Connect with us

Zdravý životní styl

Jaké jsou nejlepší bylinky na hubnutí?

Published

on

Pokud je vám představa dokonalého jídla na hubnutí – vařené kuře nebo ryba se salátem a hnědou rýží, způsobuje kopřivku, pak přicházíte o některé hlavní ingredience, které, jak ukázaly hromady výzkumů, pomáhají tělu spalovat tuky, a to bylinky a koření.

Byliny a koření jsou nejlepším způsobem, jak dochutit jídlo bez dalších kalorií, cukru, sodíku nebo jiných nezdravých ingrediencí – což je zásadní, když se snažíte zhubnout.

Proč? Je to docela jednoduché: Výzkumy ukazují, že pokud nemáte rádi chuť toho, co jíte, je mnohem méně pravděpodobné, že budete držet nějakou dietu, bez ohledu na to, jak jste disciplinovaní.

Bylinky a koření dodají jídlu chuť a dokážou udělat například z toho kusu obyčejného kuřete jídlo hodné restaurace, a to jen díky troše rozmarýnu, papriky, mořské soli a mletého pepře. Ať už máte čerstvé bylinky z tržiště nebo z Vaší zahrádky, vakuování je efektivní způsob jak uchovat jejich čerstvost a mít je stále po ruce. Vakuované bylinky ale i potraviny si zachovávají všechny vitamíny, původní vlhkost i chuť. Zelenina a ovoce zůstává krásně křupavá a maso vláčné, bylinky voňavé a plné chuti.

A co víc, mnoho bylinek a koření může skutečně zrychlit váš metabolismus a pomoci vašemu tělu spalovat tuk rychleji.

Zde je 10 bylinek na hubnutí s vědecky podloženými schopnostmi, které vám pomohou zhubnout, Avšak je nutné si uvědomit, že samotné bylinky ten zázrak neudělají. Je nutné změnit svůj životní styl od základu, aby se mohly dostavit jasné výsledky.

10 nejlepších bylinek na zhubnutí

Pískavice řecké seno

Několik studií zjistilo, že pískavice může pomoci kontrolovat chuť k jídlu a snížit příjem potravy na podporu hubnutí.

Jedna studie na 18 lidech ukázala, že suplementace 8 gramů pískavice řeckého vlákna denně zvýšila pocity plnosti a snížila hlad a příjem potravy ve srovnání s kontrolní skupinou.

Kajenský pepř

Kajenský pepř je druh chilli papričky, která obsahuje sloučeninu kapsaicin, která dodává kajenskému pepři jeho charakteristickou pikantnost a poskytuje četné zdravotní výhody.

Některé výzkumy ukazují, že kapsaicin může mírně zrychlit metabolismus a zvýšit počet kalorií, které spálíte během dne.

Zázvor

Některé výzkumy, naznačují, že zázvor může také pomoci při hubnutí. Studie ukazují, že může zrychlit metabolismus a spalování tuků, stejně jako snížit vstřebávání tuků a chuť k jídlu.

Oregano

Oregano je vytrvalá bylina, která patří do stejné čeledi jako máta, bazalka, tymián, rozmarýn a šalvěj.

Obsahuje karvakrol, účinnou sloučeninu, která může pomoci při hubnutí. Jedna studie na zvířatech ukázala, že karvakrol může pomoci snížit váhu a přírůstek tuku tím, že změní syntézu tuku v těle.

Ženšen

Ženšen je rostlina se zdraví prospěšnými vlastnostmi, která je často považována za základ tradiční čínské medicíny. Ženšen může stimulovat hubnutí, zpomalovat vstřebávání tuku a upravovat tvorbu tuku.

Kmín

Kmín je dobře známý pro svou výraznou ořechovou příchuť, ale také plný zdravotních výhod, včetně potenciálu urychlit hubnutí a spalování tuků.

 

Kurkuma

Kurkuma je koření uctívané pro svou chuť, zářivou barvu a silné léčivé vlastnosti.

