Connect with us

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl – myslete jinak

Published

on

Zdravý životní styl není jen strava, ale také pohyb. Jedno bez druhého nemá takové účinky na tělo, jak si spousta lidí myslí. Pokud se nebudete stravovat zdravě a budete cvičit (třeba se systémem TRX), nikdy nedosáhnete takových výsledku, jako když si zároveň upravíte stravu. Ale je to i naopak… pokud budete jíst zdravě, ale nebudete mít žádný pohyb, bude to podobné.

Zázračné diety

Existuje spousta „zaručených“ diet, při kterých údajně není potřeba žádný pohyb. Spousta firem vydělává na důvěřivosti a hlouposti lidí a vyrábí „zaručené“ přípravky na hubnutí, při kterých můžete jíst a pít co chcete a v jakémkoliv množství. Jen si spolknete nějakou tabletku a je to. To je ale nesmysl. Pokud chcete zhubnout trvale, je nutné změnit životní styl. Nemůžete se stravovat ve fast foodech a čekat, že zhubnete. Nejde totiž jen o množství přijatého jídla, ale hlavně o složení. A fastfoody a rychlá občerstvení bohužel nemají ideální složení. Naopak, spíše nevhodné. Také je potřeba přidat pohyb. Bez toho to nejde. Není nutné se sedřít v posilovně. Ale je potřeba srovnat výdej a příjem… a při hubnutí ještě výdej zvýšit.

Některé diety skutečně fungují. Pokud je striktně dodržujete, tak zhubnete. Jenže u takových diet se nedá vydržet celý život, a jakmile se vrátíte zpět k vašemu stravování, nastává Jo-jo efekt a shozená kila máte zpět. Bohužel i s bonusem několika kil navíc.

Navíc některé diety vám můžou způsobit i zdravotní problémy.

Jak začít žít zdravě

Rozhodli jste se zlepšit svůj životní styl? I malá změna k lepšímu ve vašem stravování může mít pozitivní vliv na váš život. Někdy stačí začít snídat a pravidelně jíst. Někdy omezit sladké a slané potraviny. Nebo vynechat sladké nápoje typu coca cola. Zkuste si vzít papír a tužku a vždy, když něco sníte nebo vypijete, si to zapište. Napište si čas, druh potraviny a množství – to stačí orientačně. Po týdnu si vezměte váš sepsaný jídelníček a projděte si to. Zkuste vyškrtat vše, co není nutné jíst – sladkosti, sladká pití, slané pochutiny, hotovky, fastfoody atd. Uvidíte, co vám tam zbyde. Možná budete překvapeni.

Vhodné potraviny – jak vybírat?

  • Mléčné výrobky jako jsou jogurty, kefíry, mléčné kysané nápoje atd. by měly mít max. 3% tuku
  • Ze sýrů vybírat přírodní sýry (pozor na tavené)
  • Šunka – jediná možná uzenina – měla by obsahovat alespoň 90% masa
  • Maso libové – dávat přednost bílému masu
  • Ovoce a zelenina – ideálně z vlastní zahrádky. Pokud ovoce a zeleninu kupujete v obchodě, doporučuji pořádně omýt. Pokud budete dávat např. jablka dětem, tak i oloupat slupku. Sice se tím zbavíte hodně vitamínů, ale jablka, a ne jen ta, jsou ošetřena různými ne zrovna zdravými látkami…
  • Müsli – měly by být sypané a ne zapékané (zapékané obsahují hodně tuku a cukru)
  • Voda – ideální je kohoutková. Pokud se rozhodnete pro minerálky tak doporučuji střídat – kvůli obsahu různých minerálů.
  • Pečivo celozrnné nebo alespoň vícezrnné – ideální je péct si chleba doma v pekárně. Pokud tu možnost nemáte, alespoň vybírejte takové pečivo, které obsahuje různá semínka (ne jen na povrchu, ale i uvnitř)

Méně známé potraviny

Vyzkoušejte i druhy potravin, které neznáte. Například kuskus, pohanka, sója, tempeh, šmakoun, robi, seitan, tofu atd.

