Connect with us

Zdravý životní styl

Ananas – Jak pěstovat, vitamíny, recepty

Published

on

celý ananas
celý ananas

celý ananas

Ananas je plod ananasovníku chocholatého. U nás ho známe pouze z obchodu. Jedná se o tropické ovoce, s výbornou sladkou chutí. K nám se dováží z tropických zemí. Ananas, který se prodává v naších obchodech, se pěstuje na Havaji. Ananas je pokryt tvrdou šestiúhelníkovou strukturou.

Na jedné rostlině vždy vyroste pouze jeden plod. Pěstuje se na plantážích v řádcích. Řádky jsou od sebe půl metru daleko. Rostliny ananasu se množí tak, že se odřízne ananas, a kořeny se nechají v zemi. Z toho vyroste po čase další ananas. Další způsob množení je pomocí odnoží. Oba tyto způsoby jsou pro pěstování použitelné. Také se může množit tak, že odřízneme vršek koruny ananasu a zasadíme jej.

ananas nakrájený na plátky

ananas nakrájený na plátky

Pěstování ananasu

Pěstování není nijak náročné. Dobře snáší období sucha. Pro lepší a větší úrodu ananasu se ale používá zavlažování. Docílí se tím, že vyrostou velké plody. Doba, než vyroste do velikosti, kdy se sklízí je poněkud dlouhá. Od vysazení si musíme počkat patnáct, až osmnáct měsíců. Je to poměrně dlouhá doba.

Video – Jak pěstovat ananas

Video – Jak vypěstovat ananas doma

Pokud se ananas pěstuje z kořenů minulé sklizně, je doba další sklizně poněkud kratší. Je to něco kolem jednoho roku. I z tohoto důvodu je pěstování z kořenů velmi časté. Kdy se mají plody ananasu sklízet, poznáme podle toho, že začnou žloutnout. To je ten správný čas na sklizeň. Pokud se počítá s tím, že ananas půjde na zpracování do kompotů, nebo džusů a šťáv, nechá se na plantáži déle, než ten, co jde rovnou ke konzumaci.

ANANAS?

Plody se odlamují od kořenové části, a pokud jdou do konzerváren, jen se vodou omyjí. Ten ananas, který se bude distribuovat, se ošetří voskem. Tak vydrží až čtyři týdny, za předpokladu, že se skladují při teplotě kolem deseti stupňů. Na skladovací teplotu se musí pořádně dohlížet, protože když je teplota moc nízká, je ananas nechutný. V žádném případě se nesmí zmrazit.

ananas můžeme nakrájet na malé kousky a podávat jako občerstvení

ananas můžeme nakrájet na malé kousky a podávat jako občerstvení

Zpracování ananasu

Každý známe ananasový kompot a džus. Kompot se vyrábí tak. Že se odřízne korunka, která se dá použít na výsadbu, ananas se oloupe, a potom už se nakrájí na kolečka, které se dají do kompotu. Polámané kolečka se nakrájí na kousky, a udělá se z nich taky kompot. Drobné částečky spolu se slupkou se použijí na ananasový džus.

Ananas se zužitkuje do posledního kousíčku. Využijí se i vylisované zbytky. Přidávají se do krmiva pro zvířata. Je velice chutný. Pomáhá nám i při některých zdravotních problémech. Pomocí ananasu se můžeme zbavit pigmentových skvrn, kterým se jinak říká stařeckým skvrn.

Ananas má velice dobrý vliv na slinivku břišní, lidé, u kterých je zvýšené riziko infarktu, nebo krevní sraženiny, by měli ananas konzumovat častěji, pomáhá i při průjmech a střevních potíží. Výborně se hodí i při odvodnění a při otocích. Je dobré, když jej pravidelně konzumujeme, i kvůli vitamínům.