Většina jeho zdravotních přínosů je připisována přítomnosti kurkuminu, chemické látky, která byla rozsáhle studována pro její účinky na vše od zánětu po hubnutí.

Černý pepř

Černý pepř obsahuje silnou sloučeninu zvanou piperin, která dodává jak štiplavou chuť, tak potenciální účinky na snížení hmotnosti a inhibuje tvorbu tukových.

Kardamom

Kardamom je vysoce ceněné koření, vyrábí se ze semen rostliny z čeledi zázvorových.

Jedna studie na zvířatech zjistila, že kardamomový prášek pomohl snížit břišní tuk u potkanů ​​na dietě s vysokým obsahem tuku a sacharidů.

Skořice

Skořice je bohatá na antioxidanty a nabízí několik zdravotních výhod. Některé studie dokonce zjistily, že skořice může pomoci s hubnutím.

Je zvláště účinná při stabilizaci hladiny cukru v krvi, což může pomoci snížit chuť k jídlu a hlad.

Nejsilnější spalovače na hubnutí tuku

Chcete to spalování tuků ještě více urychlit, než vám dovoluje matička příroda? Není problém, použijte spalovače tuků.

A jestli nevíte, jaký spalovač si vybrat, není nic jednoduššího než zajít na web Posilka.cz, kde najdete skvělý článek, o těch nejlepších spalovačích tuků pro rok 2022, které trh nabízí.

Tento žebříček vás nezklame a můžeme se pod něj podepsat!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravý životní styl

Víte, jakou stravu a životosprávu mít než darujete krevní plasmu?

Published

on

By

Na odběr krevní plazmy se u nás zaměřuje více pracovišť rozesetých po celé České republice. Právě krevní plasma je neocenitelná při léčbě mnoha pacientů, při vývoji nových léků, používá se u osob po úrazech a operacích apod. Může ji věnovat spousta z nás, stačí splnit pár základních podmínek. Je i skupina osob, kteří nejsou krátkodobě nebo navždy pro darování plazmy nevhodní, a zda do takové patříme, snadno zjistíme např. na webových stránkách europlasma.cz.

Aby nám bylo o odběru plazmy dobře, a také aby byla co nejkvalitnější, je důležité před odběrem dodržovat správnou životosprávu a jíst vhodnou stravu. Oč přesně se jedná?

Jak a proč se stravovat před odběrem plazmy?

Nemusíte se bát radikálních omezení, stačí, když den před odběrem plazmy přizpůsobíte svůj denní režim a stravování. Ty společně totiž mohou ovlivnit průběh odběru i kvalitu darované plazmy. Neměli bychom ponocovat, aby byl spánek dostatečně dlouhý. I díky nevyspání může být dárci po odběru nevolno. Před odběrem se vyhýbejte stresu, nebo náročnému cvičení. Tím by mohlo dojít ke zkreslení vašeho krevního obrazu.

Co jíst před odběrem krevní plazmy?

Zajímá vás vhodný jídelníček před odběrem plasmy? Dopřát si můžete světlý i celozrnný chléb, rohlíky, libové druhy masa, červené maso je dobré na železo, těstoviny, rýži, šunku, zeleninou polévku či vývar, ovoce, zeleninu, ovesné vločky, luštěniny, vaječný bílek, med, marmelády, ovocný sorbet… Jezte jednoduše zdravě, lehce, dodejte tělu minerály, vitaminy.

Co pít před odběrem krevní plazmy?

Hydratace je důležitá před odběrem i po něm, proto dostatečně pijte. Vyhněte se alkoholu, kávě i čaji s kofeinem. Dehydratace snižuje objem krevní plazmy. Ideální je den před odběrem vypít 3 l tekutin, v den odběru pak 0,5 – 3 l v závislosti na čase, kdy budete plazmu darovat. Jíst je dobré v den odběru lehkou kvalitní stravu cca 1 – 1,5 hod před odběrem.

