Jak dodržet pitný režim a neublížit si

0
582

Ze všech stran stále posloucháme, jak je nutné dodržovat pitný režim a ideálně pít čistou vodu. Často to ale dopadá tak, že zapomínáme pravidelně pít, a pak se vše snažíme dohnat najednou. Jak pít a přitom neohrozit své zdraví?

O vodě bychom si mohli myslet, že nás nemá čím překvapit. Perfektně známe její složení i to, jak se chová v různém typu skupenství. V čisté formě je tím nejpřirozenějším zdrojem tekutin pro živé organismy, ne vždy je ale k dipozici úplně čistá a vhodná k pití. Své by mohli vyprávět dobrodruzi, kteří často musí použít cestovní filtry, aby se mohli na svých cestách napít. V našich podmínkách teče pitná voda z kohoutku, ale občas nám může vadit její chuť. I to řeší vodní filtry, které vodu upraví, zbaví nečistota  škodlivin a zlepší její chuť. Jak tedy správně pít, abychom dodrželi pitný režim a zároveň udělali to nejlepší pro své tělo?

  • Nepít nárazově a velké množství. Již zmiňované dohánění pitného režimu tím, že najednou vypijeme velké množství vody, je pro nás organismus zátěží pro ledviny i srdce. Pít bychom proto měli průběžně během celého dne po menším množství, což zajistí správné fungování metabolismu.
  • Při bolestech hlavy se nejprve zkusit napít a teprve poté sahat po prášcích na bolest. Nedostatek tekutin v těle se projevuje právě bolestí hlavy, nesoustředěností, malátností a únavou. Jako první pomoc tak není pilulka z lékárny, ale čistá voda, která mnohdy tyto příznaky dehydratace rychle odstraní. Někdy je na vině, proč nechceme pít, nedobrá chuť vody, tu však dokážou změnit k lepšímu filtry na pitnou vodu.
  • Vnímat své tělo a pokud možno se nedostat do stavu, že máme žízeň. Ta je prvním ukazatelem přicházející dehydratace, tělo nám dává signál, že je potřeba tekutiny doplnit. Muži dehydratují pomaleji než ženy, protože mají více svalů a tedy i vyšší podíl vody v nich. U žen přichází dehydratace rychleji, protože organismus si musí vodu brát z oběhu. Nespoléhejte na to, že se napijete až s ostatními, každý člověk je jiný a má jiné požadavky.

Ideální je pít vodu, vynechat sladké limonády a sirupy plné cukrů a pít ještě předtím, než se dostaví pocit žízně. Pokud už nastal, nesnažit se vypít několik sklenic najednou, jen si tím zatížíme organismus.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here