Nejčastější chyby a mýty ve výživě

Nepravidelná strava

Někteří lidé přes den skoro nejedí a začnou až po příchodu z práce… Buď „nemají“ čas nebo si nevzpomenou. Anebo předpokládají, že čím toho měně snědí přes den, tím lépe… Bohužel to tak není. Když nebudete jíst pravidelně, metabolismus se bude zpomalovat a bude spalovat čím dál pomaleji. Ale pokud nejíte pravidelně a začnete, tělo si na to velice rychle zvykne. A pokud máte nadváhu, tělo začne hubnout, protože už nemusí ukládat „na horší časy“. Důležité je dodávat živiny pravidelně. Je to jako když přikládáte do kotle… stále musíte přikládat, aby vám oheň nevyhasl… S lidským tělem je to stejné. Pokud nebudete dodávat živiny pravidelně, tělo pojede na „úsporný režim“. To znamená, že se vám metabolismus zpomalí a bude ukládat vše, co mu dáte, aby mělo z čeho brát živiny, až mu zase nedáte najíst. Tím pádem nemůžete takto nikdy zhubnout trvale.

Chybějící snídaně

Další důležitý bod ve zdravém stravování je snídaně. Hodně lidí dnes nesnídá. Nebo snídají jen kávu. V horším případě kávu a cigaretu. Někteří lidé si myslím, že čím déle začnou jíst (např. až oběd), tím méně toho snědí a že budou hubnout… Nebo na snídani „nemají“ čas. Život je hodně uspěchaný… Jenže problém je, že pokud se nenasnídáte – ideálně do hodiny od probuzení – metabolismus se nenastartuje tak jak by měl a nebude správně fungovat a navíc budete unavení. Snídaně by měla být vydatná. Obsahovat by měla hlavně sacharidy. Ideální je například celozrnné pečivo nebo müsli.

Nedostatečný pitný režim

Další podstatná součást zdravého životního stylu je pitný režim. Hodně lidí si myslí, že čím víc budou pít, tím větší budou mít váhu. Dokonce jsem se setkala s tím, že jedna babička říkala své vnučce, ať se nenalívá vodou, že bude mít velké břicho… Množství tekutin je závislé na více faktorech. Např. pohlaví, váha, věk, prostředí, ve kterém se dotyčný člověk pohybuje, fyzická námaha atd… Běžně by měl člověk vypít cca 0,5l tekutin na každých 15 kg své váhy. Ideální je čistá voda.

Dodržovat pitný režim je důležité jednak z důvodu dodávání tekutin do těla a jednak z důvodu toho, že odvádí škodliviny z těla.

Víno pomáhá spalovat tuky

Další mýtus – víno pomáhá spalovat tuky. Nikde není prokázáno, že by víno pomáhalo spalovat tuky. Naopak obsahuje cukry = energii a dále alkohol, který zpomaluje metabolismus.

Takže pokud chce člověk hubnout, měl by se veškerému alkoholu vyhnout.

Jinak je ale pravda, že přiměřené množství alkoholu (malé pivo nebo 2dcl vína) je prevence proti kardiovaskulárním chorobám. Ale pouze za předpokladu, že člověk není obézní nebo nemá výraznou nadváhu.

Je jedno co člověk sní, záleží na množství přijaté energie

To také bohužel není pravda. Velice záleží na složení jídla. Pokud si dáte třeba k snídani sušenku, k obědu palačinky a k večeři croissant tak se dostanete na zhruba stejné množství kJ, jako když budete jíst 5 – 6x denně ale zdravě. Problém je, že přijmete velké množství jednoduchých cukrů a i celkem velké množství tuků. A i když budete mít dost pohybu, nespálíte všechno. A hlavně, nebudete mít na pohyb dostatek energie…

Zlozvyky

  • Kouření
  • Mlsání u televize nebo počítače
  • Pití velkého množství alkoholu
  • Zákusek nebo sušenka ke kávě

Díky pilulkám zhubnu…

Nespoléhejte na „zázračné“ pilulky. I když s nimi možná zhubnete, většinou pak následuje Jo-jo efekt. A hlavně, je to chemie, což nemá se zdravým způsobem života nic společného.

