Káva pro zdravé srdce

0
1524

Pijete rádi kávu a máte strach, zda si tímto lahodným zlozvykem neničíte zdraví? Tak právě pro vás máme dobré zprávy. Mnohé výzkumy prokázaly, že voňavá pražená káva má prospěšné složení, čímž zdárně přispívá k našemu zdraví. Ale pouze v případě, že ji konzumujeme v přiměřeném množství a vybíráme si jakostní kávu.

Různé výzkumy dokumentují, že pití kávy i čaje snižuje riziko srdečních chorob. Což je skutečně výborný výsledek, z daného hlediska si tedy rozhodně nějaký ten šálek kávy rozhodně odpírat nemusíme. Pokud máme šikovný profesionální kávovar (mimochodem (si) ho můžete dopřát i k Vánocům), tak si můžeme být jisti, že si vyrábíme užitečnou a zároveň i velmi lahodnou kávu.

Zdraví prospěšné látky vznikají především pražením zrnkové kávy. Výbornou kávu si můžeme pořídit také v současnosti v podobě kapslí do kávovaru. Jednoduše tak i doma vytvoříme dokonalou chutnou kávu s antioxidanty, která nám krásně provoní domácnost a doladí atmosféru útulnosti.

Vědci v Londýně prokázali, že lidé pijící dva šálky kávy denně si snižují riziko vzniku srdečních chorob o 20 % oproti těm, kteří pijí méně než dva šálky anebo více než čtyři šálky denně. Antioxidanty obsažené v kávě totiž pomáhají srdci. Nicméně u lidí s pomalejším trávením kofeinu narůstá krevní tlak i tepová frekvence. Je proto zapotřebí znát svou hranici kofeinové tolerance čili počet šálků kávy, které si můžeme denně dopřát.

Pro zdraví svého srdce by člověk neměl přijímat víc než 400 mg kofeinu denně, což odpovídá asi čtyřem kávám espresso. Citlivější jedinci by měli mít limit kolem 200 mg kofeinu denně. Bez výčitek si tak můžeme dopřát šálek či dva – ať už je to káva Lavazza, Bazzara, Illy, Segafredo, La BohemeCafe či jiná vámi oblíbená značka, potěší nejen vaše smysly, ale podpoří i správnou činnost srdce. Jen nesmíme zapomínat na pravidelný pitný režim a společně s kávou popíjet i dostatek čisté vody a důležité je také nepřekračovat doporučenou hranici čtyř káv denně. I výtečná káva se tedy musí pít s mírou. Ostatně to neplatí jen u kávy.

Tak koho potěšíte jako prvního informací, že káva prospívá srdci?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here