Co nejíst a nepít před odběrem?

24 hodin před odběrem nejezte mastná jídla, nepije alkohol a kofeinové nápoje. Mastné jídlo může plazmu zkazit, což komplikuje její další zpracování, alkohol a kofein zase mohou způsobit, že krevní plasma nebude použitelná vůbec.

Vyhněte se tedy tukům, tučný mléčným výrobkům, tučným rybám, masu nebo uzeninám, nevhodné jsou i ořechy a semínka, sladkosti, sladké pečivo, tučné polévky, hranolky, bramboráky apod., omáčky smetanové a zahuštěné jíškou, vejce se žloutkem apod.

Plazma nám nebo našim blízkým může po zdravotní stránce velmi pomoct. Pokud jste vhodný dárce, vyhledejte dárcovské centrum blízko vašeho bydliště a darujte ji i vy. Úprava jídelníčku a životního stylu je snadná, nikterak výrazně omezující a budete žít s vědomím, že pomáháte ostatním. Navíc dárce čekají příjemné odměny a bonusy.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Kabbala náramky: tradice, symbolika a moderní použití

Published

on

By

Kabbala, starodávná židovská mystická tradice, je fascinujícím oborem duchovního poznání, který sahá až do středověkých židovských komunit. Tato tradice se zaměřuje na hlubší porozumění Božích záměrů, struktury vesmíru a lidské duše. Kabbalah náramky jsou jedním z mnoha symbolických předmětů, které se s tímto učením pojí, a staly se populárními nejen mezi praktiky Kabbaly, ale také mezi širší veřejností.

Symbolika a tradice

Kabbala náramky, často označované jako „Kabbalah náramek„, jsou obvykle vyrobeny z červené voskované šňůrky nebo hedvábí a nosí se na levém zápěstí. Červená barva je považována za ochranný štít proti negativní energii, známé jako „Ayin Hara“ nebo „zlé oko“. Podle tradice má levá ruka, která přijímá energii do těla a duše, zvláštní význam.

Nositelé těchto náramků věří, že je chrání před negativními vlivy a přinášejí jim štěstí a pozitivní energii. Tradičně se červený náramek svazuje na levé zápěstí při speciálním obřadu, často za přítomnosti duchovního vůdce nebo milované osoby. Tento akt je doprovázen modlitbami a požehnáními, které posilují ochranné vlastnosti náramku.

Moderní použití

V současné době se kabbala náramky staly módním doplňkem nejen mezi příznivci Kabbaly, ale i mezi širokou veřejností. Mnoho celebrit a známých osobností je nosí jako symbol ochrany a spirituality. Tímto způsobem se kabbala náramky dostaly do povědomí široké veřejnosti a získaly popularitu po celém světě.

Designy těchto náramků se také vyvinuly a modernizovaly. Kromě tradičních červených nitek lze nalézt kabbala náramky ozdobené různými přívěsky, korálky a drahými kameny, které mají posilovat jejich duchovní a ochranné vlastnosti. Některé náramky obsahují symboly jako Hamsa (ochranná ruka), Davidova hvězda nebo hebrejské písmena, která mají zvláštní význam v Kabbale.

Jak si vybrat a nosit kabbala náramek

Pokud zvažujete pořízení kabbala náramku, je důležité vybrat si takový, který rezonuje s vašimi osobními přesvědčeními a potřebami. Můžete se poradit s odborníkem na Kabbalu nebo si vybrat náramek podle jeho designu a symboliky. Nosit jej na levém zápěstí je klíčové, protože tato strana těla je považována za přijímací.

