Jak nejlépe zhubnout?

0
3303

Tuto otázku si klade každý, koho potkaly problémy s váhou. Jak nejlépe a co nejrychleji zhubnout? Při této otázce Vám v hlavě určitě vyskočí slovo dieta. Hubnutí mají totiž lidé spojené s dietami. Už od pradávna vymýšlí lidstvo různé diety. Některé jsou méně drastické, některé jsou dokonce životu nebezpečné. Každopádně, pokud chcete opravdu zhubnout a svou váhu si také udržet, budete na diety muset úplně zapomenout. Žádná dieta Vám totiž zhubnout nepomůže.

Zhubnout není vůbec těžké, ale svou váhu si také udržet, to je oříšek.

Jak na to, abychom zhubli a váhu si udrželi už napořád

Jestliže chcete opravdu účinně zhubnout, budete muset začít přemýšlet jinak. Hubnutí totiž začíná v hlavě. Když budete k hubnutí přistupovat jako k omezení svého pohodlí, nikdy nebudete spokojeni se svou váhou. Nikdy si jí neudržíte. Největší chyba, kterou lidé dělají je, že než se dají do hubnutí, si řeknou: „Teď chvilku vynechám třeba pečivo a až zhubnu, tak si ho zase dám. Tu chvilku to vydržím.“ To je největší chyba. Nesmíte z hubnutí přistupovat jako k nějakému omezení. Musíte změnit své stravování natrvalo.

Co se týká pečiva, pokud si dáte celozrnné, tak to si klidně dopřát můžete.

Jezte všechno, ale něco jen v malém množství. Tak docílíte toho, že Vám nebude nic chybět, ale zároveň snížíte energetický příjem a nevhodné potraviny budete mít jen v malém množství.

Jak převést změnu do praxe?

Jsou lidé, kteří se prostě rozhodnou, že chtějí žít zdravě a změny provedou hned. Začnou jíst zdravě, ze dne na den vyloučí nevhodné potraviny, snídají, její pravidelně a zavedou do svých životů i pohyb.

Většina lidí ale musí tuto změnu provést pomaleji. Pokud by všechno změnili hned, vrátili by se dříve nebo později zpět ke svému „špatnému“ životnímu stylu.

Čím začínat?

První změna, kterou můžete udělat je, že začnete jíst pravidelně. To znamená 5 – 6x denně. Ráno se do hodiny od probuzení nasnídáte a budete dodržovat asi 2 – 3 hodinové pauzy mezi jídly. Pokud zvládnete tuto změnu, máte z části vyhráno. Už zavedením tohoto způsobu stravování Vám může během pár týdnů ubýt pár kilogramů na váze.

Až budete mít bezpečně zvládnutou pravidelnost, můžete pokračovat s úpravami. Zařaďte do jídelníčku více zeleniny. Snažte se, aby v každé porci byla buď zelenina, anebo ovoce. Zelenina by měla být tělu dodávána 4 – 5x denně. Ovoce stačí 1 – 2x denně.

Pestrost – další důležitá součást zdravého životního stylu. Naučte se vybírat si různou zeleninu, ovoce. Vyzkoušejte i nové druhy, které běžné nejíte. Střídejte pečivo i jogurty. Luštěniny a maso se snažte do jídelníčku také zařazovat.

Nedejte na mýty

Dbejte na to, aby poslední denní jídlo bylo asi 2 – 2 a půl hodiny před spaním. Zapomeňte na rady, že jíst se má nejpozději v 17 hodin a pak už ne.  Zpomalíte si tím metabolismus a tělo přejde to tzv. úsporného režimu. Místo toho, abyste tuky pálili, budete je ukládat.

Další mýtus, kterému nevěřte je zákaz jíst pečivo, brambory apod. Brambory jsou důležitým zdrojem vitamínu C, vlákniny a složených sacharidů. To samé platí o pečivu. Bílé by se jíst samozřejmě nemělo, ale pokud si budete dopřávat přiměřené množství celozrnného pečiva, dodáte tělu energii potřebnou pro fungování a také vlákninu a minerály.

Nehladovte! Pokud budete hladovět a nebudete tělu dávat dostatek živin, dojde opět ke zpomalení metabolismu a tělo spalovat nebude! Navíc Vám hrozí další zdravotní komplikace – nedostatek vitamínů, nedostatek energie, bílkovin apod. Hladověním zhubnete pouze svaly a vodu. Tuk zůstane hezky uložený v tukových polštářích.

Myslete na to, co jíte!

Pokud chcete účinně zhubnout, přemýšlejte nad tím, co jíte. Pokud budete mít velký energetický příjem, nikdy nedosáhnete toho, že zhubnete na svou vysněnou váhu. Nejlepší hubnutí je pomalé, kdy zhubnete asi 0,5 – 1kg za týden.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here