Zdravý životní styl
Na sportovní výkon má vliv pitný režim. Jak by měl vypadat?
Při sportování si tělo žádá větší množství tekutin než normálně. Aby byl váš sportovní výkon co nejlepší, je důležitý nejen trénink, ale také správné dodržování pitného režimu. Pokud byste tekutin měli v těle nedostatek, dostaví se předčasná únava, a dokonce i svalové křeče. Co všechno je potřeba o pitném režimu při sportování vědět?
Dostatečné množství tekutin byste tělu měli dodávat nejen při sportování
Věděli jste, že obsah vody v těle tvoří zhruba 60 % tělesné hmotnosti člověka? Je základem života, a zatímco bez jídla vydržíte i déle než měsíc, bez vody jen zhruba týden. Již jeden den bez ní se projeví žízní, únavou, sníženým výkonem a slabostí.
Dostatečný přísun tekutin je pro zdraví nezbytný. Denně člověk vyloučí močí, potem, dýcháním i stolicí zhruba 2,5 l vody, kterou je potřeba do těla opět dodat. Voda se stará o udržování stálého vnitřního prostředí, zajišťuje veškerý transport látek v organismu. Přivádí živiny a odvádí zplodiny z látkové přeměny. Kromě toho udržuje tělesnou teplotu a je nepostradatelná pro trávení a vstřebávání živin.
Obecně se doporučuje při běžném režimu tělu dodat 2,5 l až 3 l tekutiny denně, přičemž vypít byste měli zhruba 1,5 l tekutiny. Dalších 1,5 l vody člověk přijme z potravy. Jedná se pouze o doporučení. Množství tekutin se odvíjí od aktuálního i dlouhodobého nastavení organismu, od výšky i hmotnosti člověka, ale také od vnějších vlivů, mezi které patří venkovní teplota nebo fyzická námaha.
Základem pitného režimu je voda, která může být čistá nebo dochucená ovocnými šťávami. V případě, že se v létě více potíte, doporučují se tekutiny mineralizované. V horkých dnech žízeň nejlépe zaženete nápoji s teplotou okolo 16 °C. Ledové tekutiny mohou způsobit teplotní šok a žaludeční křeče.
Kdy může dojít k dehydrataci?
Jestliže nebudete doplňovat množství vody, které se z těla vylučuje, může dojít k tzv. dehydrataci. Ta může být způsobena buď nízkým příjmem tekutin, jejich nadměrnou ztrátou nebo obojím. Dojít k ní může například:
- při intenzivním cvičení,
- za teplého počasí,
- zvracením,
- průjmem,
- popáleninami nebo žaludeční nevolností.
Jak by měl vypadat správný pitný režim při sportování?
Zatímco při běžných aktivitách stačí přijmout 2,5 až 3 l tekutin denně, při sportování by měl sportovec vypít o 1 až 2 l více.
S upraveným pitným režimem se doporučuje začít již před sportovní aktivitou. Volbu tekutiny přizpůsobte aktivitě a její náročnosti. Zatímco při výkonu s nízkou intenzitou (například rodinná vyjížďka na kole) bude stačit čistá či minerální voda (iontové nápoje jsou zbytečné), při jízdě v náročném terénu byste měli sáhnout po sportovních nápojích, které obsahují potřebné množství minerálů.
Minerální vody by měly být nesycené, jelikož oxid uhličitý zhoršuje vstřebávání vody a při sportování způsobuje nepříjemné žaludeční potíže.
Obrázek: Tekutiny začněte doplňovat již před zahájením aktivity.
Pitný režim před sportovní aktivitou
Pamatujte, že sportovat byste neměli začít s pocitem žízně. Zhruba 2 až 3 hodiny před zahájením cvičení začněte se zvyšováním příjmu tekutin. Každou půlhodinu si dopřejte sklenku vody. Celkově byste měli před začátkem sportovní aktivity vypít zhruba 600 ml tekutiny.
Pitný režim při sportovní aktivitě
Při namáhavých sportech dodávejte tělu tekutiny dříve, než si o ně řekne. Každých 30 minut vypijte 200 až 300 ml vody nebo iontových nápojů, které obsahují minerály a látky, jež se při sportování z těla ztrácí. Při pravidelném doplňování tekutin předejdete vyčerpání a snížení výkonnosti.
