Potraviny pro zdravé ledviny

0
8351

Ledviny jsou důležitým a neuvěřitelně těžce pracujícím orgánem. Nejčastějším problémem jsou ledvinové kameny. Jaké potraviny zvolit pro zdraví vašich ledvin?

Ledviny jsou důležitým a neuvěřitelně těžce pracujícím orgánem, který odstraňuje z těla nevhodné látky, zbavuje organismus nadbytku vody z krve a umožňuje zpětné vstřebávání mnoha živin zpátky do krevního oběhu. Nejčastějším problémem jsou ledvinové kameny a jejich vznik závisí na mnoha faktorech, mimo jiné i na skladbě jídelníčku. U mužů jsou ledvinové kameny třikrát častější než u žen.

Léčivé potraviny pro zdravé ledviny

  • Ač se šťavnaté okurky skládají z 95 % vody, přesto obsahují mnoho výživných látek. Pomáhají při potížích ledvin, působí detoxikačně a pomáhají ředit kyseliny a vylučovat je z těla. Tam, kde špatně fungují ledviny, špatně funguje i srdce a vznikají otoky. Pravidelná konzumace okurek zabraňuje vzniku ledvinových kamenů, při vzniklých některé rozpouští a zlepšuje činnost ledvin. Navíc čistí střeva, působí mírně projímavě, pomáhají při zánětech močového měchýře a jsou i dobrým lékem na dnu a artritidu.
  • Při ledvinových onemocněních by v jídelníčku určitě neměly chybět další potraviny jako zelí, mrkev, pórek, cibule, jablka, banány, pomeranče a černý rybíz.
  • Dostatečné množství vlákniny v podobě celozrnného pečiva, luštěnin, ovoce a zeleniny snižuje tvorbu ledvinových kamenů.
  • Citronová šťáva působí antisepticky i v močových cestách, takže je výborným prostředkem pro léčení infekcí ledvin a močového měchýře.
  • Chceme-li si udržet ledviny zdravé, doporučuje se pít denně dostatečné množství tekutin. Přijatá voda snižuje koncentrace minerálů, které mohou vykrystalizovat do kamenů. Mnohé výzkumy potvrzují, že pitím 2 l tekutin denně se sníží riziko ledvinových kamenů až o 30 %.

Vyhýbejte se!

Jste-li náchylní k ledvinovým kamenům, mírněte se v konzumaci masa. Živočišné bílkoviny mohou zvýšit hladinu látek, ze kterých kameny vznikají. Mnohé výzkumy potvrzují, že u vegetariánů je pravděpodobnost postižení ledvinovými kameny mnohem nižší.

Snižte také příjem sodíku, jehož nejbohatším zdrojem je kuchyňská sůl.

Měli byste také omezit pití černého čaje, kávy a sladkých limonád.

Možná nevíte, že …

… většímu nebezpečí ledvinových kamenů jsou vystaveni lidé užívající léky proti bolestem (třeba i Paralenu).

AUTOR:

3/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here