Nespavost – problémy s usínáním – jak na to přírodně

0
2127

Projezte se ke sladkým snům – jak na nespavost

Spánek patří mezi nejdůležitější a nezbytné předpoklady dobré kondice a svěžího vzhledu. Ale kdo z nás by neznal potíže s usínáním?

AUTOR: Jarmila Mandžuková

Spánek patří mezi nejdůležitější a nezbytné předpoklady dobré kondice a svěžího vzhledu. Ale kdo z nás by neznal potíže s usínáním? Než sáhnete po tabletce na spaní, zkuste využít účinných látek, které nám příroda ukryla do některých potravin. Jejich zařazení do jídelníčku vás nenásilným a zdravým způsobem může přenést do „říše snů“.

  • Naši předkové věřili jablkům a věděli, že jablko snědené před spaním uklidní a přispěje ke klidnému spánku.
  • Také lžíce medu snědená hodinu před spaním uklidní a lépe navodí spánek. Řiďte se radou našich babiček a vypijte před spaním sklenici teplého mléka se lžičkou medu. Mléko, ale i mléčné výrobky jsou bohaté na látky, které navozují spánek.
  • Výborným uspávacím prostředkem s nedostižnou kombinaci účinných látek jsou banány. I banánové chipsy se zaslouží o vaši dobrou náladu a klidný spánek.
  • Jedním z nejchutnějších „prášků na spaní“ je čokoláda s vyšším podílem kakaa. Má pozitivní vliv na naší náladu, pocity štěstí a spokojenost, čímž napomáhá usínání.
  • K potravinám, které obsahují substance s „uklidňujícím účinkem“ patří také mrkev, ořechy a semínka, ale i celozrnný rohlík, toust, ovesné vločky či cereálie.
  • Mořské ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny a tyto látky podporují zdravý rytmus spánku a bdění. V důsledku toho v noci spíme osvěžujícím spánkem a přes den se dokážeme lépe soustředit a být výkonnější. Optimální je zařadit ryby do jídelníčku alespoň jednou týdně.
  • Větší množství alkoholu před spaním vás spíše rozruší, než uklidní, ale výjimku tvoří sklenka červeného vína nebo piva.
  • Již ze středověkých herbářů se dozvídáme, že meduňka na noc pitá vyvolává klidný spánek a veselé sny“. Příjemně vonící meduňkový čaj může přispět k lepšímu spánku a nabízí se nám místo prášků na spaní.
  • Čaj z lipového květu je oblíbený v celé Evropě. Dokáže ztišit rozbouřenou mysl, snížit nervové napětí a také pomoci při usínání.
  • Sotva bychom v lidovém léčitelství našli oblíbenější a k léčbě nejrůznějších chorob používanější rostlinu než je heřmánek. Ten je skvělým protilékem na nespavost, neboť celkově uklidňuje, a usnadňuje tak usínání.

AUTOR:

Zkuste si také přečíst náš seriál o nespavosti: https://www.zdrava-vyziva.net/kvalitni-spanek-jako-zakladni-kamen-zdraveho-zivotniho-stylu/.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here