Zásady zdravého životního stylu

Nejdůležitější věc, než začnete se změnou je, že si to musíte přenastavit v hlavě. Pokud do toho jdete s tím, že na chvíli se vzdáte toho a toho a pak, až zhubnete, se k tomu vrátíte, tak to ani nedělejte…

  • Snídaně – základ dne. Snídaně by rozhodně neměla chybět. Měla by být vydatná. Určitě by měla obsahovat sacharidy a nějakou bílkovinu. Je to nejdůležitější jídlo dne! Už naše babičky říkávaly: „Snídani sněz celou, o oběd se rozděl s přítelem a večeři nech nepříteli“ S tou večeří až tak nesouhlasím, jelikož poslední jídlo by mělo být cca 2,5 hodiny před spaním… (viz.b)
  • Pravidelná strava – jíst alespoň 5x denně. Pokud jdete spát pozdě, tak klidně 6x -7x denně. Pauzy by neměly být delší než 3 hodiny. Poslední jídlo cca 2.5 hodiny před spaním.
  • Dodržovat pitný režim – cca 0,5l na 15kg váhy. Pokud máte fyzickou námahu, pitný režim zvyšte!
  • Konzumovat ryby – co nejčastěji, alespoň 2x týdně
  • Vynechat sladké, slané, tučné, fastfood, polotovary atd..
  • Konzumovat dostatek ovoce a zeleniny (zelenina až 0,5 kg denně, čerstvá i tepelně upravená)
  • Nezapomínat na luštěniny
  • Pozor na alkohol – občas malé množství nevadí, naopak je to i zdravé, ale při redukci by se měl vynechat.
  • Konzumovat dostatek bílkovin (maso, luštěniny, mléčné výrobky, sýry…)
  • Upřednostňovat bílé maso
  • Pozor na úpravu jídla – upřednostňovat vaření a dušení před smažením.
  • Strava by měla být pestrá – ve dni i po dni. To znamená nemít každý den stejné jídlo např. k snídani. Nebo si nedávat to samé k snídani a pak třeba ke svačině.
  • Strava by měla být vyvážená – měla by obsahovat všechny živiny (sacharidy asi 50%, bílkoviny cca 25 – 30%, tuky cca 25 – 30% to je individuální) dále také vitamíny a minerály)
  • pohyb – další důležitá součást zdravého životního stylu. Pokud se nebudete hýbat, hrozí vám nejen nadváha, případně obezita, ale také další zdravotní problémy…
  • čtěte, co jíte – nekupujte bezmyšlenkovitě potraviny. Přečtěte si složení.

Zdravý životní styl nesmíte brát jako dietu, ale jako součást běžného života!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Pavla

    7.4.2016 at 11:13

    Ohledne toho peceni bez tuku bych se chtela zeptat, jestli je litinova panev ok? Jestli opravdu na ni jde pripravovat jidla bez oleje a tuku? Diky za odpoved

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravý životní styl

Dopřejte si nadstandardní zdravotní péči v centru Prahy

Published

on

By

Praha, srdce Evropy, je nejen turistickou destinací, ale také místem, kde můžete nalézt špičkovou zdravotní péči. V centru města se nachází řada zdravotnických zařízení, která nabízí nadstandardní péči zaměřenou na vaše zdraví a pohodu. A přesně to si přece zasloužíte.

Moderní vybavení a špičkové technologie

Zdravotnická zařízení v centru Prahy jsou vybavena nejmodernějšími technologiemi a přístroji, které zaručují přesnou diagnostiku a efektivní léčbu. Disponují pokročilou zdravotnickou technikou, snaží se držet krok s nejnovějšími medicínskými standardy.

Osobní přístup a individuální péče

Jedním z hlavních pilířů nadstandardní zdravotní péče je osobní přístup ke každému pacientovi. Kdo z nás po něm už alespoň jednou při návštěvě svého lékaře nezatoužil? A je jedno, zda praktického lékaře, nebo nějakého jiného.

