Káva – zabiják nebo přítel? Víme, kde je pravda!

1
1621

Jen těžko bychom hledali nápoj, který budí takové protichůdné reakce jako káva. Jedni ji doslova zatracují, označují ji za černého zabijáka nebo přinejmenším alespoň „poškozovatele“ našeho zdraví, druzí naopak přispěchávají se stále novými a pozitivními účinky, které tento kofeinový „povzbuzovák“ má. Kde hledat pravdu? Zřejmě tam, kde vždycky – někde uprostřed.

Káva po ránu – ano nebo ne?

Pokud vaše první kroky hned po probuzení vedou rovnou ke kávovaru, protože se nemůžete vašeho oblíbeného nápoje dočkat, zbrzděte. Po ránu totiž pití kávy není úplně přínosné. Tělo má v tuto dobu dostatek energie, a to díky hormonu kortizolu, jehož produkce právě po probuzení vrcholí. Nastartuje vás sám o sobě, takže účinky kofeinu byste vůbec nepocítili, vaším tělem by káva jenom protekla. Naservírujte si váš oblíbený šálek až okolo desáté hodiny, právě tehdy totiž začíná množství kortizolu klesat. Odpoledne je pak vhodná doba na další „dávku“ mezi půl druhou a pátou hodinou.

Káva a její trvanlivost

Většina z nás považuje kávu za trvanlivou potravinu. Není to však úplně pravda. Nepražená káva sice vydrží až 15 měsíců, avšak z mleté kávy všechna aromata a nosiče chuti vyprchají už po patnácti minutách. Abyste se neochudili o to nejlepší, kupujte vždy zrnkovou kávu a namelte si ji doma sami až těsně před samotným podáváním. Při nákupu se nenechte ošálit líbivým sloganem hlásajícím, že jde o čerstvě upraženou kávu. Aby totiž chutnala tak, jak má, musí si „odpočinout“. Vymícháváním je třeba uvolnit přebytečný oxid uhličitý, který se během pražení u zrn rozvíjí. Celý proces trvá asi týden, teprve po této době by se káva měla používat na espresso nebo na zabalení.

Kofein – dobrý sluha, zlý pán

Kofein je látka, která stimuluje centrální nervový systém, ovlivňuje tak naši náladu, zlepšuje paměť, odstraňuje pocity únavy, zrychluje myšlenkové pochody. I v tomto případě ale platí, všeho s mírou. Pokud ho konzumujete v rozumném množství, může vám opravdu pomoct se soustředěním a celkově zlepšit váš duševní výkon. Jestli to však s kofeinem přeženete, mohou se dostavit pocity úzkosti. Vypěstovat si na něm můžete i závislost, objevit se mohou abstinenční příznaky ve formě bolesti hlavy, pocity vyčerpání nebo zvýšená nervozita. Podobně se projeví i předávkování kofeinem. Jaká je však ta správná míra? Odborníci doporučují asi tři šálky denně, které jsou pro zdravého člověka naprosto bezpečné. Tak si je bez obav vychutnejte!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here