Pitný režim po sportu
Doplnění tekutiny po sportu je klíčové pro správnou regeneraci organismu. Napijte se po skončení aktivity a v doplňování pokračuje ještě několik hodin. Jestliže jste se věnovali běhu v pohodovém tempu, bude vám stačit voda. V případě závodu ve vysokém tempu je vhodné sáhnout po iontovém nebo sacharidovém nápoji.
Dehydratace a její vliv na sportovní výkon
K dehydrataci u sportovců často dochází pomalu a skrytě. Většina z nich v průběhu aktivity nepociťuje počínající problém a tekutiny nedoplňuje tak, jak má. V případě sportování v teplém počasí je nezbytné tekutiny dodávat i v případě, že nepociťujete žízeň. S rostoucí teplotou a vlhkostí vzduchu můžete ztratit až 2,5 l za hodinu.
Mezi základní příznaky dehydratace patří:
- svalové křeče,
- předčasná únava,
- ochlazení těla.
Ztráta tekutin se výrazně podepisuje na zhoršené fyzické výkonnosti. Věděli jste, že již malý úbytek vody, zhruba 2,5 %, může vaši fyzickou výkonnost snížit až o 15 %? Při ztrátě 2 až 6 % se fyzický výkon sníží o 20 až 45 %. Se ztrátami vody z těla odchází sodík, draslík a hořčík, tedy minerály, které zabraňují vzniku svalových křečí.
Čím tělo při sportu hydratovat?
Pokud se věnujete méně náročnému sportu, vystačíte si s vodou. Při náročnějších sportech je potřeba tělu dopřát minerální vody a iontové nápoje. Vytrvalostní výkony si žádají i doplnění sacharidů, které obsahují iontové nápoje. Je potřeba pamatovat na to, že koncentrace cukrů by neměla přesáhnout 10 % a hodinová dávka cukrů by neměla atakovat hranici 60 až 70 g.
Během sportu můžete popíjet vodu, která dodá tekutiny, ale nemá sacharidy a další látky potřebné pro fyzický výkon. Sladké minerálky a džusy naopak obsahují velké množství sacharidů, a tak nezajistí potřebnou hydrataci.
Typy sportovních nápojů
Sportovní nápoje obsahují minerální látky, které regulují objem a osmolalitu tělesných tekutin. Osmolalita je množství látek rozpuštěných v 1 kg tekutiny. Podle osmolality tělesných tekutin se sportovní nápoje dělí na:
- izotonické nápoje,
- hypotonické nápoje,
- hypertonické nápoje.
Izotonické nápoje
Používají se při vysoce intenzivních výkonech, ale také po ukončení aktivity ve fázi regenerace. Jsou první dodávkou tekutin, energie a minerálů.
V nabídce společnosti Volchem najdete oblíbený Isodrink, který obsahuje energii ve formě glukózových polymerů a fruktózy. Kromě toho je obohacen o minerály, které se při sportu z těla ztrácejí. Díky optimálnímu poměru se Volchem Isodrink pije v průběhu zátěže. Slouží i k efektivní hydrataci. K dostání je v 500 g či 1 110 g balení nebo v balení obsahujícím 15 sáčků po 30 g.
Obrázek: Isodrink pro intenzivní sportovní výkon. Zdroj: Volchem.cz
Hypotonické nápoje
Slouží k doplnění vody v organismu, kterou sportovec vypotil. Tyto nápoje hasí žízeň, dobře a rychle se vstřebávají. Hypotonicity můžete dosáhnout naředěním předpřipravených izotonických směsí nebo nápojů.
Hypertonické nápoje
Tyto tekutiny žízeň nezaženou. Naopak je potřeba zapíjení, třeba vodou. Užívají se při dlouhodobé a velmi intenzivní zátěži, během které dochází k úbytku minerálů a energie.
Jak si hlídat pitný režim?
Pitný režim si můžete hlídat několika způsoby. Například během pracovního dne si můžete nastavit několik upozornění na mobilním telefonu. Existují ale také mobilní aplikace, do kterých zadáte váš věk a hmotnost, sportovní aktivity či počasí a aplikace vás bude v pravidelných intervalech upozorňovat na doplňování tekutiny. Sledovat pitný režim můžete také díky chytrým hodinkám. Můžete si dokonce nastavit automatický cíl pro příjem kapalin, který se odvíjí podle toho, koilk máte během dne aktívního pohybu a kolik toho vypotíte.
