Vitamín C se dá užívat z mnoha zdrojů. Jaké jsou vhodné?

0
709

K důležitým živinám a látkám, bez nichž se naše tělo neobejde, patří vitamín C. Takzvané céčko organismu prospívá hned z několika důvodů. V zimním období, které nyní panuje, posiluje celkovou imunitu, takže jste méně náchylní na virová onemocnění, nachlazení apod. Pravidelný přísun má pak pozitivní vliv na cévy, ale i kosti, chrupavky, zuby a vazivo. V neposlední řadě podporuje růst. Proto je podstatné si zajistit jeho dostatečné množství ve stravě.

Ovoce a zelenina

Přírodní strava má být hlavním zdrojem. Vitamín C je, jak jistě dobře víte, obsažený v ovoci a zelenině. Ideální je jejich konzumace v čerstvém stavu, pak totiž nedochází ke znehodnocení céčka. Ne vždy ale doma máte tyto potraviny k dispozici. Co pak dělat?

Doplňky stravy

Rozumným řešením je dopravit do těla céčko v podobě doplňků stravy. Z nich je však zapotřebí si vybírat takové, které jsou vyrobené z přírodních zdrojů. Pěknou ukázkou jsou doplňky stravy, u nichž byla využita acerola, tedy brazilská třešeň, která je mimořádně bohatým zdrojem vitamínu C.

Levné doplňky stravy často obsahují synteticky vytvořený vitamín C. Jde o kyselinu askorbovou. Nedá se hovořit o tom, že by byly vyloženě špatné, ovšem tělo si živiny nedokáže zpracovat tak dobře, jako když se jedná o tablety či kapsle z čistě přírodních zdrojů, například tedy ze zmíněné aceroly. Značná část céčka pak vaším organismem projde bez užitku a dojde k jeho vyloučení z těla.

S doplňky stravy to nepřehánějte

U doplňků stravy je rozhodně nutné si hlídat správné dávkování. U většiny produktů se doporučuje maximálně 1 tableta či kapsle denně. Vyšší příjem neznamená, že budete zdravější. Tělo zkrátka přemíru vitamínu C odmítne a nezpracuje jej. Pak vlastně za doplňky stravy utrácíte zbytečně moc peněz, aniž by to mělo nějaký zásadnější přínos.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here