Ananas je výborný také jako sušený, taková zdravá mlska

Ananas je výborný také jako sušený, taková zdravá mlska

Ananas je nejen zdravý, ale i dietní

Ananas obsahuje minerální látky, spaluje tuky, a podporuje imunitu. Dokáže nás nasytit, a také je výborný, když máme chuť na sladké, a kousek si dáme, chutě na sladké nás přejdou. Tím dostaneme do těla vitamíny místo cukru. Čerstvý ananas můžeme jíst klidně několikrát denně. Velice oblíbená je i slaná strava v kombinaci s ananasem. Dobře se pasuje i k masu. Je to skvělá pochoutka.

Děti, které nechtějí jíst maso, tak v kombinaci s ananasem ho snědí. Je dietní, a proto se používá na různé diety. Je třeba dieta, kdy se jí celý den jen ananas. Tělo se nám díky němu krásně pročistí. Tato dieta by se ale měla držet maximálně jen tři dny. Ananasová dieta je vhodná i pro ty lidi, kteří chtějí zhubnout, a přitom nechtějí, nebo nemohou se zbavit tuků pomocí cvičení. Ananasu je možné sníst i dvě kila za den. Ale i tady platí, všeho s mírou. Stačí   držet tuhle dietu pár dní, a potom se vrátit k normální stravě, aby nám nechyběly jiné živiny, které naše tělo také potřebuje.

Jedná se o velmi jednostrannou dietu, takže při delší době by tělu chyběly jiné živiny, a tím by jsme svému tělu moc neprospěli. Při této dietě můžeme sníst podle velikosti dva až tři ananasy za den. K tomu je nutné vypít neslazenou vodu, aspoň dva litry za den. Po ukončení diety, je potřeba jíst střídmě, abychom shozená kila zpět nenabrali. Výborně také podporuje trávení, protože obsahuje vlákninnu. Nejchutnější a nejzdravější je samozřejmě čerstvý. Pokud ho ale nemáme po ruce, vystačíme si i s tím konzervovaným.

Vitamíny v ananasu

Ananas obsahuje velké množství vitamínů, mimo jiné to jsou tyto:

  • vitamín C
  • vitamín B
  • železo
  • zinek
  • vápník
  • draslík
  • hořčík
  • mangan
  • a k tomu vláknina

Ananas má i léčivé účinky

Ananas má mnoho léčivých účinků. Hojí rány, má protizánětlivé schopnosti, dobře pomáhá při zácpě a průjmech, při střevních potíží nám dobře pomůže. Má také dobrý vliv na nervový systém. Pomáhá kar diakům a lidem, kteří mají problémy se slinivkou břišní. Zjistilo se, že i dobře funguje proti rakovinovému bujení.

Tip: k dostání jsou i tablety s výtažky z ananasu, čtete např. zde

V kosmetice se ananas používá na pleťové masky a čistící mléka. Ananas je mnohostranně použitelný. Ananas je exotické ovoce, které má výbornou chuť, zvláštní vzhled a krásnou vůni. Je nazýván králem exotického ovoce. I díky jeho léčebným účinkům.

ananas rozpůlený

ananas rozpůlený

Využití ananasu v kuchyni

Ananas má lahodnou a nezaměnitelnou chuť. Mají ho rádi dospělý i děti. Není vhodné konzumovat ananas málo vyzrálý, ale měl by být zralý, krásně žlutý. Využití v kuchyni je opravdu velké. Dobře se hodí do sladkých, ale i slaných pokrmů. Plátky ananasu se dají i dobře grilovat. Je to opravdu lahůdka, která ještě není u nás tak moc známá. Z ananasu se dá i uvařit marmeláda.

Příznivci alkoholu z ní umí udělat lihovinu, která má krásnou vůni i chuť. Známý je ananasový džus. Výborná je i ananasová šťáva, která je výborná na pití, ale i se do ní může nakládat maso, které nasákne jeho chuť a je mnohem křehčí. Samozřejmě, že ten čerstvý ananas má mnohem více vitamínů, než ten nakládaný.

Uvádí se, že konzervací se ztrácí až polovina vitamínů. Ananas se má skladovat při teplotě kolem patnácti stupňů. Při přepravě a skladování je potřeba dávat pozor na to, aby se nepoškodil. Může ho poškodit zcela malý tlak, i přes to, že má tvrdou slupku.

