Chrom a hubnutí – Účinný pomocník nebo jen placebo?

0
7595

Určitě už jste slyšeli o pozitivním účinku chromu na lidský organismus. Obzvláště Ti, kteří někdy chtěli hubnout, mají možná s chromem zkušenosti. Ať už pozitivní nebo negativní.

V době, kdy k nám do ČR dorazilo velké množství různých diet a přípravků na hubnutí, objevily se i doplňky s chromem.

Chrom se přidává do přípravků na hubnutí, jelikož by měl omezovat chuť na sladké. Je tomu ale skutečně tak? Pomůže nám chrom zhubnout? Nebo je to opět jenom naše zbožné přání a hledáme něco, co nám usnadní cestu za vysněnou figurou?

Co je chrom?

Známe ho všichni. Je všude kolem nás. Chrom je stopový prvek, který se vyskytuje jak v našem těle, tak všude v přírodě. Jedná se o lesklý, velmi tvrdý, ale zároveň velice křehký kov. Jeho chemická značka je Cr. Nejvíce se používá v metalurgickém průmyslu. Na jeho obsahu ve slitinách závisí tvrdost výsledných kovů. Hlavně oceli. V běžném životě se s ním setkáme například ve zdravotnictví. Chirurgické nástroje jsou jím potaženy, aby je chránil před korozí. A nejen chirurgické, ale také třeba zubařské náčiní. Dále můžeme pochromované předměty najít například v koupelně – pákové baterie, či v automobilech nebo bytových doplňcích.

Jak nám může být chrom prospěšný?

Abychom mohli správně metabolizovat cukry a tuky, musíme mít chrom v organismu ve správném množství. Dokáže také stabilizovat množství krevního cukru a díky tomu snižuje chuť na sladké. Chrom podporuje funkci inzulínu, pomáhá také buňkám vstřebávat cukr.

Musíme rozlišovat prospěšný chrom (trojmocný), který je součástí každodenní stravy a je pro naše tělo velice důležitý, a škodlivý (šestimocný), který je považován za nebezpečný a karcinogenní. Tomu bychom se měli vyhnout.

Kdo je ohrožen chromem

Chromem, tím negativním šestimocným, jsou ohroženi zejména lidé, kteří pracují s jeho sloučeninami. Ať už ve sklářství, metalurgii či kožedělním průmyslu. Aby se lidé ohrožení vyhnuli a neměli ze setkání s chromem zdravotní problémy, musí dodržovat velice přísné bezpečnostní podmínky.

Pozitiva chromu (trojmocného)

 • Metabolizuje cukr a tuky
 • Upravuje hladinu krevního cukru
 • Snižuje chuť na sladké
 • Údajně podporuje růst svalové hmoty

 

Nedostatek a jeho projevy

Pokud nám chybí chrom, můžete často pociťovat únavu a také nás může bolet hlava.

 • Bolesti hlavy
 • Únava
 • Deprese
 • Neklid
 • Špatná výkonnost
 • Nevolnost
 • Diabetes

Na nedostatek nás může upozornit velké množství příznaků (ty ale nemusí znamenat pouze nedostatek chromu, může se jednat i o závažnější onemocnění, proto by se příznaky neměly podceňovat).

Předávkování chromem v našich podmínkách běžně nehrozí. Pokud lidé jedí vyváženou a pestrou stravu bohatou na chrom, nemusí ho ani dodávat do organismu v podobě výživových doplňků.

Jaké potraviny konzumovat, abychom měli dostatek chromu

Hodně chromu nalezneme například v melase, červené řepě, kvasnicích a pivu. Ne všechny zmíněné potraviny jsou ale vhodné při redukci váhy.

Dalším zdrojem chromu jsou ryby, mořské plody, luštěniny, celozrnná mouka, rýže, drůbež, zelenina, sýry apod.

Budete-li jist dostatek těchto potravin, budete mít zajištěn příjem chromu. Bohužel ale tělo nedokáže všechen chrom z potravin vstřebat. Chrom se z potravin získává velmi těžko. Navíc ho ničí také příprava jídel i chemické hnojení. Ideální proto je, když máte možnost potravin v BIO kvalitě. Pokud tedy chcete podpořit hubnutí, nebo nejíte potraviny, které chrom obsahují, můžete si pořídit doplňky stravy s chromem.

Pomáhá chrom hubnout?

Jestli trojmocný chrom pomáhá s hubnutím nebo ne, o tom se odborníci přou. Někteří, kdo ho vyzkoušeli tvrdí, že skutečně potlačuje chuť na sladké. Není to ale jen placebo? Chceme tomu tak moc věřit, tak to funguje? Možná ano a možná ne. Každopádně pokud chcete skutečně zhubnout natrvalo, musíte jíst racionální stravu a hýbat se.

Bez sportu a zdravé výživy to prostě nejde

Chrom Vám může pomoci potlačit chutě na sladké, srovná Vám hladinu cukru v krvi a možná i pomůže odplavit škodlivý cholesterol. Pokud ale nebudete jíst racionální stravu, nebudete jíst přiměřené porce a nebudete sportovat, ani chrom Vám tuky neodbourá.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here