Body Mass Index – Jak vypočítat BMI, kalkulačka

0
13041

Výpočet BMI (Body Mass Index=index tělesné hmotnosti) udává poměr mezi výškou a hmotností těla.

Výpočet BMI (Body Mass Index=index tělesné hmotnosti) udává poměr mezi výškou a hmotností těla. Díky němu se dozvíme, zda spadáme do kategorie lidí s normální váhou, jestli jsme obézní nebo se naopak pohybujeme na hranici podvýživy. Výsledek BMI považujme pouze za hodnotu orientační. Nedozvíme se z něj totiž důležitější ukazatele zdraví a kondice, jako je poměr tuku a svalů v těle, obsah tuku v krvi nebo třeba stavbu těla. Je známo, že jsou svaly těžší než tuk. Proto budou mít sportovci vyšší BMI, aniž by patřili mezi „tlusté“. Zkreslených výsledků se dočkáme také při měření těhotných žen a dětí.

Vzorec pro výpočet BMI:

BMI = hmotnost [kg]
výška [m]2

Hmotnost v kg vydělíme výškou v cm na druhou. Na internetu najdeme rovněž on-line kalkulačky, které spočítají BMI během chvilky.

Tabulka BMI indexu tělesné hmotnosti

BMI Váhová kategorie Zdravotní rizika
méně než 18,5 podváha vysoká
18,5-24,9 normální váha minimální
25-29,2 nadváha středně vysoká
30-39,9 obezita vysoká
40 a více klinická obezita velmi vysoká

BMI menší než 18,5 = podváha:

Podváha s sebou nese vysoká zdravotní rizika. Tělesné orgány dostatečně nepracují, klesá obranyschopnost těla, vypadávají vlasy, lámou se nehty, tělo je unavené a psychika rovněž. Příčin nízké váhy existuje mnoho. Porucha štítné žlázy, chronické onemocnění slinivky břišní, dále psychická nepohoda (deprese a úzkosti), nedostatečné stravování, poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie). Nevysvětlitelně rychlé zhubnutí může poukazovat na rakovinu. Při podezření na onemocnění je na místě návštěva lékaře a následná léčba. Pokud kypíte zdravím a nedaří se vám přibrat, zařaďte do svého jídelníčku více celozrnného pečiva, více těstovin, brambor a luštěnin. Jezte pravidelně 5x denně, ovšem dosyta. Po malých porcích ještě nikdo nepřibral.

BMI v rozmezí 19-25 = normální váha:

Toto rozmezí je považováno za ideální tělesný stav, rizika onemocnění způsobených nízkou/vysokou váhou jsou tedy minimální. Aby nám zdravá váha dlouho vydržela, je důležité dbát na vyvážený jídelníček s převahou ovoce a zeleniny, vyvarovat se nadměrné konzumaci tuků, cukrů a tučného masa, pravidelně se hýbat a udržovat se pokud možno ve vyrovnaném psychickém rozpoložení.

BMI v rozmezí 25-30 = nadváha:

V tomto případě už mluvíme o nadváze. Kilogramy navíc většinou naskáčou následkem nepravidelného a nezdravého stravování, včetně absence pohybu. Vysokou váhu může způsobovat i nemocná štítná žláza. Často se mluví o genetických dispozicích. Genetické dispozice ale automaticky nadváhu nezpůsobují. Vždy záleží na jedinci, jak se stravuje a co dělá pro svou kondici. Díky nadváze jsou přetěžovány klouby, trpí páteř a srdce. Dochází k poruchám plodnosti, k hormonálním nerovnováhám, syndromu polycystických ovarií. Zvyšuje se riziko onemocnění rakovinou prsu, tlustého střeva,… Je načase zamyslet se nad svým způsobem života a pustit se do rozumného hubnutí (0,5kg/týden).

BMI v rozmezí 30-40 = obezita:

Toto BMI je nebezpečně vysoké! Hrozí vám (pokud těmito nemoci již netrpíte) onemocnění kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou, vysokým tlakem, dnou nebo rakovinou. Bolesti kloubů, dýchavičnost a celková nepohoda jsou jen třešinkou na dortu. Proberte se svým lékařem či nutričním terapeutem vaše stravovací návyky a způsoby hubnutí. Hubnutí neodkládejte „na pak“. Začněte ihned.

BMI nad 40 = klinická obezita:

Pokud je vaše BMI vyšší než 40, hazardujete se svým životem. Kromě výše uvedených nemocí vám hrozí selhání životně důležitých orgánů. Nechte se odborně vyšetřit a začněte hubnout pod odborným dohledem. V sázce je délka a kvalita vašeho života.

Jaké je moje BMI – kalkulačka

[bmicalc]

Jak zhubnout?

Pokud chceme trvale zhubnout, jednorázové diety ani odpírání potravy náš problém nevyřeší. Pro zhubnutí, a hlavně pro udržení si vysněné váhy, je potřeba přijmout do svého životního stylu jednoduchá stravovací pravidla. Nevracejme se zpět do zajetých kolejí, které nikam nevedou.

AUTOR: Redakce webu

4.5/5 - (2 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here