Chcete se udržet v dobré kondici? Zkuste podpořit své zdraví kvalitním doplňkem stravy

0
717

Vitamíny, stopové prvky i minerální látky potřebujeme v těle proto, aby vše fungovalo, jak má. Jestliže onemocníme, dojde k hormonálním změnám třeba vlivem těhotenství, dospívání, menopauzy, držíme nerozumné diety, také kouříme, pijeme alkohol a podobně, začneme dříve či později pociťovat jejich nedostatek. Buď je potřeba změnit stravu, nebo změnit životní styl, případně doplnit vše potřebné doplňky stravy.

Druhy vitamínů

O všech vitamínech jste zřejmě již slyšeli. Nejčastěji uváděný je vitamín C, který je důležitý antioxidant a má vliv na nervový systém i imunitu. Najdeme ho v ovoci a zelenině. Často můžeme slyšet i o vitamínu D, který získáváme slunečním zářením, ale je i v mléce, tučných rybách a játrech, žloutku či houbách. Je důležitý pro kosti, zuby, svaly, pokožku, imunitu i kalciový a fosfátový metabolismus. Vitamín A má vliv na růst, imunitu, zrak a je antioxidantem. Najdeme ho ve vejcích, ovoci a zelenině, v masu, rybách i játrech. Známá je i skupina vitamínů B, především vitamín B12 důležitý pro krvetvorbu a zásobení tkání kyslíkem. Vitamíny ze skupiny B jsou stěžejní i pro metabolizmus, nervovou soustavu, vývoj plodu, imunitu i vlasy, nehty a pokožku.

Nachází se v luštěninách, vejcích, semínkách, oříšcích, obilovinách, mléčných výrobcích, zelenině, ovoci… Dalším je vitamín K pro krevní srážlivost, kosti a buněčný růst. Je v zelené zelenině, játrech, žloutku, olivovém oleji, zeleném čaji. Posledním je vitamín E pro hojení ran, plodnost, nervový systém. Je antioxidantem. Nachází se v mléce, masu, vejcích, zelenině a ovoci, rostlinných olejích, oříšcích, semenech, luštěninách, sóji…

Důležité minerály, stopové prvky a kyseliny

Ke kvalitnímu zdraví potřebujeme i minerální látky, stopové prvky a kyseliny. U minerálních látek je to vápník na kosti, zuby, krevní srážlivost a kontrakce svalů. Hořčík působí na svaly, nervový systém, kosti, zuby a metabolické procesy. Draslík ovlivňuje krevní tlak, kardiovaskulární a nervovou soustavu, svaly a hospodaření s vodou. U stopových prvků je řeč o železe, zinku, selenu, jódu, chromu, fluoru a mědi.

Z kyselin je vám určitě známá kyselina listová podstatná v těhotenství pro růst zárodečných tkání. Její množství ovlivňuje i krvetvorbu, imunitní systém, míru únavy a vyčerpání nebo psychickou činnost. Populární je také kyselina hyaluronová nebo Omega-3 mastné kyseliny ovlivňující kvalitu spánku, správnou funkci mozku, dobou náladu, také zdraví kostí a kloubů a preventivně působí proti rakovině.

Další užitečné doplňky stravy

Kromě výše uvedených vitamínů, minerálů, stopových prvků a kyselin můžeme tělu dodávat i další doplňky stravy. Třeba brusinky tablety na podporu zdraví močových cest, česnekové tablety jako přírodní antibiotikum, betakaroten pro podporu normálního stavu pokožky po vystavení ji slunci.

Dbejte o své zdraví kvalitní a vyváženou stravu. V případě potřeby ji doplňte výživovými doplňky od kvalitních výrobců. Odpočívejte, zařaďte pohyb, vyhýbejte se stresu, dostatečně spěte a snažte se nezabývat se negacemi. Každý den se alespoň jednou nahlas zasmějte. A dělejte to, co máte rádi. Vaše zdraví se vám tímto přístupem určitě v dobrém odmění.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here