Cvičení Čchi-kung (Či-kung)

0
5791

Cvičení Čchi-kung (také se používá název či-kung nebo čikung) je úzce spojené s tradiční čínskou medicínou. Za původce se ale někdy uvádí indický buddhistický mnich Bodhidharma, který v 6. století v shaolinském klášteře, zavedl nový buddhistický směr, zen buddhismus.

Cvičení Čchi-kung (také se používá název či-kung nebo čikung) je úzce spojené s tradiční čínskou medicínou. Za původce se ale někdy uvádí indický buddhistický mnich Bodhidharma, který v 6. století v shaolinském klášteře, zavedl nový buddhistický směr, zen buddhismus. Či-kung přeloženo do češtiny znamená „kultivace energie“ tedy, jak efektivně zacházet s životní energií. Cvičením a učením čchi-kung se zabývali mnichové, ale těšilo se i výsadnímu postavení na císařském dvoře.

Stejně jako u jógy je součástí cvičení čchi-kung meditace, dechová a pohybová cvičení, která mají vyrovnat prudění čchi v těle. Čchi-kung může cvičit každý, muži i ženy, mladí i staří, bez ohledu na zdravotné stav a kondici. Či-kung je opravdu pro každého.

Čchi

Čchi (viz název Čchikung) Je energie a je základem veškerého života. Čchi jako primární životní síla člověka vzniká spojením prenatální esence otce a matky. Čchi se v těle neustále pohybuje, její kvalita i množství se mění podle denní doby, věku, ročního období, stavu mysli i dalších faktorů. Na počátku věků se energie Čchi rozdělila na dva principy Jin a Jang.

Či-kung a příčina nemocí

Podle tradiční čínské medicíny je hlavní příčinou onemocnění nerovnováha v těle. Např. nestřídmá konzumace potravy, tuků a cukru vytváří v cévách přemíru slizu a hlenů, proudění krve a čchi stagnuje. Podle tradiční čínské medicíny je léčení v podstatě regenerační proces a cílem je návrat orgánů a čchi do původního stavu volného proudění a harmonie.

Vliv Čikungu na organismus

Čchi-kung příznivě působí na srdce a cévy, snižuje vysoký krevní tlak, pomalé protahovaní zlepšuje pružnost všech kloubů i páteře, cvičení působí na všechny hlavní svalové skupiny, čchi-kung zvyšuje schopnost koncentrace, díky cvičení se zlepšuje koordinace pohybů, odbourává napětí a stres.

1/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here