Rychlá dieta – zdravá? Ano či ne?

0
1743

Každý, kdo chce zhubnout, to chce většinou hned. Včera bylo pozdě. Určitě to také znáte. Honem hledáme na internetu zaručené návody, jak rychle zhubnout nechtěná kila. Internet je plný rychlých diet. Jsou ale takové diety zdravé? Neuškodí nám?

Co je to vlastně rychlá dieta?

Pod tímto pojmem si můžeme představit úpravu stravy, kdy rychle shodíme nějaká kila. Je ale reálné opravdu zhubnout rychle? Bohužel není. Samozřejmě můžete nějaké to kilo shodit, ale bude to jen voda, kterou ztratíte anebo v horším případě svalová hmota. Tělo se dokáže zdravě zbavit 0,5 – 1 kg tuku za týden. Takže pokud hubnete rychleji, hubnete nezdravě a kila, která takto dostanete dolů, se Vám vrátí i s nějakými těmi kily navíc.

Pro a proti rychlé diety

Nejprve si řekneme všechna pro rychlé diety: zhubnete pár kilogramů a to během pár dní. Tím ale výčet všech PRO končí.

Zápory převažují. Pokud se rozhodnete pro rychlou dietu, musíte počítat s tím, že budete unavení, přijdete o pár kilogramů, ale ne z tukových zásob, nýbrž ze svalů. Další velkou nevýhodou je, že tělo vyloučí dost vody. Ta Vám bude také chybět. Stejně jako vitamíny a minerály, které díky omezenému příjmu potravin nedodáte. To vše se projeví na Vaší pleti, vlasech, budou Vám praskat nehty, můžete mít časté bolesti hlavy. Navíc budete roztěkaní, unavení a celkově nervózní.

Některé příklady rychlých diet: patří sem například dieta ovocná, rýžová, grapefruitová, tzv. třídenní dieta apod. Jedná se o drastické diety, při kterých můžete shodit max. pár kilogramů, ale můžete z nich mít docela vážné zdravotní problémy.

Všechny rychlé diety jsou založeny na jednom principu. Co nejvíc omezit příjem živin, aby tělo čerpalo ze zásob. Bohužel, pokud omezíte příjem moc, může Vám hrozit v horším případě i kolaps. Při správném hubnutí byste měli zařadit také pohyb. Pokud ale omezíte energetický příjem moc (jak je to u většiny rychlých diet), nebudete pravděpodobně schopni normálně fungovat, natož přidat ještě nějaký pohyb.

I modelky drží drastické diety

Řeknete si, že když to funguje na modelky, proč by to nefungovalo na Vás. Bohužel spousta modelek má zničený žaludek právě kvůli držení všech možných rychlých diet. Toto Vám bohužel nikde neuvedou, když vychvalují tu a jinou dietu. Modelky, pokud nějakou takovou dietu drží, tak opravdu jen pár dní, kdy potřebují například úplně ploché bříško kvůli focení.

Nenechte své tělo hladovět!

Pokud bude organismus hladovět, bude si brát energii ze sacharidů. Tím, se ztrácí v prvních dnech spolu s glykogenem i voda. To jsou ta první kila, která ztratíte, když budete držet nějakou drastickou dietu. Dále, pokud nezačnete cvičit a nedodáte dostatek kvalitních bílkovin, budete přicházet o svaly. Tím se postupně sníží i Váš bazální metabolismus. Díky tomu bude Vaše tělo potřebovat stále méně energie. Až se postupně (po pár týdnech) hubnutí úplně zastaví i když nebudete jíst téměř vůbec nic.

Jednoduše řečeno. Pokud omezíte příjem energie moc, tělo se zpomalí a bude ukládat energii na „horší časy“. Tím pádem prostě trvale nemůžete zhubnout. Naopak. Začnete přibírat. Asi 70% lidí s obezitou, má obezitu právě kvůli malému přísunu energie.

Aby tělo fungovalo správně, je důležité, aby byl příjem a výdej vyvážný. Pokud chcete hubnout, výdej by měl mírně převažovat nad příjmem. Toho docílíte tím, že trochu omezíte či ozdravíte jídlo (záleží na tom, jak vypadá Vaše stravování nyní), nebo v lepším případě, že zařadíte pohyb.

Nestyďte se a nechte si poradit

Pokud si nejste jisti, jak správně se stravovat, neváhejte a navštivte odborníka na hubnutí. Ať už výživového poradce nebo nutričního specialistu. Nestyďte se a nechte si poradit. Předejdete tím spoustě nepříjemností a také zdravotním problémům, které Vám v důsledku držení drastických diet hrozí.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here