Závěrem lze říci, že kabbala náramky jsou nejen módním doplňkem, ale i silným duchovním nástrojem, který propojuje starodávné tradice s moderním životem. Ať už hledáte ochranu, štěstí nebo jen zajímavý módní prvek, kabbala náramky mohou být skvělou volbou.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Anorexie či bulimie: Boj s neviditelnými démony, který lze s pomocí vyhrát

Published

on

Anorexie a bulimie nejsou jen abstraktní pojmy, které se zmiňují v novinových článcích nebo v televizních dokumentech o dívkách, které kvůli kráse ztratily zdraví. Právě, za všemi příběhy se skrývají skuteční lidé, kteří bojují často skrytě a zažívají neskutečný psychický teror bez vidiny jasného vítězství.

O poruchách příjmu potravy se mluví v souvislosti s modelkami, herečkami a mladými ženami, ale v poslední době se nevyhýbají ani mužům toužícím po štíhlosti nebo dokonce ani dětem, které podléhají vlivu sociálních sítí. Kde mohou lidé s těmito potížemi najít pomoc? Naštěstí už nemusí cestovat jen do Prahy, v jihomoravské metropoli je dostupná diskrétní pomoc.

Poruchy, které nejsou „jen“ o jídle

„Pořádně se najez, přidej si knedlíky, jsi hubená jako lunt.“ Tyto hlášky babiček a maminek rozhodně mladým dívkám v jejich souboji s anorexií nebo bulimií nepomohou. Omezování v jídle totiž patří mezi komplexní poruchy příjmu potravy.

Současná doba je velmi náročná a mladý člověk žije nejen svůj skutečný život, ale rovněž působí ve virtuálním světě. Online prostor je zásadním faktorem, který za nárůstem pacientů s poruchami příjmu potravy stojí, ale samozřejmě není jediným důvodem. Roli hrají i problémové vztahy, stres a věčný tlak na výkon či vzhled. Napovědět, že dotyčný trpí některou z těchto poruch, mohou drobné signály, jako jsou vyhýbání se jídlu, dramatické výkyvy hmotnosti nebo nepatřičné chování při stravování.

Závislost na přejídání jako únik

Mezi nejobvyklejší psychickou poruchu patří psychogenní přejídání. Na psychoterapii Brno umí odborníci s touto závislostí na přejídání nebo naopak na držení přísných dietách pomoci. Lidé s touto poruchou unikají před stresem nebo jinými problémy konzumací velkého množství jídla. Potrava zmírňuje psychickou bolest, ale vede k sebeobviňování a trestání dietami.

Při těchto potížích je třeba identifikovat hlubší emocionální problémy, které k tomuto chování vedou a následně vybudovat pevné stravovací návyky. Základní léčba trvá přibližně tři měsíce a stojí na humanistické psychologii či kognitivně-behaviorální psychoterapii.

Anorexie jako nebezpečný tanec s hladem

Nejznámější formou poruchy příjmu potravy je anorexie, patří také mezi nejnebezpečnější a může skončit fatálně. Toto onemocnění je často spojené s malým sebevědomím a perfekcionismem, úzkostmi z tloustnutí, přičemž lidé trpící anorexií mají abnormálně zkreslené představy o svém těle a hmotnosti.

Extrémní omezování jídla a přílišné fyzické aktivity mohou vést k naprostému vyhladovění a vyčerpání, podle statistik až 15 procent případů končí fatálně. Pomoc musí stát na intenzivní psychoterapii a léčbě stravovacích poruch, současně je nutná podpora rodiny a širokého okolí.

Bulimické záchvaty a neviditelné utrpení

Mentální bulimie je onemocnění, kdy se lidé skrytě přejídají, po těchto záchvatech dochází k pocitům viny a zahanbení a potrava končí vyzvracením v záchodové míse. Někdy trvá dlouhé roky, než si dotyčný uvědomí, že potřebuje pomoc terapeuta, s jehož pomocí se identifikují škodlivé myšlenkové vzorce týkající se jídla a těla jako takového. Tento neviditelný démon může tyranizovat duši měsíce i léta, je proto potřeba počítat s delším časem pro uzdravení. V každém případě je důležité nebagatelizovat žádnou formu poruch příjmu potravy a vyhledat pomoc co nejdříve.

5/5 - (1 vote)
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net