Pěstování ananasu na plantážích

Plantáž pro pěstování ananasu se musí nejdříve připravit. Půdu připravíme hlubokou orbou. Je ale možné i pěstování ananasu na stejném místě, kde už rostl. V takovém případě se musíme zbavit zaschlého porostu. Jsou dvě možnosti, jak se ho zbavit. Můžeme ho shrabat a spálit, nebo se dá nadrtit a zaorat. Druhý způsob je pracnější, ale pro plantáž lepší. Na takto připravené plantáži se již může provádět výsadba. Ošetření porostů se dělá manuálně, nebo strojově. Je potřeba i přihnojovat.

ěkde se i pokládají folie, aby výsadba nezarůstala plevelem. Sklízí se většinou ručně, tak, že se plod vykroutí. Pak se vloží na dopravník, a ten dopraví ovoce do vozů, které ho odváží. Dopravník je osvětlený, takže se běžně sbírá i v nočních hodinách. Na některých plantážích se ananas sklízí strojově, ale to je méně časté. Ananas je ovoce, které má mnohé využití. Není to pouze v potravinářství, ale z odpadu se vyrábějí ananasové otruby, určené pro krmení dobytka.

Z listů se vyrábí tenká příze pro textilní průmysl. Také se vlákna listů dají využít tak, že se přidají do směsi hmoty, z které se vyrábějí umělé hmoty. Takže ananas má tak široké využití, že se ho opravdu vyplatí pěstovat nejen ke konzumaci.

Další, leč ne tak podrobné informace o ananasu naleznete na Wikipedii.

Vybrané recepty z ananasu

Ananasové řezy

Řezy s ananasem jsou výborné. Na těsto budeme potřebovat čtyři sta gramů polohrubé mouky, dvě lžičky jedlé sody, tři sta gramů cukru krupice, dvě vejce a jednu plechovku ananasu v kouskách. Na náplň si musíme připravit sto padesát gramů cukru krupice, půl dl mléka,jeden vanilkový cukr, celou kostku másla a sto gramů kokosu. Postup je velice snadný. V misce smícháme všechny suroviny na řídké těsto.

Z kompotu použijeme i šťávu. Vše důkladně promícháme, abychom v těstě neměli hrudky, a nalijeme na vymazaný pekáč vysypaný moukou. Na upečenou a vychladlou placku nalijeme náplň, kterou uděláme tak, že rozpustíme v kastrůlku kostku másla, a přidáme další ingredience. Hotové řezy dáme na chvilku do lednice vychladnout. Po vyndání z lednice, nakrájíme na kostky a můžeme ozdobit šlehačkou. Je to výborný recept. Řezy každému budou chutnat.

Ananasová buchta

Na těsto budeme potřebovat ananasový kompot, jeden hrnek cukru, dva hrnky hladké mouky, dvě lžičky jedlé sody, půl hrnku mletých ořechů, dvě vejce, máslo na vymazání a kokos na vysypání plechu. Začneme tím, že do mísy dáme ananasový kompot i se šťávou, cukr, mouku a sodu, žloutky a ořechy. Všechno dobře promícháme, a jestliže je těsto moc husté, přidáme na zředění trochu vody.

Mimo to, ušleháme ze zbylých bílků sníh, a ten pomalu a opatrně vmícháme do těsta. Vezmeme plech na pečení, vytřeme ho máslem, vysypeme kokosem, nebo moukou, a těsto na něj nalijeme. Dáme do trouby, kterou pustíme na sto padesát stupňů. Nachystáme si špejli, a po chvilce zkoušíme, jestli už je těsto upečené. Zjistíme to tak, že do těsta zapíchneme špejli, a když se na ní těsto nelepí, znamená to, že je těsto upečené. Než buchta vychladne, máme dost času na to, abychom připravíme polevu.

