Zdravá snídaně – věčné téma k diskuzím

0
2886

Snídaně je základ. Kdo nesnídá, nemůže očekávat, že mu bude tělo fungovat, jak má. Navíc, pokud nesnídáte, nedivte se, že máte chutě na sladké.

Jak má vypadat zdravá snídaně. Televize nás stále bombarduje reklamou na výborné jogurty, různé müsli či celozrnné sušenky. Můžeme této reklamě věřit, nebo je to jen tah firem, které chtějí vydělat na lidech, jelikož lidé nevědí, co vlastně je a není zdravé a co jejich tělo po ránu potřebuje. Jak to tedy je? Můžeme snídat celozrnné sušenky či jogurty plné cukrů?

Co by měla obsahovat snídaně?

Snídaně by měla obsahovat v první řadě kvalitní složené sacharidy. Proč právě sacharidy? Sacharidy, hlavně ty složené, nám dodávají energii, kterou samozřejmě naše tělo potřebuje, aby mohlo fungovat. Určitě asi každý zná reklamu na jedny nejmenované sušenky, kdy Vám slibují, že pokud je budete snídat, budete mít energii na celé dopoledne. Je to skutečně tak?

Jak fungují sacharidy

Sacharidy jsou základní živinou, kterou tělo potřebuje (stejně jako tuky a bílkoviny). Navíc jsou základním zdrojem energie. Sacharidy se ale dělí do více skupin a ne všechny jsou pro tělo nezbytné.

  • Monosacharidy – nejjednodušší sacharid – patří sem například glukóza a fruktóza (z těch známějších) Tyto cukry se už dále nedají štěpit. Je to nejrychlejší možnost, jak získat energii. Paradox ale je, že pokud budete po náročném tréninku či jiné fyzické náročné aktivitě potřebovat energii a přijmete tento cukr, tělo, aby ho mohlo zpracovat, vyplaví hodně inzulínu. Bohužel, tímto způsobem se velké množství cukru uloží do tukových zásob. Inzulín v krvi ale zůstává, a jelikož nemá co zpracovávat, nastává slabost. Pokud si tedy dáte po fyzické námaze jednoduchý cukr, budete unavení ještě víc!
  • Disacharidy – jsou složitější (sacharóza, laktóza a maltóza)
  • Polysacharidy – sem patří sacharidy se složitější strukturou. Ty nás zajímají a ty bychom měli přijímat. Patří sem škroby a vláknina.

Při výběru vhodných sacharidů Vám může pomoci glykemický index potravin. Čím vyšší číslo GI, tím jednodušší cukry jsou v potravině obsaženy. Tím více energie přijmete, tím více budete mít tukových zásob. Proto bychom měli dávat přednost jídlům s nižším glykemickým indexem. Tím předejdeme i pocitu hladu. Hlad = pokles cukru v krvi. Proto, když si dáme sušenku, dojde k rychlé reakci cukru s inzulínem, a tím dochází rychle k pocitu hladu.

Tělo, pokud potřebuje energii, si nejprve bere cukr z jater a svalů. Až potom přicházejí na řadu tukové zásoby. Proto je dobré mít dost svalové hmoty, jelikož tělo si cukr ukládá ve formě glykogenu právě do zmiňovaných svalů. Pokud přijmete sacharidů (cukrů) moc, tělo je nedokáže dost rychle uložit do svalů a uloží energii do tuku.

Vhodné potraviny: ovesné vločky, celozrnné pečivo, přírodní rýže, celozrnné těstoviny atd.

Čtěte etikety! Na každém výrobku by měla být tabulka energetických hodnot. Najděte si sacharidy a pak sledujte „z toho cukry“ pokud jsou tato čísla stejná nebo hodně podobná, je výrobek plný jednoduchých cukrů. Pak ho rozhodně nekupujte.

Co dál má obsahovat snídaně

Ve snídani by měly být zastoupeny jak výše zmiňované sacharidy, tak i bílkoviny a tuky. Při výběru bílkovin buďte také opatrní.

  • Jogurty – měly by být kysané bílé okolo 3% tuku (ovocné jsou přislazované – podívejte se na etiketu, budete překvapeni)
  • Sýry – pozor na tučnost. Přednost dávejte přírodním sýrům. Tavené z jídelníčku vynechejte. Obsahují tavící soli, které nejsou vhodné ani pro dospělého, natož pro děti.
  • Mléko (polotučné) k výrobě ovesné či pohankové kaše
  • Vejce

Jaká jídla jsou vhodná na snídani

  • Ovesná či pohanková nebo jáhlová kaše s ovocem
  • Rýžová kaše s ovocem
  • Bílý kysaný jogurt s müsli (nezapékané – ty obsahují velké množství tuku a cukru)
  • Bílý jogurt s ovesnými vločkami a ovocem
  • Celozrnné pečivo s přírodním sýrem, šunkou a zeleninou

Vaší fantazii se meze nekladou. Snažte se, aby snídaně vždy obsahovala složené sacharidy (teď už víte, jak je poznat), bílkoviny – vybírejte kvalitní a tuky (jsou obsažené v mléce, jogurtech apod.)a také ovoce či zeleninu. Dodá Vám vlákninu potřebnou pro dobré trávení a také vitamíny.

U kvalitní snídaně nesmíme zapomenout na pitný režim. Dopřejte si ovocný či bylinkový čaj.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here