různá fitness centra, posilovny či poradce pro výživu, aby nám s naším problémem pomohli.

Pokud jsme si ale položili tuto otázku, máme za sebou jeden s důležitých kroků. Ten první je, přiznat si, že máme problém. Máme nadváhu či jsme obézní. Další krok je hledat možnosti a způsoby, jak se nadbytečných kil zbavit. Přestaňte si stále opakovat, jsem tlustá, musím zhubnout. Začněte s tím něco dělat. Ne zítra, ne za týden. Začněte hned!

Nepodceňujte jídlo

Lidé nejčastěji podceňují jídlo. Myslí si, že stačí vynechat sladké a zhubnou. Pokud jíte sladké často a vynecháte ho ze stravy, pak ano, něco zhubnete. Ale nepočítejte s tím, že půjde váha dolů pořád. Jednou se zastaví a to už po pár kilogramech. Důležitá je totiž úprava stravy jako celku. Strava je asi 75% úspěchu při hubnutí.

To samé platí i se cvičením. Hodně lidí má zafixováno, že stačí cvičit a můžou jíst, co chtějí a budou hubnout. Tak si koupí permanentku do fitka a začnou se dřít. Možná ze začátku opět zhubnete pár kilo, pokud jste dosud seděli jen „na zadku“. Ale nepočítejte s tím, že takto dojdete za vysněnou postavou. Sice si tělo zpevníte, což bude určitě vypadat líp, než dosud povolené svaly, ale tuk Vám zůstane.

Aby se dostavil efekt hubnutí a byl trvalý, je důležité změnit pohled na jídlo, sport i život jako celek.

Uvědomte si, že nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili! Tímto se řiďte. Jídlo je stejně důležitá potřeba, jako třeba jít na toaletu či spát. Je to nutnost. Ale je důležité, co budeme jíst!

Sladkosti a jídla plná dochucovadel a stabilizátorů k životu opravdu nepotřebujeme!!!

Každý je jiný a každý má jiné potřeby

Pro úspěšné hubnutí platí několik zásad, které bychom měli dodržovat. Nesmíme ale zapomínat, že každý je individuální a co platí na jednoho, na druhého nemusí být až tak účinné. Někomu vyhovuje jíst už po 2 hodinách, někomu až po 3. Někdo preferuje cvičit ráno či v dopoledních hodinách, někdo nejraději cvičí večer.

Důležité je, že si každý musí najít to své a vytěžit z toho co nejvíc.

Zásady úspěšného hubnutí

Běžně se doporučuje, že výdej má být větší než příjem. Že když budeme jíst málo a budeme hodně cvičit, zhubneme. Ano, toto platí, ale musíme dodržet i další pravidla. Jako třeba jíst pravidelně, dávat pozor na to, jaké potraviny do jídelníčku zařazujeme.

Nejdůležitější pravidla:

 • Pravidelnost
 • Snídat do 1 hodiny od probuzení
 • Nepřejídat se
 • Vyhýbat se jednoduchým sacharidům (cukrům)
 • Upřednostňovat rostlinné tuky před živočišnými
 • Konzumovat hodně zeleniny (alespoň 400g denně) – měla by být různorodá
 • Dávat přednost bílému masu a nejíst ho každý den
 • Jíst různá semínka (např. konopná, chia, slunečnicová apod.)
 • Dodržovat pitný režim
 • Vyhýbat se fast foodům
 • Nepít alkohol
 • Sportovat
 • Předcházet stresu
 • Odpočívat

Hubnutí se stále nedaří

Pokud Vám hubnutí i přes dodržení zásad nejde, kontaktujte odborníka. Ten s Vámi projde způsob Vašeho stravování, rozebere s Vámi Vaše návyky a najde způsob, jak hubnutí rozhýbat.

Pokud to bude potřeba, může Vám sestavit jídelníček na míru.

Výživový poradce, kterého navštívíte, musí být nejen vzdělaný, ale také zvědavý. Musíte na něm na první pohled poznat, že Vám chce pomoci. Musí o Vás projevovat zájem a vyptávat se Vás na Váš dosavadní život.

Pokud se nezajímá o Vaše koníčky, práci a Vaši psychickou pohodu, vyměňte ho za jiného. Takový poradce Vám totiž moc nepomůže.

Užívejte si život

Psychická pohoda je při hubnutí hodně důležitá. Jednak nesmíte na hubnutí (změnu životního stylu), koukat jako na nutné zlo a jednak si to musíte umět užít.

Zajděte si na masáž, nebo se vydejte s kamarádkou do posilovny. Když se Vám podaří nějaké to kilo shodit, udělejte si radost a kupte si něco hezkého na sebe. Zajděte si ke kadeřnici či na kosmetiku. Rozmazlujte se. Uvidíte, že se Vám „nový“ život bude líbit.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here