Lékaři a zdravotnický personál se tu soustředí na individuální potřeby a přání pacientů, kteří mají během konzultací s lékařem možnost klást otázky tak, aby své diagnóze, léčbě i potřebám rozuměli. A to je něco, co nám u většiny lékařů chybí. Ne že by nám to nechtěli nabídnout, někdy na to prostě jen nemají čas, protože mají spousty pacientů.

Komplexní spektrum služeb

Kliniky a nemocnice v centru Prahy vám mohou nabídnout široké spektrum zdravotnických služeb od preventivní péče, jako jsou pravidelné prohlídky a očkování u praktika, přes specializované obory jako ortopedie, dermatologie, estetická medicína a rehabilitaci. Některá zařízení toho umí ještě víc a nabídnou vám i zubní péči, fyzioterapii, psychologickou podporu apod.

Dostupnost a lokalita

Výhodou zdravotní péče v centru Prahy je její snadná dostupnost. Mnoho klinik a nemocnic se nachází v pěší vzdálenosti od městské hromadné dopravy i hlavních památek a hotelů. Pokud tedy patříte mezi ty, kdo buď svého lékaře nemají a nějakého už delší dobu hledají, nebo jen toužíte po nadstandardních zdravotnických službách, kliniky a další zdravotnická zařízení v Praze jsou pro vás tou pravou volbou. A potěší i cizince, protože zdejší personál většinou ovládá hned několik jazyků.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Je běh doma ideální zimní aktivitou? 

Published

on

By

Běh je bezesporu skvělou aktivitou, díky které posílíte všechny svalové partie, zejména nohy a hýždě. Výborně si při něm „vyčistíte“ hlavu a v neposlední řadě samozřejmě spálíte spoustu kalorií. Mrazivé a nevlídné počasí však dokáže odradit nejednoho sportovce. Běžecké pásy však mohou představovat skvělou alternativu pro váš trénink.

Výhody domácího běhání

Největší výhodou běhu doma je již zmiňované pohodlí a časová flexibilita. Nezastaví vás zima, déšť nebo sníh. A vyběhnout můžete klidně i večer po práci, aniž byste museli vytahovat čelovku. Řešit nemusíte ani výběr oblečení nebo nepromokavé boty.

Zdroj: https://pixabay.com/photos/home-workout-gym-exercise-fitness-5031689/

Zatrénujete si v klidu z pohodlí vašeho domova. Nespornou výhodou je samozřejmě pevný a suchý povrch. Běhání je tedy mnohem bezpečnější, ale také komfortnější. Svůj trénink si navíc naplánujete zcela dle svých představ. Nijak vás tedy neovlivní okolní faktory jako chodci, cyklisti či auta. Na běžeckém pásu si navíc snadno nastavíte sklon, rychlost i délku tréninku. 

Běžecké pásy jsou ideální pro začátečníky i pokročilé

Běžecké pásy jsou vhodné nejen pro pokročilé běžce, ale i začátečníky, kteří hledají pohodlný start. Začít tedy můžete jen několika minutovými tréninky a klidně pouze chůzí. Ideální jsou tedy také pro ženy, které mají nabitý program, a jen těžko na běhání dosud hledaly čas.

Řešit nemusíte ani hlídání malých dětí v době vaší nepřítomnosti doma. Stejně tak jsou ale pásy vhodné pro pokročilé běžkyně, které chtějí trénovat stále v konstantních podmínkách.

Jak na to, aby váš trénink byl skutečně efektivní?


Výběr správného domácího běžeckého pásu je velmi důležitý. Podstatným parametrem je výkon pásu. Je lepší vybírat pásy s vyšším výkonem než modely slabé, ale důležitá je také vaše hmotnost.

Zdroj: https://pixabay.com/photos/exercise-machine-run-gym-exercise-4565410/

S tím úzce souvisí i nosnost pásu, která by měla být o 20 % vyšší než hmotnost nejtěžšího člověka, který bude na pásu běhat. V opačném případě by mohlo dojít k přetěžování pásu. Je dobré se také zaměřit na vytvoření vlastního tréninkového plánu, který vás může dlouhodobě motivovat.

Poradit se můžete s trenérem, ale mnoho videí a článků zaměřených na tréninkové plány naleznete na internetu. Při tréninku si navíc můžete pustit svůj oblíbený seriál nebo hudbu, takže vaše sportování bude ještě atraktivnější. 

