Jóga a vše o ní – hathajóga, mantrajóga, tantrajóga, jantrajóga

1
2467

Jóga se v Indii před mnoha tisíci lety a dnes se cvičí po celém světě. Na Západ se jóga začala šířit v devatenáctém století.

Jóga se v Indii před mnoha tisíci lety a dnes se cvičí po celém světě. Na Západ se jóga začala šířit v devatenáctém století. V roce 1893 v Chicagu ji představil Swami Vivekananda a velice zapůsobil na americké publikum. Ještě před Vikekanandou se vydalo do Evropy několik učitelů jógy, ale jejich vliv nebyl tak významný. Nejpopulárnějším a nejznámějším učitelem jógy na Západě byl Paramahansa Yogananda. Ten přijel do Bostonu roku 1920 a v Los Angeles založil Společenství seberealizace (Self-Realizaton Fellowship), které zde působí dodnes. Slavný je také jeho „Životopis jogína“. Novinář a spisovatel Paul Brunton vstoupil na scénu moderní jógy roku 1934 svou knihou „Tajnosti Indické“, která západním hledajícím představila velkého mudrce Ramana Maharishiho.

Jóga a cvičení

Jóga ve formě fyzických cvičení (hathajóga) se v USA velice rozšířila v okamžiku, kdy jogínka Indra Devi otevřela roku 1947 v Hollywoodu své studio jógy a naučila cvičit jógu tisíce instruktorů.

Cvičení jógy na Západě se často nevyhne kritice, protože se zaměřuje více na fyzické cvičenínež na meditace a ztrácí se její duchovní rozměr. Indové říkají, že jóga je nauka o osvobození. Jóga se vyvíjela mnoho let a dnes existuje několik druhů jógy, viz níže.

Druhy jógy

  • Hathajóga – nejznámější druh jógy na Západě. Je zaměřena především na dokonalé ovládání fyzického těla a udržování zdraví.
  • Mantrajóga – tato jóga klade důraz na souznění s vznešenými energiemi Vesmíru, skrze napodobování určitých zvuků.
  • Tantrajóga – snaha o rozšíření hranic vědomí, mezi jinými využívá i sexuální energie k urychlení cesty duchovního vývoje.
  • Jantrajóga – jóga telepatického splynutí s některými energetickými sférami Vesmíru, pomocí soustředění se na určité geometrické obrazce, zvlášť vytvořené a odhalené za tímto cílem.
  • Bikramjóga – cvičení jógy, které se provádí při 42 stupňové teplotě.

Zdravotní účinky jógy

Ásany (pozice) působí příznivě na celý organismus – svaly, klouby, dech, oběhový, nervový a lymfatický systém, na všechny orgány i žlázy. Pozitivní vliv má cvičení jógy samozřejmě i na psychiku, napomáhá zklidnění a uvolnění, zejména při stresu. V józe je práce s dechem velice důležitá, pomocí jógy dojde k lepšímu zásobování těla kyslíkem. Člověk si uvědomí, že často dýchá povrchně a díky józe si zvykne na hluboké uvolňující dýchání.

Cvičením asán si člověk osvojuje přirozeným způsobem zdravé pohybové návyky. Podle lékařů přináší jóga úlevu od bolesti zad rychleji než klasické cvičení (výsledky studie byly zveřejněny v odborném lékařském časopise Annals of Internal Medicine).

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

1 komentář

  1. Hezký den, děkuji za super článek – obsahuje spoustu hodnotných informací 🙂

    Namasté

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here