Výživový poradce Praha – Kde najdeme kvalifikovaného odborníka?

0
2000

Výživových poradců je poslední dobou čím dál více. Přibývá jich jako hub po dešti. Je to celkem výnosné zaměstnání, které má budoucnost. Každý, kdo se rozhodne, že chce v tomto oboru podnikat, si prostě může založit živnostenský list a může se dát do práce. Radí potom lidem, jak mají zhubnout, jak se zdravě stravovat. Mohou ale takoví lidé, kteří nejsou kvalifikování poradit dobře?

Na co si máme dát pozor při výběru výživového poradce? V hlavním městě najdete spoustu poradců pro výživu. Ať už těch kvalitních – kvalifikovaných, tak bohužel i těch, kteří navštívili jeden víkendový kurz a teď chtějí radit.

Nepochopitelný systém

Náš systém bohužel umožňuje, že člověk, který chce pracovat jako výživový poradce, nemusí mít žádný rekvalifikační kurz ani školu. Je to ale takto správně? Pokud chce třeba člověk začít pracovat jako účetní, musí mít určitě období (několik let) praxe nebo někoho kvalifikovaného jako „dozor“. Jak je možné, že když se jedná o zdraví lidí, že toto být nemusí?

Dokud budou lidé navštěvovat i tyto „poradce pro výživu“, kteří prošli jedním víkendovým kurzem, budou stále takoví. Pokud lidé budou důvěřovat nekvalifikovaným poradcům, hazardují se svým zdravým, někdy i životem.

Na co si dát pozor při výběru poradce pro výživu?

Než navštívíte výživového poradce, zjistěte si o něm pár informací. Jedná se o Vaše zdraví, proto byste měli být obzvlášť opatrní při výběru.

  • Má poradce platný certifikát, že absolvoval nějaký kurz výživy?
  • Zdokonaluje se i nadále? Navštěvuje další kurzy?
  • Kurz výživy, který absolvoval, je kvalitní? Jak dlouho trval?
  • Jak moc do hloubky se dotyčný naučil znát potraviny?
  • Jakou má praxi?
  • Doporučuje poradce nějaké přípravky na hubnutí?
  • Pokud ano, jaké? Jedná se o náhradu jídla nebo o doplněk, který pomáhá s redukcí?

Při první návštěvě

Až navštívíte Vámi vybraného výživového poradce, zaměřte se na jeho chování. Zajímá se o to, co říkáte? Vyptává se Vás? Je Vám příjemný? Nenutí Vám nějaké produkty?

K výživovému poradci byste měli docházet nějakou dobu (v závislosti na Vaší nadváze či obezitě, nebo dokud se nenaučíte zásady zdravého stravování převést do praxe). Proto byste k němu měli mít důvěru a měl by Vám být sympatický. Bude to Váš parťák a společník ve Vaší cestě za úspěchem.

Centrum nebo jednotlivec?

Po celé republice vznikají nová centra, kde Vám poradí jak hubnout. Jak si vybrat? Nebo raději navštívit nějakého výživového poradce, který „pracuje sám na sebe“?

Výhody jednotlivce jsou v tom, že je předpoklad, že dotyčný Vám chce opravdu pomoci. Bude se snažit, jelikož se jedná o jeho živobytí a navíc je také v sázce jeho pověst. Také má velké množství „sólových“ poradců své zkušenosti s hubnutím. Jen si dejte pozor, aby byl jedinec opravdu kvalifikovaný.

Naopak v centrech se může nechat leckdo zaměstnat jen proto, aby měl práci. Samozřejmě záleží na daném zařízení. Některá centra, která pracují po celé republice, své zaměstnance pravidelně proškolují.

Dejte na doporučení

Pokud máte možnost, vyberte si takového poradce, kterého Vám někdo doporučí. Budete mít k němu větší důvěru, jelikož Vašemu známému, který Vám ho doporučuje, pomohl. Navíc budete vědět, že tento systém funguje. Jít k někomu „na doporučení“ je nejlepší variantou.

Ale i tak Vám nemusí daný poradce vyhovovat. Přece jen, co vyhovuje jednomu, druhému vyhovovat nemusí. Dejte na své pocity.

Výživových poradců a center na hubnutí je v Praze velké množství. Snažte se, abyste si vybrali takového poradce, který bude pracovat pro Vás.

Pracovat se zájmem

Poradce musí projevovat zájem o Váš problém. Pokud se mu budete zpovídat, jak Vás trápí, že máte kila navíc, a on si bude malovat či se bude koukat z okna, pak od něj raději odejděte. Takový člověk Vám jen sotva pomůže. Naopak vybírejte takového odborníka, který se bude vyptávat, bude ho zajímat Váš názor a bude se snažit hledat řešení.

Kvalitní vzdělání na prvním místě

I zde ale trvejte na tom, aby měl výživový poradce buď rekvalifikační kurz v oblasti výživy, nebo aby měl přímo vystudovanou výživu na nějaké škole, která se tímto zabývá. Máte právo si nechat ukázat certifikát či diplom.

Nehazardujte se svým zdravým a nevěřte samozvaným poradcům. Můžete si zničit zdraví i život.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here