Také je dobré vědět, že běžecký pás si dnes můžete pořídit do domu i panelového bytu, aniž byste hlukem rušili sousedy. Pro lepší odhlučnění je navíc možné využít podložky, které jsou určeny pod běžecký pás.

Zatímco dříve byly běžecké pásy využívány spíše v posilovnách, nyní jsou cenově velmi dostupné a nachází se v mnoha domácnostech.


Běhat doma je tak snadné! Právě teď, v novém roce je ideální čas pořídit si domácí běžecký pás, který se stane vašim skvělým parťákem ve vaší cestě za vysněnou postavou. Kromě toho bude mít váš trénink pozitivní vliv na vaše psychické i fyzické zdraví. 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Kiteboarding: Umění jízdy po větru a vlnách 

Published

on

By

Kiteboarding je poměrně novým sportem, který si již po světě našel miliony fanoušků. Aby také ne, když si během pobytu na vodě užijete dechberoucí přírodu naplněnou svobodou a adrenalinem. 

I přesto, že se kiteboarding začal vyvíjet až v 70. letech minulého století, získal si již mnoho oblíbenců. Ti si během jednoho okamžiku mohou užít propojení hned několika sportů. Kiteboarding v sobě skrývá prvky windsurfingu, paraglidingu či surfování. 

Těmi, kdo tomuto sportu přinesli největší popularitu, byli především francouzští bratři Legaignouxovi. Ti jako vůbec první začali používat nafukovací draky, kteří usnadňovali ovladatelnost i startování z vody. 

Dodržování základních pravidel z vás udělá mistra 

Naučit se zacházet s kitem není příliš složité. Chce to ale trénink. Na začátku vsaďte na pomoc odborníka, který vám při startu pomůže zvednout draka do vzduchu. Ještě před jízdou po vodě se zaměřte na přípravu na souši. Pomocí takzvaného baru se naučte měnit směr letu draka. Jeho přitahováním změníte sílu tahu. Důležitá je koordinace, udržení rovnováhy na prkně i jeho správné naklánění. 

Jedním ze základních triků, které se na kiteboardingu můžete naučit, je například jízda po hraně. Takzvaný edging je začátečnickou technikou, pro kterou je nutné umět změnit rychlost, směr a kontrolovat stabilitu. 

Jednoduché skoky byste měli být schopni zvládnout již po několika jízdách. Základní skok provádějte při držení tahu draka na 11. hodině. Ve stabilní poloze s lehce pokrčenými koleny následně tah draka změňte na 12. hodinu, při zatlačení na zadní hranu prkna se odražte a skočte. Ještě ve vzduchu se opět vracejte do původní polohy na 11. hodině. 

Kiteboarding nelze nemilovat 

Kiteboarding si zamilujete hned po první jízdě. Jde totiž o sport, který vám dá naprostou svobodu. Při létání na vodě zapomenete na všechny starosti. Adrenalinový zážitek je navíc doplněn o nádhernou krajinu. Obrovská jezera či mořská hladina vás pohladí na srdci. I přesto, že je kiteboarding individuálním sportem, získáte mnoho přátel. Komunita sportovců je otevřená všem novým nadšencům tohoto sportu. 

Správná výbava ulehčí začátky a sníží riziko úrazů 

Ať už jste sportovcem se zkušenostmi nebo s kiteboardingem teprve začínáte, dbejte na výběr správného boardu. Kvalitní kite board vám pomůže v začátcích i při učení se složitých kroků. 

Vhodně vybraný drak i řídící tyč vám zase pomohou vyhnout se zranění. Jejich správná velikost podpoří rychlé a snadné učení. Zároveň vás neodradí od prvních jízd. 

Kiteboarding je adrenalinovou náloží, kterou si zamilujete téměř okamžitě. I přesto, že se jedná o technicky poměrně náročný sport, po pár trénincích jej zvládne každý, kdo nemá problémy s rovnováhou. Pusťte se do nového dobrodružství a ovládněte tento oblíbený sport ještě letos.

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net