Jak zhubnout bez diety

0
2097

Chystáte se zhubnout, ale zvažujete, jak na to. Žádné diety se Vám držet nechtějí, máte strach z jejích nežádoucích účinků. Do prášku na hubnutí se Vám ale také nechce a koktejlů nevěříte. A dobře děláte.

Zhubnout bez diety se určitě dá. Dokonce je to nejvhodnější způsob, jak hubnout. Stačí, když upravíte svou životosprávu a půjde to.

Jak rychle zhubnu bez diety?

Bez držení různých diet, jen s úpravou stravy, určitě zhubnete. Jen se připravte na to, že to bude pomalejší, než když byste drželi nějakou dietu. Sice pomalejší, ale zato trvalejší a zdravější!

Proč hubnout bez diet a „zázraků“ na hubnutí?

Diety, ať už jsou to nějaké drastické (vodová, ovocná, paleo, apod.) nebo mírnější (bílkovinová, nízkotučná apod.) mají vždy nežádoucí účinky. O koktejlech a tabletách na hubnutí nemluvě.

Rizika diet

 • Nevyvážený příjem živin
 • Nedostatek bílkovin (ztráta svalové hmoty)
 • Nedostatek sacharidů (málo energie)
 • Nedostatek některých vitamínů a minerálů
 • Jo-jo efekt
 • U některých drastických hrozí metabolické poruchy, vznik anorexie či bulimie, vyhladovění, smrt

Jak vypadá zdravé hubnutí?

Abyste hubli zdravě, musíte hubnout pomalu. Tělo je schopné zhubnout asi 0,5 – 1kg tuku za týden. Pokud budete hubnout rychleji (u všech různých diet tomu tak je), zhubnete hlavně svalovou hmotu a také vodu. Takové hubnutí je ale velice nežádoucí. Jakmile totiž s dietou skončíte, nastává Jo-jo efekt a kila budete mít zpět. Ovšem ve formě tukových zásob, jelikož tělo se převede do úsporného režimu a bude ukládat „na horší časy“.

Pokud máte za sebou velké množství vyzkoušených diet, pak bude hubnutí ještě komplikovanější, ale rozhodně není nemožné.  Jakmile začnete jíst zdravě a pravidelně, tělo se nejprve musí „srovnat“ a doplnit všechny živiny, které mu dietami chybí a teprve potom se začne zbavovat tukových zásob.

Za jak rychle zhubnu?

Rychlost hubnutí je individuální. Nikdo Vám nezaručí, jak rychle zhubnete a kolik kilo. Pokud ale vytrváte, efekt se dostaví. Nečekejte, že budete hubnout 4kg každý měsíc. Někdy se může hubnutí zastavit, ale Vy musíte vytrvat. Tělo se někdy potřebuje ustálit. Také není dobré, abyste hubli třeba půl roku v kuse. Vždy je dobré udělat třeba po 3 měsících pauze. Může to být týden nebo měsíc. Záleží na Vás, ale ideální je 2 – 3 týdny. V té době se stále snažte jíst zdravě, ale klidně si sem tam dejte něco, co máte rádi. V žádném případě to ale nepřehánějte.

Hubnutí s jídelníčkem

Pokud si nevíte rady a hubnutí se Vám nedaří, můžete si nechat sestavit jídelníček od výživového poradce. Jídelníček Vás naučí, jak velké porce můžete jíst a také Vás bude inspirovat. Uvidíte, jaké kombinace jsou vhodné, jaké potraviny se v jídelníčku nacházejí apod. Navíc může nastartovat metabolismus ke správnému hubnutí.

Jídelníček by měl odpovídat Vašim potřebám. Pozor na univerzální jídelníčky na internetu a v různých časopisech. Takový jídelníček Vám může sloužit pouze jako inspirace. Rozhodně se podle takového ale neřiďte. Mohlo by Vám to víc uškodit než pomoci.

Pozor si dejte, na množství energie v jídelníčkách.  Pokud vážíte třeba sto kilogramů, těžko Vám bude stačit jídelníček s 4 – 5tis. kJ. Navíc když budete sportovat, také potřebujete více energie. Správný výživový poradce by měl toto zohlednit.

Co Vám může pomoci

 • Zapisujte si, co sníte (pomůže Vám to, abyste si uvědomili, kolik toho sníte a také co sníte)
 • Nastavte si do telefonu upomínku po cca půl hodině až hodině. Vždy když zapípá, napijte se. Pomůže Vám to dodržovat pitný režim.
 • Nenahlížejte na hubnutí jako na nutné zlo – těžte se z každého gramu, který se Vám povede shodit.
 • Najděte si na hubnutí kamarádku – když budete hubnout dvě (klidně i více), bude to pro Vás jednodušší. Trocha zdravého soutěžení či podpory se vždy hodí. Obzvlášť, pokud nemáte výdrž a bojíte se, že to vzdáte.
 • Udělejte si jeden den v týdnu, kdy si dáte to, co máte rádi (nepřejídejte se, ale kousek koláče ke kávě si dopřát můžete)
 • Přestaňte se vážit. Váhu schovejte do skříně a vytáhněte ji nejdříve po měsíci. Vážení každý den nebo každý týden Vám spíš uškodí, než pomůže. Zbytečně se budete stresovat.
 • Snažte se také hodně spát (minimum je 6 hodin, optimální je 8 hodin) Tělo si potřebuje odpočinout a regenerovat…
Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here