Hubnoucí program – co může a nemusí obsahovat

0
2193

Máte nadváhu, či jste obézní a rozhodli jste se, že s tím konečně něco uděláte? Začaly jste s úpravou stravy, ale postupně jste zjistili, že jíte stále to samé a že už Vám taková dieta „leze krkem“? Navíc jste nezhubli ani deko? Nechte si sestavit hubnoucí program. Díky hubnoucímu programu se naučíte správně jíst, naučíte se kombinovat vhodné potraviny, získáte inspiraci v podobě spousty receptů, naučíte se správnou techniku cvičení a kila půjdou postupně dolů.

Jak vypadá hubnoucí program?

Co všechno bude Váš hubnoucí program obsahovat, to záleží na tom, kdo Vám ho bude sestavovat. Někde Vám sestaví pouze jídelníček, někde dají jen doporučení jak jíst a někde Vám dají jídelníček, cvičební plán i doporučení.

Samozvaní poradci

Pozor na samozvané poradce, kterých je na internetu spousta. Zveřejňují své zkušenosti s hubnutím a lidé to pak zkouší také. Nezapomeňte, že co je vhodné pro jednoho člověka, nemusí být vhodné pro Vás. Sice jsou to rady zadarmo, ale takové rady Vám mohou ublížit.

Jídelníček

Správně sestavený jídelníček by měl obsahovat dostatek živin přesně pro Vás. Proto dejte pozor na jídelníčky, které naleznete na internetu, nebo které dostanete v některých poradnách zdarma. Takové jídelníčky jsou univerzální, typizované = vhodné pro inspiraci. Jejich energetická hodnota bude někde okolo 4 – 5tis. kJ pro ženy a okolo 6 – 7tis. kJ pro muže. Tyto jídelníčky nejsou složené pro Vaše potřeby. Sice se podle nich dá zhubnout, ale nemusí se jednat o efektivní hubnutí, díky kterému si i váhu udržíte. Mohou Vám uškodit.

Poradce by měl jídelníček sestavit podle Vašich tělesných proporcí, koníčků, pohybu, zaměstnání, věku a dalších důležitých informací, které mu nesmíte zamlčet. Díky tomu je jídelníček sestaven na míru. Nezapomeňte uvést případné zdravotní problémy i alergie.

V jídelníčku byste měli mít uvedeno jaké potraviny a kolik jich máte sníst ke snídani, svačině, obědu, druhé svačině i večeři. Pokud chodíte spát pozdě, měl by poradce vzít v úvahu i tuto skutečnost a zařadit i druhou večeři.

Cvičební plán

V hubnoucím plánu můžete mít také cvičební plán. Jedná se o souhrn cvičení, které je Vám doporučené. Opět můžete dostat univerzální cvičební plán, či plán přímo na míru. Univerzální plán nemusí být vhodný pro všechny. Pokud máte nějaké zdravotní problémy (například Vás často bolí záda), mělo by být i toto zohledněno.

Cvičební plán na míru by měl být ideálně sestaven po diagnostice pohybového aparátu. To znamená, že si trenér „osahá“ Vaše svaly a zhodnotí, jestli jsou zkrácené či ochablé. Na základě toho Vám doporučí cviky, které Vaše svaly buď zpevní, nebo protáhnout. Záleží, co který sval potřebuje. Navíc Vás také trenér naučí správně dýchat při cvičení i správnou techniku provádění cviku.

Výživová doporučení

Součástí hubnoucího plánu jsou i výživová doporučení. Zde je uvedeno, jaké potraviny jsou vhodné při redukci a kterým je lepší se vyhnout. Z těchto doporučení by mělo být i jasné, proč jsou které potraviny vhodné a proč některé ne.

Měl by zde být i jakýsi návod, jak si jídlo kombinovat, co je vhodné ke snídani, co naopak ke svačině či k večeři.

Podle výživových doporučení by měl být člověk schopen se naučit stravovat zdravě a pravidelně.

Vybírejte důkladně

Pokud se rozhodnete, že si necháte sestavit hubnoucí plán na míru, vyhledejte odborníka. To, že půjdete do velkého centra, ještě neznamená, že za stolem sedí skutečně odborník.

Ideální je, pokud má poradce i osobní zkušenost s hubnutím (ať už svojí či v rodině). Dbejte na to, aby měl dostatečné vzdělání. Nikdy si nenechte plán sestavit od někoho, kdo na sobě zkoušel pokusy a teď je propaguje dál. Dbejte na to, aby měl dotyčný vhodné vzdělání v oblasti výživy a sportu.

Komunikujte!

Pokud se pro výživového specialistu rozhodnete, důležité je, abyste byli v kontaktu. I hubnoucí program, který poradce sestaví, se musí doladit, aby Vám přesně „seděl“. Pokud si myslíte, že dostanete plán a poradce už neuvidíte, tak nečekejte, že zhubnete trvale.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here