Na polevu budeme potřebovat jedno pomazánkové máslo, jednu zakysanou smetanu, nebo jogurt, vanilkový cukr, cukr podle chuti, půl hrnku mletých ořechů a čokoládová poleva. Z pomazánkového másla, zakysané smetany a cukru uděláme polevu, kterou natřeme na buchtu. Navrch nalijeme čokoládu a posypeme ořechy.  Buchta je opravdu výborná, a hodí se i na slavnostnější příležitosti.

Přečtěte si také na Slovensku: Ako pestovať ananás

Vynikající vrstvený salát s celerem, ananasem a mandarinkami

Jedná se o skvělý vitamínový salát. Salát se skládá z potravin, které k sobě zdánlivě vůbec nepasují. Když ho ale uděláme, zjistíme, že je tak vynikající, že si ho budeme chtít dělat častěji. Příprava je tak jednoduchá, že jí s přehledem zvládnou i děti. Vrstvený salát s celerem a ananasem krásně vynikne ve skleněné míse. Je v ní dobře vidět, jak je salát barevný. Už na první pohled, když ho uvidíme, dostaneme na něj obrovskou chuť. Nakoupíme si suroviny, které budeme potřebovat a můžeme začít s přípravou.

Je to salát, který je vhodné dělat den předem, aby se dobře rozležel a chutě se pořádně promísily. Začneme tím, že na dno skleněné mísy dáme sterilovaný celer, z kterého jsme slili nálev, na něj dáme vrstvu jablek nakrájených na plátky, přidáme plechovku kukuřice, na tu natřeme majonézu, pak dáme vrstvu pórku, na něj nakrájená vajíčka uvařená na tvrdo, ty potřeme také majonézou, přidáme kompotované mandarinky, šunku nebo kuřecí maso, opět majonézu a pórek. Na vrch dáme nastrouhaný tvrdý sýr. Je to velice zajímavý, nevšední recept, který ale má vynikající chuť.

4.6/5 - (16 votes)

Zdravý životní styl

Víte, jakou stravu a životosprávu mít než darujete krevní plasmu?

Published

on

By

Na odběr krevní plazmy se u nás zaměřuje více pracovišť rozesetých po celé České republice. Právě krevní plasma je neocenitelná při léčbě mnoha pacientů, při vývoji nových léků, používá se u osob po úrazech a operacích apod. Může ji věnovat spousta z nás, stačí splnit pár základních podmínek. Je i skupina osob, kteří nejsou krátkodobě nebo navždy pro darování plazmy nevhodní, a zda do takové patříme, snadno zjistíme např. na webových stránkách europlasma.cz.

Aby nám bylo o odběru plazmy dobře, a také aby byla co nejkvalitnější, je důležité před odběrem dodržovat správnou životosprávu a jíst vhodnou stravu. Oč přesně se jedná?

Jak a proč se stravovat před odběrem plazmy?

Nemusíte se bát radikálních omezení, stačí, když den před odběrem plazmy přizpůsobíte svůj denní režim a stravování. Ty společně totiž mohou ovlivnit průběh odběru i kvalitu darované plazmy. Neměli bychom ponocovat, aby byl spánek dostatečně dlouhý. I díky nevyspání může být dárci po odběru nevolno. Před odběrem se vyhýbejte stresu, nebo náročnému cvičení. Tím by mohlo dojít ke zkreslení vašeho krevního obrazu.

Co jíst před odběrem krevní plazmy?

Zajímá vás vhodný jídelníček před odběrem plasmy? Dopřát si můžete světlý i celozrnný chléb, rohlíky, libové druhy masa, červené maso je dobré na železo, těstoviny, rýži, šunku, zeleninou polévku či vývar, ovoce, zeleninu, ovesné vločky, luštěniny, vaječný bílek, med, marmelády, ovocný sorbet… Jezte jednoduše zdravě, lehce, dodejte tělu minerály, vitaminy.

Co pít před odběrem krevní plazmy?

Hydratace je důležitá před odběrem i po něm, proto dostatečně pijte. Vyhněte se alkoholu, kávě i čaji s kofeinem. Dehydratace snižuje objem krevní plazmy. Ideální je den před odběrem vypít 3 l tekutin, v den odběru pak 0,5 – 3 l v závislosti na čase, kdy budete plazmu darovat. Jíst je dobré v den odběru lehkou kvalitní stravu cca 1 – 1,5 hod před odběrem.

