Zdravý jídelníček na celý týden

1
10116

Víte, co by měl obsahovat zdravý jídelníček? Je správné nějaká jídla úplně vyřazovat nebo je lepší jíst všechno? Víte, jaké potraviny jsou a které nejsou vhodné? Na co dát pozor a čeho se vlastně vůbec nemusíte bát? To jsou všechno otázky, které Vás určitě zajímají, pokud chcete jíst zdravě.

Pokud se rozhodnete jíst zdravě, měli byste dodržovat určité zásady a pravidla. Nepřejídat se, jíst hodně pestrou stravu a hlavně, jíst pravidelně.

Jaké potraviny jsou vhodné

Celozrnné pečivo  – obsahuje komplexní sacharidy, které tělo potřebuje, aby mělo dostatek energie. Navíc v něm také najdete vlákninu, minerály a vitamíny.

Přílohy – nevynechávejte ani přílohy. Například brambory jsou zdrojem vitamínu C, vlákniny a komplexních sacharidů. To samé platí i o celozrnných těstovinách či přírodní rýži. Takže přílohy ano, ale vybírat důkladně, které si dáte.

Ovoce – můžete jíst jakékoliv. Dokonce i banány, se kterými se často straší, že ty ke zdravé výživě a hubnutí nejdou. Naopak, jsou zdrojem draslíku, sodíku a vápníku. Obsahují také sacharidy, které Vám dodají tu správnou energii třeba před tréninkem.  Pozor si dávejte jen na množství ovoce, které sníte. Denně by to mělo být cca 200g.

Zelenina – jezte ji neomezeně. Vybírejte různou zeleninu, dělejte si saláty, jezte ji syrovou, dušenou i vařenou. Dodá Vám vlákninu, vitamíny, minerály a také vodu.

Vyzkoušejte na pečení novinku: Pekáč Delimano Stone Legend z kameniny s nepřilnavým povrchem.

Mléčné výrobky – z mléčných výrobků vybírejte kysané jogurty do 3% tuku, méně tučné tvarohy, kefíry a kysané mléčné výrobky.

Sýry – sýry, i když jsou tučné, jsou vhodnější variantou než uzeniny. Snažte se vybírat méně tučné sýry (eidam 30%, přírodní sýry typu Cottage, lučina, žervé)

Uzeniny – těm se obecně raději vyhýbejte. Vhodná varianta je šunka, která má alespoň 90% masa.

Tofu, šmakoun – tyto náhrady masa a sýra můžete také vyzkoušet. Jsou méně tučné (šmakoun) neobsahuje téměř vůbec žádný tuk. Vhodná varianta pro zpestření.

Ryby – vybírat můžete buď z mořských, nebo i ze sladkovodních. Rybí maso, i když je tučnější, obsahuje omega kyseliny, které potřebuje lidský mozek pro správnou funkci.  Ryby jezte alespoň 2x týdně. Není dobré to s nimi zase moc přehánět. Obzvláště ty mořské v sobě mohou mít rtuť. Pokud je ale nebudete jíst každý den, neohrozí Vás v žádném případě.

Luštěniny – čočka, hrách, červená čočka, cizrna, fazole. To všechno jsou vhodné zdroje bílkovin, ale i komplexních sacharidů, vlákniny a vitamínů i minerálů. Pokud máte problém s nadýmáním, upřednostňujte červenou čočku a cizrnu.

Jaké potraviny nejsou vhodné do jídelníčku zařazovat

Slané (čipsy) – obsahují velké množství tuku a soli

Sladkosti – obsahují velké množství jednoduchých cukrů, ale i tuky. Některé obsahují i transmastné kyseliny, které mohou způsobovat rakovinu.

Tučná jídla (uzeniny, klobásy, tučné maso, tučné sýry apod.) – živočišné tučné výrobky obsahují velké množství cholesterolu.

Bílé pečivo, knedlíky, těstoviny – nedodají Vám žádné živiny. Jen prázdné kalorie.

Knäckebroty a další „prkýnka“ – různé chlebíčky, ať už hranaté nebo kulaté. Pokud budete vybírat, dají se najít i celozrnné. Nejsou vhodné na každodenní konzumaci, ale jako zpestření jídelníčku je klidně zařaďte.

Sladké nápoje (coca-cola, fanta, spite, šťávy a další sladké limonády) – obsahují extrémně velké množství cukru, ale i dalších nevhodných látek pro lidské tělo.

Jeden týden jídelníčku Vás nezachrání

Pokud chcete jíst zdravě, nebude Vám stačit upravit jídelníček na týden. Jedná se o dlouhodobou změnu. Když ale vytrváte, tělo si postupně na zavedené změny zvykne a Vy budete mít vyhráno. Říká se, že pokud vydržíte nějakou činnost dělat pravidelně po dobu 21 dní, že si na to navyknete. A pravda je, že to funguje. Pokud budete 21 dní dodržovat pravidelnost ve stravě, zvyknete si a tělo se přihlásí, když bude čas na jídlo.

Snažte se jíst pravidelně, dodržujte mezi jídly asi tříhodinové pauzy. Jezte malé porce, ale nesmíte mít nikdy hlad. Raději jezte 6x denně, než aby se hlad dostavil.

Nezapomínejte na pitný režim. Je to stavební kámen zdravého jídelníčku.

TIP: Nechcete každý den řešit, co si uvaříte dietního? Vyzkoušejte keto dietu a hoďte starosti s výběrem potravin za hlavu.

4/5 - (2 votes)

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here