Strava při hubnutí

0
4238

Jaké potraviny jsou a nejsou vhodné, když chceme zhubnout? Je vhodné nějaká jídla zcela zakazovat? Pokud ano, tak která? Nezáleží spíš než na potravinách na jejich množství? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Strava je 75% úspěchu. Pokud budete pouze cvičit a stravu neupravíte, nezhubnete. Někteří možná ano, vše je individuální, ale většina populace, pokud neupraví i jídelníček, nezhubne.

Jak ale upravit jídlo, aby bylo hubnutí co nejsnazší a hlavně efektivní?

Jak je to s potravinami

Některé potraviny je vhodné omezit a konzumaci některých naopak zvýšit. Existuje skupina potravin, o které se hodně diskutuje a to jsou přílohy a pečivo. Vysvětlíme si, proč by do jídelníčku patřit měly i tyto potraviny.

Při hubnutí záleží na tom, jaké potraviny konzumujete, ale hlavně jaké množství jich sníte.

Doporučená strava

Jaká strava je tedy při hubnutí vhodná? Které potraviny bychom měly vyhledávat? Jakým dávat přednosti při sestavování jídelníčku?

  • Zelenina – zelenina je velice důležitá, pokud chceme zhubnout. Střídejte různé druhy zeleniny, výborné jsou rovněž zeleninové saláty. Rozhodně nejezte stále jen rajčata, papriky, okurky, jak mají někteří lidé ve zvyku. Občas si zkuste připravit třeba chřest, kukuřici, červenou čepu, čekanku apod. Doporučené množství zeleniny na den je 400g. Některé zdroje uvádějí až půl kg. Každopádně zeleninou nic nezkazíte, a pokud jí sníte ještě víc, rozhodně Vám neublíží. Zelenina je zdroj vlákniny, vitamínů, minerálů a vody
  • Mléčné výrobky – měly by být každodenní součástí jídelníčku. Obsahují vápník a také bílkoviny. Bílkoviny potřebujeme pro tvorbu svalové hmoty. Ideální mléčné výrobky jsou kysané jogurty do 3% tuku, méně tučný tvaroh, občas mohou být i ovocné tvarohy, kysané mléčné nápoje, kefíry i acidofilní mléka.
  • Maso – ideální na hubnutí je bílé maso. Raději než kuřecí vyhledávejte krůtí a králičí. Kuřecí si samozřejmě občas můžete také dát. Přednost dávejte libovému masu. Tučné odstraňte ještě před přípravou.
  • Ryby – ryby jsou ideální potravina na hubnutí. Obsahují zdravé tuky a řadí se mezi dietní potraviny. Vhodné jsou jak sladkovodní, tak ty mořské.
  • Luštěniny – u některých lidí hodně opomíjená potravina. Lidé mají luštěniny spojené se žlučníkovými záchvaty, s nadýmáním či jim je znechutila kdysi školní jídelna. Zkuste si ale připravit luštěniny doma, podle nějakého osvědčeného receptu a uvidíte, že Vám zachutnají. Pokud máte problémy se žlučníkem či s nadýmáním, vyzkoušejte červenou čočku či cizrnu.
  • Sója – výborná alternativa, která Vám může obohatit jídelníček. Zkuste si připravit sójové kostky se zeleninou a rýží a uvidíte, o co jste se dosud připravovali. Sója je velký zdroj bílkovin a další cenných látek (například lecitinu)

Nevhodné potraviny při hubnutí

Do této kategorie patří vše, co je moc tučné, sladké, nebo oboje dohromady.

  • Sladkosti – většina lidí je má ráda a těžko se jich vzdává. Zkuste je alespoň co nejvíce omezit.
  • Cukr – bílý cukr Vám nic nedá. Jen velice rychlou energii, díky které budete (jakmile ji zpracujete), ještě více unaveni. Navíc nadbytkem cukru si můžete vypěstovat cukrovku II. typu. Jednoduše řečeno, vyčerpáte zdroj inzulínu ve slinivce břišní.
  • Tučná jídla – vynechte tučné maso, tučné mléčné výrobky, koblihy, koláče – obsahují velké množství cholesterolu a tuku, a pokud chcete hubnout, ani jedno není dobré (cholesterol ve větším množství ani pro hubené)
  • Smažená jídla – hranolky, řízek, smažená ryba… i ze zdravého jídla uděláte smažením jídlo nezdravé. Když pomineme přepalování tuku, jídlo se velice tukem nasákne. Pokud chcete něco připravovat na pánvi, využijte teflon nebo keramiku a připravujte na kapce kvalitního oleje.

Nevhodných či méně vhodných potravin je mnohem více.

Diskutované potraviny

Do této skupiny patří přílohy, pečivo, ovoce a třeba i hovězí maso. Jíst tyto potraviny? Ano či ne? Ano, ale!!!

  • Přílohy jsou velice přínosné pro tělo i při hubnutí, jelikož vhodně zvolené přílohy obsahují komplexní sacharidy, které dodávají tělu energii. Vybírejte přírodní rýži, celozrnné těstoviny, brambory – jsou zdrojem vit.C a vlákniny, celozrnný kuskus apod.
  • Pečivo – i zde platí, že pro tělo je přínosem, pokud zvolíte to vhodné a přiměřené množství. Vybírejte celozrnné ideálně žitné či pšenično-žitné. Dbejte na to, aby v něm byla semínka. Ne jen na povrchu.
  • Ovoce – i ovoce je dobré do jídelníčku při hubnutí zařadit. Obsahuje sice sacharidy, ale při množství asi 200g denně, je to vhodná potravina. Ovoce se doporučuje konzumovat ráno a dopoledne.
  • Hovězí maso – velice diskutovaná potravina. Jíst či ne? Ano i zde platí, že hovězí maso by se jíst mělo. Ne moc často a v přiměřeném množství, ale nevynechávat ze stravy úplně. Je to cenný zdroj bílkovin, železa a vitamínů sk. B.

Závěrem

Jezte přiměřené porce, nepřejídejte se a pokuste se omezit nedoporučované potraviny. Zakázat si něco, je hloupost. Když si nějaké jídlo zakážete, o to víc na něj budete mít chuť.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here