Co nejíst a nepít před odběrem?

24 hodin před odběrem nejezte mastná jídla, nepije alkohol a kofeinové nápoje. Mastné jídlo může plazmu zkazit, což komplikuje její další zpracování, alkohol a kofein zase mohou způsobit, že krevní plasma nebude použitelná vůbec.

Vyhněte se tedy tukům, tučný mléčným výrobkům, tučným rybám, masu nebo uzeninám, nevhodné jsou i ořechy a semínka, sladkosti, sladké pečivo, tučné polévky, hranolky, bramboráky apod., omáčky smetanové a zahuštěné jíškou, vejce se žloutkem apod.

Plazma nám nebo našim blízkým může po zdravotní stránce velmi pomoct. Pokud jste vhodný dárce, vyhledejte dárcovské centrum blízko vašeho bydliště a darujte ji i vy. Úprava jídelníčku a životního stylu je snadná, nikterak výrazně omezující a budete žít s vědomím, že pomáháte ostatním. Navíc dárce čekají příjemné odměny a bonusy.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Kabbala náramky: tradice, symbolika a moderní použití

Published

on

By

Kabbala, starodávná židovská mystická tradice, je fascinujícím oborem duchovního poznání, který sahá až do středověkých židovských komunit. Tato tradice se zaměřuje na hlubší porozumění Božích záměrů, struktury vesmíru a lidské duše. Kabbalah náramky jsou jedním z mnoha symbolických předmětů, které se s tímto učením pojí, a staly se populárními nejen mezi praktiky Kabbaly, ale také mezi širší veřejností.

Symbolika a tradice

Kabbala náramky, často označované jako „Kabbalah náramek„, jsou obvykle vyrobeny z červené voskované šňůrky nebo hedvábí a nosí se na levém zápěstí. Červená barva je považována za ochranný štít proti negativní energii, známé jako „Ayin Hara“ nebo „zlé oko“. Podle tradice má levá ruka, která přijímá energii do těla a duše, zvláštní význam.

Nositelé těchto náramků věří, že je chrání před negativními vlivy a přinášejí jim štěstí a pozitivní energii. Tradičně se červený náramek svazuje na levé zápěstí při speciálním obřadu, často za přítomnosti duchovního vůdce nebo milované osoby. Tento akt je doprovázen modlitbami a požehnáními, které posilují ochranné vlastnosti náramku.

Moderní použití

V současné době se kabbala náramky staly módním doplňkem nejen mezi příznivci Kabbaly, ale i mezi širokou veřejností. Mnoho celebrit a známých osobností je nosí jako symbol ochrany a spirituality. Tímto způsobem se kabbala náramky dostaly do povědomí široké veřejnosti a získaly popularitu po celém světě.

Designy těchto náramků se také vyvinuly a modernizovaly. Kromě tradičních červených nitek lze nalézt kabbala náramky ozdobené různými přívěsky, korálky a drahými kameny, které mají posilovat jejich duchovní a ochranné vlastnosti. Některé náramky obsahují symboly jako Hamsa (ochranná ruka), Davidova hvězda nebo hebrejské písmena, která mají zvláštní význam v Kabbale.

Jak si vybrat a nosit kabbala náramek

Pokud zvažujete pořízení kabbala náramku, je důležité vybrat si takový, který rezonuje s vašimi osobními přesvědčeními a potřebami. Můžete se poradit s odborníkem na Kabbalu nebo si vybrat náramek podle jeho designu a symboliky. Nosit jej na levém zápěstí je klíčové, protože tato strana těla je považována za přijímací.