Hodinky, které vám s tím pomohou, mohou být například sportovní, ale zároveň elegantní Garmin Venu 2 Plus nebo Garmin Enduro, určené pro sportovce.
Zdravý životní styl
Srdce pod tlakem. Často na něj „útočí“ geny, hormony i špatné návyky
Světový den srdce, který připadá na 29. září, je skvělou příležitostí zamyslet se nad tím, co děláme pro zdraví jednoho z našich nejdůležitějších orgánů. Zpozornět by měli hlavně muži, protože právě ti čelí vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění, a to nejen kvůli genetickým predispozicím a hormonálním vlivům, ale i kvůli nezdravému životnímu stylu. Jak geny, hormony a každodenní návyky ovlivňují zdraví našeho srdce a co můžeme udělat pro jeho ochranu?
Je obecně přijímáno jako fakt, že kardiovaskulární onemocnění se nevyskytují rovnoměrně u obou pohlaví. V tomto ohledu jsou muži oproti svým ženským protějškům ve značné nevýhodě. Klíčovým faktorem jsou pohlavní hormony. Ženy totiž mají vyšší hladiny estrogenu, který hraje důležitou roli při ochraně cév a snižuje tak riziko vzniku onemocnění srdce. Když k tomu připočteme mužskou tendenci k vyšším hladinám špatného cholesterolu LDL a nižším hladinám dobrého cholesterolu HDL, vzniká nepříznivá predispozice pro rozvoj chorob, jako je ateroskleróza.
Muži také často kladou menší důraz na udržování zdravého životního stylu, což rovněž neprospívá jejich srdečnímu zdraví. „Kouření, stres, alkohol – to vše působí na srdce škodlivě. U aterosklerózy lze často říci, že vzniká v důsledku nezdravého životního stylu. Podobně je tomu i u hypertenze, ischemické choroby srdeční nebo srdečního selhání,“ varuje genetička Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D., jež se mimo jiné podílí také na vývoji genetických testů a testování střevního mikrobiomu ve společnosti Chromozoom.
Zjištění, že máte vysokou hladinu cholesterolu, by podle Procházkové mělo být varovným signálem a znamením, že je čas se začít zajímat o zdravý životní styl. Genetička doporučuje začít úpravou jídelníčku, do kterého bychom měli zařadit více potravin bohatých na vlákninu a zdravé tuky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, a zároveň omezit tučná masa, mléčné výrobky a průmyslově zpracované potraviny s vysokým obsahem nasycených a trans tuků. Samozřejmostí je také pravidelná fyzická aktivita a omezení alkoholu a kouření.
Pokud tyto základní kroky nepomohou, přichází na řadu medicína.
Srdce v zajetí genů
Lékař lidem s vysokým cholesterolem zpravidla předepíše statiny – vysoce účinné léky, které snižují produkci cholesterolu v játrech, inhibitory PCSK9 přispívající ke snížení hladiny LDL cholesterolu, nebo fibráty a ezetimib – ty omezují vstřebávání cholesterolu ve střevech. „To, že dostanete léky na předpis, neznamená, že se vaše problémy zázračně vyřeší. Úprava životního stylu je důležitá i v těchto případech. Platí totiž, že do kardiovaskulárního zdraví promlouvá i genetika, takže můžete být ke kardiovaskulárním onemocněním náchylnější, protože jste tuto predispozici zdědili. Na zdravý životní styl si v takovém případě musíte dávat pozor ve zvýšené míře,“ vysvětluje Procházková.
Zmíněné dědičné mutace mohou zvyšovat riziko vysoké hladiny cholesterolu, krevního tlaku i onemocnění, jako je infarkt, mrtvice, aneurysma břišní aorty a další. Existuje například dědičné onemocnění zvané talasémie, které má přímý dopad na produkci hemoglobinu, což může vést k anémii. Genetika může být do určité míry odpovědná za zvýšené hladiny zánětlivých markerů, jako jsou CRP, IL-6 nebo homocystein, což může naznačovat vyšší riziko rozvoje aterosklerózy nebo jiných onemocnění. Genetika také ovlivňuje, jak tělo reaguje na cvičení nebo na nedostatek spánku. Genetické testy mohou odhalit predispozice, které ovlivňují náchylnost k těmto stavům, a pomoci tak včas přijmout preventivní opatření.
