Mražené zeleniny už se nemusíme bát. Vitamíny obsahuje!

0
3264

Mražená zelenina. Najdete ji v každém obchodě. Spousty výrobců nabízející ještě větší spoustu různých druhů. Při vaření ji využíváme snad všichni. Přesto jí ale většina lidí příliš nevěří a bere ji jako záložní plán. Důvod? Všeobecná utkvělá představa o nedostatku vitamínů. Překvapí Vás, když Vám řekneme, že to není pravda?

Roli hrají lokální zdroje

To, že nejlepší a s obsahem nejvíce vitamínů, je zelenina čerstvá, nejlépe právě dozrálá a sklizená, je bez debat. Jenže každý nemá vlastní zahrádku, o kterou by se staral, a která by byla zásobárnou čerstvého ovoce a zeleniny. Jistou alternativou by mohly být ovocné a zeleninové trhy, kde své zboží prodávají místní farmáři. Tyto trhy ovšem nefungují pořád a každý se na ně nedostane. Pak se spoléháme na ovoce a zeleninu ze supermarketů, která ve velké většině případů pochází z dovozu. Prodlevou, která nastává, než se dostává k zákazníkovi na talíř, ztrácí na čerstvosti, tím pádem i na obsahu vitamínů.

Jelikož zmrazována bývá především lokální zelenina, a to do několika hodin po sklizni, tedy nejkvalitnější a nejčerstvější, zůstávají důležité vitamíny zachovány, stejně jako barva a chuť. To znamená, že v případě, kdy sháníte druh zeleniny, jehož není nyní sezóna, v čerstvé variantě získáte zboží dovezené z jiné země, podpůrně vypěstované, často bez chuti, a bohužel jen s velmi omezeným množstvím vitamínů. Není v tomto případě mnohem lepší sáhnout po kvalitní zmražené zelenině? Spousta odborníků na výživu se shodla, že ano.

Jak správně vybrat mraženou zeleninu?

Při samotném nákupu je důležité nepodcenit výrobce a původ zeleniny. V případě směsí se pak díváme na složení a procentuální zastoupení. Jestliže obal neobsahuje údaje v procentech, můžete se spolehnout, že surovina uvedená ve výčtu jako první, je zastoupena v nejvyšší míře. Dále neopomeňte datum výroby a spotřeby. I když je zmrazování jeden ze způsobů, jak na delší dobu uchovávat zeleninu, nic se nemá přehánět. Zeleninu s prošlým datem spotřeby nekonzumujte. Posledním, však ne nejméně důležitým bodem je opakované rozmrazování. Jednou zmrazená zelenina, by se neměla opakovaně rozmrazovat a pak zase zmrazovat. Stát se to může, i nedopatřením, Vy si však tento produkt domů odnést nechcete. Poznat jej můžete podle hrudek v balení, které jsou prsty rozmělnit a obsahují kousky ledu.

Ani syrové není vždy nejlepší

Věděli jste, že ani konzumace zeleniny v syrovém stavu není vždy ta nejlepší možná varianta? Vezměte si třeba mrkev, která je jedním z významných zdrojů vitamínu A. Jelikož vitamín A je vitamín rozpustný v tucích, více, než chroupáním mrkví za syrova, jej do organismu dostanete například vařením s kapkou oleje, nebo přidáním másla. Dostatek vitamínu A je přitom pro naše tělo nezbytný kvůli udržení normálního stavu sliznic, pokožky, zraku a také imunitního systému.

Když potrava nestačí, pomůžou doplňky stravy

Pro všechny, kteří během čtení tohoto článku začali, byť třeba mírně, propadat panice, neboť zastoupení zeleniny v jejich jídelníčku by se dalo přirovnat k výskytu šafránu v České republice (tedy velmi sporadicky), máme uklidnění. Jestliže nechcete Váš organismus ošidit o dodání potřebných vitamínů a ze stravy to nejde, dodejte mu ty, které nezastoupí Váš běžný jídelníček formou doplňků stravy. Například dnes již zmiňovaný vitamín A, společně v kombinaci s vitamínem D a nenasycenými mastnými kyselinami naleznete v Rybím oleji.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here