Zázvor lékařský/pravý (Zingiber officinale)

0
4492

V chladném zimním počasí toužíme většinou po jediném, a to zahřát se… Výborným řešením je užívání zázvoru. Ačkoli pochází z tropického pásma, má úžasné prohřívací vlastnosti.

V chladném zimním počasí toužíme většinou po jediném, a to zahřát se… Výborným řešením je užívání zázvoru. Ačkoli pochází z tropického pásma, má úžasné prohřívací vlastnosti.

První zmínky o zázvoru pocházejí z Číny a Indie, kde se stal nenahraditelným lékem potřebným pro tradiční čínskou medicínu a ajurvédu. Časem se rozšířil na Blízký východ, do oblastí Středozemního moře a díky mořeplavcům postupně do celého světa. Ve 13. století se tato rostlina objevila i v Čechách.

Růžovobíle kvetoucí rostlina se nepoužívá celá, ale pouze její rozvětvený oddenek. Oddenek je žlutý se spoustou drobných vláken uvnitř. Voní po citrónu, štípe na jazyku a jak již bylo zmíněno, prohřívá.

Využití zázvoru

Zázvor se nejčastěji užívá ve formě čaje. Čtvrt čajové lžičky nastrouhaného zázvoru zalijeme čtvrt litrem horké vody a necháme vylouhovat. Nápoj můžeme ochutit citrónem, skořicí, hřebíčkem a medem. Samozřejmě záleží na každém, jak silný čaj zvolí. Nicméně je třeba mít na paměti, že pro denní užití se doporučuje maximálně 4 gramy čerstvého a 1 gram sušeného zázvoru. Při překročení doporučené denní dávky se může objevit pálení žáhy, nevolnost, průjem, srdeční poruchy a u těhotných žen (opravdu v nejhorším případě) může dojít až k potratu plodu. Zkrátka jak se říká: „I dobrého pomálu“.

Zázvor působí silně protizánětlivě, antibakteriálně a uvolňuje hleny. Je proto vhodný při nachlazení, rýmě, kašli, zánětu horních cest dýchacích nebo při bronchitidě. Dále pozitivně ovlivňuje trávení, vylučování žluči, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a je účinný proti žaludečním nevolnostem (v těhotenství, při cestování, při chemoterapii, atd). Podle tradiční čínské medicíny příznivě ovlivňuje dráhy sleziny, žaludku a plic. V ajurvédské medicíně je doporučován pro osoby typu Váta nebo při problémech a nemocech typu Váta (studené končetiny, nedostatečné prokrvování, zimomřivost, nechutenství,…).Vzhledem k jeho zahřívacím schopnostem se nedoporučuje při vysokých horečkách a v menopauze, kde může zhoršovat návaly horka. Dále ředí krev, proto zpozorněte v případě, jestli berete léky na snížení krvácivosti. Opatrně také při diabetických potížích.

Čerstvý zázvor seženeme téměř v každém větším obchodě nebo u stáncích s ovocem a zeleninou. Můžeme rovněž zakoupit zázvor sušený, kandovaný, nakládaný nebo ve formě oleje. Je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně. Jako koření se přidává do pečiva, gulášů, omáček, pečených mas a polévek. Velice známá a oblíbená je zázvorová limonáda.

V zimním období popíjejme během dne horký zázvorový čaj. Zahřeje nás, posílí naši imunitu, ochrání před nepříjemnými příznaky nachlazení, a tak nám pomůže lépe zvládnout mrazivé a pošmourné počasí.

Další z rodiny zázvoru

Do rodiny zázvorníkovitých patří také kardamovník obecný (Elettaria cardamomum), tzv. kardamon, zněhož se používají hlavně semena. Pochází z deštných pralesů v oblastech Kardamonských hor na jihozápadním pobřeží Indie. Kardamon zvyšuje sexuální potenci a snižuje chlad, proto je považován za afrodiziakum. Podobně jako zázvor potlačuje plynatost, odstraňuje nechutenství, nevolnost a podporuje chuť k jídlu. Žvýkání kardamonových semen také osvěžuje dech a brání tvorbě hlenu. Semena této mohutné rostliny jsou nedílnou součstí indického kari koření a garam masaly, dále se přidávají do různých bábovek, sladkých pokrmů a dokonce i do uzenin. Se šafránem a vanilkou se řadí ke třem nejvzácnějším kořením světa.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here