„Silnější srdce není žádná fiktivní konstrukce. Lékařská věda má poměrně jasno v tom, že genetické faktory ovlivňují jak sílu, tak výkonnost srdce. Geny spoluutvářejí srdeční strukturu a ovlivňují fungování tohoto životně důležitého orgánu. Některé genetické variace mohou například zlepšovat efektivitu svalů, ovlivňovat krevní tlak a metabolismus kyslíku, což může vést k lepší odolnosti vůči zátěži. Silné srdce tedy rozhodně není mýtus,“ dodává Barbora Procházková s tím, že srdeční zdraví ovlivňuje i schopnost těla efektivně využívat živiny a kyslík, což je opět do značné míry geneticky podmíněno.
Testy odhalí i komplikované mutace
Nemilou zprávou je, že někdo může být na základě genetických predispozic náchylnější ke vstřebávání špatného cholesterolu. Některé mutace způsobují například to, že játra hůře odbourávají LDL cholesterol, což se odborně nazývá hypercholesterolémie. Funguje to však i opačně – mutace v některých genech mohou aktivně snižovat hladinu HDL cholesterolu nebo měnit jeho fungování. Výsledek je v obou případech podobný: větší náchylnost ke kardiovaskulárním onemocněním, buď kvůli nadměrné produkci špatného cholesterolu, nebo jeho nedostatečnému odbourávání.
„Této problematice se v našem vědeckém týmu nyní věnujeme v rámci vývoje genetických testů na detekci genetických rizik týkajících se kardiovaskulárního zdraví a dalších zdravotních predispozic,“ popisuje hlavní genetička společnosti Chromozoom. Genetické testy mohou pomoci mnoha potenciálním pacientům, kteří netuší, že mají sklony k onemocněním srdce a cévní soustavy. Testy jsou totiž schopny identifikovat různé genetické mutace, které mohou vést k některé z výše zmíněných diagnóz. „Genetické testování nám umožňuje sledovat široké spektrum genů a identifikovat potenciální predispozice k budoucím zdravotním problémům. Multifaktoriální testy poskytují možnost analyzovat více faktorů současně, což je velkou výhodou. Umožňují odhalit náchylnost k onemocněním, která jsou ovlivněna kombinací genetických i environmentálních vlivů. Výsledky však nemusí jednoznačně předpovědět, zda a kdy se nemoc objeví, ale mohou naznačit oblasti, na které by mohlo být užitečné se zaměřit v rámci prevence,“ uzavírá doktorka Procházková.
Zdravý životní styl
Kokosový olej zachrání pleť i chuť vašeho koláče
Kokosový olej se dá díky různému využití považovat za zázračnou potravinu. Je tomu ale skutečně tak? Na co všechno se nám hodí a jaké jsou jeho účinky?
Zdroj vitamínů i jeden ze zdravých tuků
Kokos je superpotravinou obsahující různé vitamíny a minerální prvky. Pravidelnou konzumací například kokosových chipsů zvýšíte množství vitaminu B, C, E či K ve vašem těle. Nejenom ke konzumaci, ale i k dalšímu použití je možné upotřebit 100% kokosový olej.
Nespočet pozitivních účinků
Konzumování i vnější použití kokosového oleje tělu přináší nejeden pozitivní účinek. Například:
- Zdravé tuky mohou zrychlit metabolismus a pomoci při hubnutí. To se hodí u lidí, kteří díky BMI kalkulačce zjistili, že je jejich váha vyšší, než by měla být. Nadváhu či obezitu je nutné řešit dostatkem pohybu a vyváženým jídelníčkem. V něm má kokosový olej své místo i díky oživení chutí.
- Posílení imunitního systému díky kyselině laurové, která má antibakteriální účinky.
- Zlepšení trávení díky snadnější absorpci vitamínů rozpustných v tucích.
- Pozitivní účinky na pleť a pokožku. Nejenom ochrana proti slunečnímu záření díky SPF, ale také antibakteriální vlastnosti urychlující hojení drobných ran.
Kokosový olej v kuchyni
Chystáte se vařit nebo péct? Vsaďte na zdravější variantu kokosového oleje. Tím snadno nahradíte tučné máslo nejen při pečení. Příjemnou chuť dodá koláčům, ale i různým druhům cukroví a moučníků. Vydrží i vyšší teploty při smažení. V přiměřeném množství se tohoto tuku nemusíte bát. Zdravé tuky doplní i při ketodietě.
