Chytré potraviny – papání podporující činnost mozku

1
6119

Víte o tom, že váš jídelníček může být zdravý a ještě k tomu chytrý? Seznamte se s přehledem potravin, které podporují činnost mozku, zlepšují paměť a koncentraci.

AUTOR: Jarmila Mandžuková

Víte o tom, že váš jídelníček může být zdravý a ještě k tomu chytrý? Seznamte se s přehledem potravin, které podporují činnost mozku, zlepšují paměť a koncentraci.

Chytré potraviny – Aby nám to pálilo!

Mozek je řídícím centrem celého těla – díky němu můžeme myslet, mluvit, vidět, slyšet, dotýkat se věcí, umožňuje i cítit, vychutnávat jídlo. Je to ale největší hladovec ze všech orgánů. I když tvoří jen dvě až tři procenta tělesné hmotnosti, spotřebovává až dvacet procent energie, kterou organismus přijímá s potravou. Pokud chcete maximálně využít svoje intelektuální schopnosti, musíte mozek stále trénovat a také ho dobře vyživovat, jen tak bude pracovat zdatně a spolehlivě.

Banány

Banány jsou bohatým zdrojem draslíku, jehož nedostatek má za následek únavu, nervozitu a horší schopnost soustředění.

Borůvky

Borůvky jsou velmi chutným, ale i zdravým „lékem“, jejich pravidelná konzumace zlepšuje paměť a pozornost. Zdravým koktejlem pro náš mozek jsou rozmixované borůvky se zakysaným nápojem.

Citron

Osvěžující chuť citronu dodává energii, osvěžuje mysl a usnadňuje schopnost přijímání nových informací. Také zvyšuje odolnost proti stresové zátěži a působí proti únavě.

Česnek

Španělé poeticky říkají, že česnek „dává planouti světlu paměti do pokročilého stáří“. Působí pozitivně na paměť a zvyšuje schopnost koncentrace.

Mandle

Mandle posilují paměť, zlepšují soustředění, duchapřítomnost a pohotovost a snižují negativní účinky stresu.

Mrkev

Skromná mrkev je doslova pokladnicí živin a cenných biolátek, zastavuje proces stárnutí a omlazuje organismus. Stimuluje látkovou výměnu v mozku, obzvlášť když se člověk učí něco nazpaměť.

Mořské ryby

Mořské ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro mozek elixírem. Mají pozitivní vliv na duševní svěžest, paměť a pozornost a zabraňují změnám nálad.

Ořechy

Mnozí badatelé poukazují na podobnost jádra vlašského ořechu s lidským mozkem a zdůrazňují jeho přínos pro výživu mozku. Ořechy by měly být nedílnou součástí výživných cereálních směsí.

Slunečnicová semínka

Semínka jsou bohatým zdrojem hořčíku, který je důležitý pro naši paměť a chuť do učení. Přidávané do jogurtu k snídani nám dodají energii a projasní naši mysl.

Sójové boby

Lecitin, které sójové boby obsahují, posiluje paměť, zlepšuje koncentraci, usnadňuje učení a přijímání nových informací a oddaluje projevy mentálního stárnutí.

Špenát

Špenát je bohatým zdrojem kyseliny listové, která má vliv na duševní svěžest, zvyšuje schopnost koncentrace, posiluje mozek a pomáhá proti slábnoucí paměti.

Zelí

Zelí zlepšuje schopnost soustředění a chrání mozek před působením škodlivých antioxidantů. Pravidelná konzumace kysaného zelí se osvědčila jako prostředek ke zlepšení mozkových a nervových funkcí a také pro uvolnění napětí.

AUTOR:

 

1 komentář

  1. Zapoměli jste zmínit ginkgo bilobu –

    Ginkgo je posvátný strom asijských chrámů, opravdová živoucí zkamenělina, která zůstává stejná již přes 250 miliónů let. Přizpůsobil se dnešnímu znečištění a může žít po tisíce let. Jeho vějířovité listy obsahují velmi účinné flavonoidy, které mají antioxidační účinek a zachycují volné radikály až na úrovni sítnice a mozku a tím gingo snižuje proces stárnutí. Ginkgo snižuje propustnost vlásečnic, rozšiřuje cévy a pomáhá redukovat vazkost krve.

    Početné klinické studie ukázaly efekt ginkga na zlepšení krevního oběhu. Je prospěšný jak pro periferní tak mozkovou cirkulaci. Používá se k léčbě stárnutí mozku, zvyšuje paměť, pozornost a náladu. Zmírňuje pocity chladu v rukou a nohou. Pro svůj tonizující vliv na žíly se také doporučuje ženám, které užívají antikoncepci ke snížení problémů s krevním oběhem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here