Kvalitní spánek jako základní kámen zdravého životního stylu

3
1792


Život bez spánku? Naprosto nemožné. Spánek má na náš život mnohem větší vliv, než si myslíme. Častokrát jej chceme oklamat a spát méně, ale mozek se dříve nebo později ozve. Zdravý spánek je zkrátka naší neodmyslitelnou součástí. Přemýšleli jste někdy, proč vlastně musíme spát?

Spánek je naší přirozenou biologickou potřebou. Dlouhodobý nedostatek spánku vede k řadě fyzických i psychických problémů. Stejně tak mnoho zdravotních potíží nebo onemocnění se může projevovat některou ze spánkových poruch.

Co je spánek?

Spánek je fáze, kdy je organismus v útlumu. Dochází ke snižování tělesné teploty i frekvence srdečního tepu. Celkově ovšem není organismus úplně pasivní. Během spánku totiž dochází například ke snění. Kromě toho mohou reagovat i naše smysly, a to obzvláště v případě, že nám hrozí nějaké nebezpečí. Během spánku se přirozeně zpomaluje dýchání a svalstvo se uvolňuje. V průměru lidé spí sedm až osm hodin. Jak nedostatek spánku, tak dlouhé vyspávání je pro organismus zatěžující.

ZATOČIT S NESPAVOSTÍ

Význam spánku

Během spánku organismus regeneruje. Člověk si nejen odpočine, ale během spánku jsou podpořeny i procesy hojení. Pravidelný spánek zároveň odstraňuje únavu, která se negativně projevuje například poruchou koncentrace, problémy s pamětí nebo potížemi se zrakem. Jestliže nemůžeme dlouhodobě spát, dříve nebo později se to odrazí i na našem životním stylu a kvalitě života.

Nedostatek spánku

Nespali jste celou noc a jste unavení? Jedná se o běžnou reakci organismu na absenci spánku, která se většinou projevuje bolestmi hlavy nebo očí. Nespíte-li však několik dní, můžete být vystaveni vážným zdravotním problémů. Bez spánku totiž člověk vydrží maximálně osm až deset dní. I bez jídla dokonce přežijeme déle než bez spánku.

Čtěte také: Nespavost – nejčastější porucha spánku 21. století. Jak opět zdravě spát?

Projevy spánkové deprivace

Spánková deprivace neboli nedostatek spánku může krátkodobě vést ke snížení kvality života, dlouhodobě však hrozí řada fyzických i psychických potíží.

Tloustnutí

Dlouhodobá nespavost má negativní vliv například na naši hmotnost. Může za to skutečnost, že v bdělém stavu obecně roste chuť na jídlo. Jednoduše řečeno, čím déle jsme vzhůru, tím více kalorií přijmeme.

 

Problémy s pamětí

Unavený organismus má problémy soustředit se a dochází k výpadkům paměti. Člověk, který pravidelně nespí, tak může mít větší či menší problémy s pamětí, na kterou má obzvláště velký vliv fáze hlubokého spánku.

ZAČÍT ŘEŠIT NESPAVOST

Změny nálad

Výkyvy nálad, podrážděnost, pocity úzkosti či deprese – to vše může být důsledkem dlouhodobých problémů se spánkem. Absence spánku se negativně projevuje i na naší pozornosti. S tím souvisí i zvýšené riziko úrazů a nehod.

Zdravý versus špatný spánek

Není spánek jako spánek. Vezmete-li si například prášek na spaní a usnete, nejedná se o přirozený spánek, kdy upadnete do fáze hlubokého spánku. Vzhledem k tomu, že organismus nemůže dostatečně regenerovat, dostaví se během dne únava a další příznaky nedostatečně dlouhého a kvalitního spánku, přestože jste noc díky práškům na spaní prospali.

Napsali jsme dále: Spánkový rituál aneb osvědčené tipy, jak rychle usnout

Příčiny nedostatku spánku

Trápí vás nespavost? Tato porucha spánku je jednou z nejčastějších a postihuje až 45% světové populace. Projevuje se problémy s usínáním, častým probouzením se během noci a opětovným problematickým usínáním či předčasným vstáváním v brzkých ranních hodinách. Kde je ovšem příčina těchto problémů? Nespavost může být projevem některé z nemocí. Stejně tak se ale může jednat i o důsledek nezdravého životního stylu a špatných návyků.

Přečtěte si 30 zaručených tipů jak zlepšit spánek.

Stres

Stres a spánek nejde dohromady. Příliš mnoho stresu vyvolává potíže se spaním. Na druhou stranu opakující se problémy se spánkem nás dostávají do stresové situace. V případě, že máte náročné povolání, procházíte těžkým obdobím, nebo vás trápí cokoli jiného, může se to negativně projevit právě na spánku.

 

Rušivé prvky

Modré světlo, tikot hodin, hluk z ulice i elektronické přístroje v ložnici mohou mít negativní dopad na kvalitu spánku. Ložnice by proto měla být příjemným místem, kde vyzařuje klid a pohoda. Veškeré rušivé elementy musí být z dosahu. Rovněž přetopená a nevyvětraná místnost spánku rozhodně nepomůže.

Nekvalitní matrace

Vstáváte z postele a nemůžete se postavit? Pořiďte si kvalitnější matraci. Nepohodlná matrace neposkytuje 100% oporu těla, a proto nemůže zajistit ani dostatečně kvalitní spánek. To samé platí o lůžkovinách, které by měly být z příjemných materiálů, a to obzvláště pokud trpíte nějakou alergií.

Alkohol a těžká jídla

To, co jíme a děláme těsně před spaním, působí na kvalitu našeho spánku. Proto z vašeho večerního jídelníčku vyškrtněte těžké a ostré pokrmy a snažte se vyhnout alkoholickým nápojům. Spánku taktéž nesvědčí energetické a kofeinové nápoje.

Chcete-li lépe spát, snažte se eliminovat špatné návyky, které mohou mít větší či menší vliv na nespavost. Naopak se snažte pravidelně hýbat, chodit spát ve stejný čas a jíst pestrou stravu, která dodá organismu látky pro lepší usínání a kvalitnější spánek.

ZAČÍT ŘEŠIT NESPAVOST

5/5 - (2 votes)

3 KOMENTÁŘE

  1. […] Jestliže večer nemůžete usnout, zkuste dodržovat pár základních zásad spánkové hygieny. Ta říkají, abyste chodili spát a vstávali přibližně ve stejnou dobu. Jiný spánkový režim během pracovního týdne a jiný během dovolených je pro organismus zatěžující. K dobrému spánku přispívá i dobře vyvětraná místnost, pohodlná matrace či tma a ticho. Více osvědčených rad, jak konečně spát na vás čeká v posledním článku tohoto třídílného miniseriálu o spánku a nespavosti. První díl naleznete zde: https://www.zdrava-vyziva.net/kvalitni-spanek-jako-zakladni-kamen-zdraveho-zivotniho-stylu/. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here