Praktický kosmetický pomocník
Trápí vás suchá pokožka? Proti šupinkám a odlupování kůže vám hravě pomůže kokosový olej. Ten vyživí také vaše rty, nehty nebo vlasy. Suchým a poškozeným vlasům vrátí lesk. Stačí připravit jednoduchou masku na vlasy, nebo olej využít k masáži pokožky.
Teplota skladování ovlivní konzistenci
Kokosový olej chraňte před světlem a skladujte dle vašich preferencí. V pokojové teplotě maximálně do 25 °C bude v kapalnější formě, která se příjemně používá při kosmetických účelech. V lednici ztuhne. A tak se zase hodí spíše na pečení či smažení.
Zdroj fotografií : Shutterstock.com
Zdravý životní styl
Co je to keto stravování?
Ketodieta je téma, které v poslední době rezonuje společností. Na mnohých z nás se podepisuje nezdravý životní styl a jednou se dostaneme do bodu, kdy řešíme, jak dál. Zdraví nám není lhostejné, chceme se navíc líbit sobě i okolí, proto hledáme způsob stravování, který nám pomůže s obojím. Přemýšlíte o keto stravování?
Co je ketodieta?
Ketodieta je způsob stravování založený na tom, že tělu začnete dodávat jen minimum sacharidů a tím ho dostanete do stavu nazývaného ketóza. Tělo je na sacharidy zvyklé a používá je jako zdroj energie, když je ale nemá, musí hledat jinde. Novým zdrojem energie se stanou ketony, tedy látky, které vznikají při spalování tuků. Ty bývají uloženy hlavně v problémových partiích jako je bříško nebo zadeček, vy díky tomu začnete pracovat na svojí postavě.
Víte, že ketóza je stav, který můžeme zjednodušeně označit jako spalování tuků? Tělesný tuk se štěpí na malé částečky mastných kyselin označované jako ketolátky, ty pak tkáním dodávají energii. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaký nebezpečný stav, naši předci v ní žili neustále.
Jak se do ketózy dostat?
Na ketóze stojí celá proteinová dieta, když tělo začne čerpat energii z uložených tuků, přepne na jiné využití energetických zdrojů. Ale jak se do ní dostat? Principem je tělu dodávat jen minimum sacharidů, a to maximálně 50 g za den.
Hlavním prvkem jídelníčku se pak stávají kvalitní bílkoviny, proto se doporučuje konzumovat zejména libové maso, zeleninu a mléčné výrobky, vyhnout byste se naopak měli bramborám, rýži, pečivu, obilovinám, alkoholu nebo sladkému ovoci.
Víte, že kdybyste najednou přijali sacharidů více, může dojít k narušení ketózy a hubnutí se pak zastaví? Doporučené rozložení živin je při keto stravě následující:
- Sacharidy 0–5 %
- Bílkoviny 15–20 %
- Tuky 75–80 %
Ketodietu dělíme na 3 fáze
Když se někdo rozhodne pro keto stravování, chce většinou pár kilogramů zhubnout. Může jich být méně i více, v každém případě dietu dělíme na 3 fáze. Během té první se hubne nejvíc, její délka se tak dovíjí od toho, kolik chcete celkem zhubnout kilogramů. Druhá fáze na tu první navazuje, a to ve chvíli, kdy zhubnete polovinu vaší cílové váhy. Třetí fázi označujeme jako stabilizační a jejím úkolem je zabránit nechtěnému jojo efektu.
-
Doplňky stravy3 měsíce ago
JAMIESON Vitamín B12 1200mcg s postupným uvolňováním 80 tablet z lékárny Benu.cz
-
Pleťová séra a emulze3 měsíce ago
Vichy Minéral 89 Probiotic Fractions Sérum 30 ml z lékárny Benu.cz
-
Dětské šampony2 měsíce ago
Liquido Radical šampon na vši 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Přípravky na inkontinenci2 měsíce ago
KALHOTKY NAVLÉKACÍ MOLICARE MOBILE 6 KAPEK M BOKY 80-120CM,1662ML,14KS z lékárny Benu.cz
-
Přípravky pro péči o nohy1 měsíc ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Zdravý životní styl2 měsíce ago
Víte, jakou stravu a životosprávu mít než darujete krevní plasmu?
-
Péče o stárnoucí pleť2 měsíce ago
Rugard vitamin-creme 50ml z lékárny Benu.cz
-
Zdravý životní styl2 měsíce ago
Co je to keto stravování?