Zelí pro zdraví a nejen do kuchyně

0
3264

Syrové či kysané zelí je odborníky označováno za nejzdravější potravinu vůbec, a je také cenným léčebným prostředkem.

Syrové či kysané zelí je odborníky označováno za nejzdravější potravinu vůbec, a je také cenným léčebným prostředkem. Počátek pěstování zelí spadá do velmi dávných dob, již dříve bylo považováno za všelék a jeho pravidelné pojídání se doporučovalo i k léčení celé řady chorob. Používali ho také námořníci, aby předcházeli kurdějím. Zvláštní postavení má kysané zelí, které je pradávným objevem Slovanů.

Osoby, které trpí žaludečními a dvanácterníkovými vředy, mohou najít v bílém zelí pomoc a úlevu. Je to zelenina, která podporuje trávení, má silné protizánětlivé účinky a působí regeneračně na sliznici trávicího ústrojí.

Velmi prospěšná je konzumace zelí při ledvinových chorobách, napomáhá lepšímu vylučování odpadních látek z organismu.

Svým obsahem inulinu a příznivým složením sacharidů je pravidelná konzumace syrového či kvašeného zelí vhodná pro diabetiky.

Asi nejzajímavější účinky zelí jsou ve vztahu k prevenci rakoviny, neboť zelí obsahuje množství nezbytných bioaktivních látek.

Pravidelná konzumace zelí podporuje spánek, zvyšuje odolnost proti stresu, působí na uklidnění nervů, aktivuje výkon mozku a zahání neklid a nervozitu.

Tím, že zelí „čistí krev“, působí do jisté míry omlazujícím vlivem na pleť a pokožku.

Pravidelnou konzumací kysaného zelí výrazně posilujeme a aktivujeme náš imunitní sytém. Po dlouhodobém užívání antibiotik pomáhá stejně jako zakysané mléčné výrobky obnovit narušenou mikroflóru.

Bylo potvrzeno, že v oblastech, kde se konzumuje velké množství kysaného zelí, se lidé dožívají vysokého věku při plném zdraví a svěžesti, přičemž kyselina mléčná, která vzniká kysáním, má nejen baktericidní vlastnosti, ale také regeneruje organismus.

Babičkovský recept účinný proti zácpě je sníst denně, nejlépe před hlavním jídlem, 1-2 lžíce kysaného zelí. Projímavý účinek má i šťáva z kysaného zelí.

Kysané zelí, jako jeden z mála rostlinných zdrojů, obsahuje vitamin B12, který je nezbytný při tvorbě krve. Tuto účinnou látku vytvářejí bakterie mléčného kvašení, které vznikají při kvašení zelí.

Zelné listy jsou uklidňující, antiseptické a léčivé. Zábal uleví pohmožděninám, ranám, vředům, puchýřům, žihadlům, pásovým oparům, bolestem hlavy a neuralgii a působí také protizánětlivě na oteklé klouby. Zelné listy nahřejeme v horké vodě a pak rozdrtíme válečkem. Přiložíme několik vrstev a přichytíme obvazem. Vyměňujeme vždy po několika hodinách.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here