Závěrem lze říci, že kabbala náramky jsou nejen módním doplňkem, ale i silným duchovním nástrojem, který propojuje starodávné tradice s moderním životem. Ať už hledáte ochranu, štěstí nebo jen zajímavý módní prvek, kabbala náramky mohou být skvělou volbou.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Anorexie či bulimie: Boj s neviditelnými démony, který lze s pomocí vyhrát

Published

on

Anorexie a bulimie nejsou jen abstraktní pojmy, které se zmiňují v novinových článcích nebo v televizních dokumentech o dívkách, které kvůli kráse ztratily zdraví. Právě, za všemi příběhy se skrývají skuteční lidé, kteří bojují často skrytě a zažívají neskutečný psychický teror bez vidiny jasného vítězství.

O poruchách příjmu potravy se mluví v souvislosti s modelkami, herečkami a mladými ženami, ale v poslední době se nevyhýbají ani mužům toužícím po štíhlosti nebo dokonce ani dětem, které podléhají vlivu sociálních sítí. Kde mohou lidé s těmito potížemi najít pomoc? Naštěstí už nemusí cestovat jen do Prahy, v jihomoravské metropoli je dostupná diskrétní pomoc.

Poruchy, které nejsou „jen“ o jídle

„Pořádně se najez, přidej si knedlíky, jsi hubená jako lunt.“ Tyto hlášky babiček a maminek rozhodně mladým dívkám v jejich souboji s anorexií nebo bulimií nepomohou. Omezování v jídle totiž patří mezi komplexní poruchy příjmu potravy.

Současná doba je velmi náročná a mladý člověk žije nejen svůj skutečný život, ale rovněž působí ve virtuálním světě. Online prostor je zásadním faktorem, který za nárůstem pacientů s poruchami příjmu potravy stojí, ale samozřejmě není jediným důvodem. Roli hrají i problémové vztahy, stres a věčný tlak na výkon či vzhled. Napovědět, že dotyčný trpí některou z těchto poruch, mohou drobné signály, jako jsou vyhýbání se jídlu, dramatické výkyvy hmotnosti nebo nepatřičné chování při stravování.

Závislost na přejídání jako únik

Mezi nejobvyklejší psychickou poruchu patří psychogenní přejídání. Na psychoterapii Brno umí odborníci s touto závislostí na přejídání nebo naopak na držení přísných dietách pomoci. Lidé s touto poruchou unikají před stresem nebo jinými problémy konzumací velkého množství jídla. Potrava zmírňuje psychickou bolest, ale vede k sebeobviňování a trestání dietami.

Při těchto potížích je třeba identifikovat hlubší emocionální problémy, které k tomuto chování vedou a následně vybudovat pevné stravovací návyky. Základní léčba trvá přibližně tři měsíce a stojí na humanistické psychologii či kognitivně-behaviorální psychoterapii.

Anorexie jako nebezpečný tanec s hladem

Nejznámější formou poruchy příjmu potravy je anorexie, patří také mezi nejnebezpečnější a může skončit fatálně. Toto onemocnění je často spojené s malým sebevědomím a perfekcionismem, úzkostmi z tloustnutí, přičemž lidé trpící anorexií mají abnormálně zkreslené představy o svém těle a hmotnosti.

Extrémní omezování jídla a přílišné fyzické aktivity mohou vést k naprostému vyhladovění a vyčerpání, podle statistik až 15 procent případů končí fatálně. Pomoc musí stát na intenzivní psychoterapii a léčbě stravovacích poruch, současně je nutná podpora rodiny a širokého okolí.

Bulimické záchvaty a neviditelné utrpení

Mentální bulimie je onemocnění, kdy se lidé skrytě přejídají, po těchto záchvatech dochází k pocitům viny a zahanbení a potrava končí vyzvracením v záchodové míse. Někdy trvá dlouhé roky, než si dotyčný uvědomí, že potřebuje pomoc terapeuta, s jehož pomocí se identifikují škodlivé myšlenkové vzorce týkající se jídla a těla jako takového. Tento neviditelný démon může tyranizovat duši měsíce i léta, je proto potřeba počítat s delším časem pro uzdravení. V každém případě je důležité nebagatelizovat žádnou formu poruch příjmu potravy a vyhledat pomoc co nejdříve.

5/5 - (1 vote)
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net