Vypěstujte si vlastní bylinky a koření

0
566

Na zahradě můžete mít záhony okrasných květin, ale také záhony plné léčivých bylinek. Bylinky použijete v kuchyni čerstvé, sušené nebo i v podobě tinktur, mastí, případně kořenících směsí. Víte, jak si vypěstovat vlastní bylinky?

Jak začít

Prvním krokem pro pěstování bylinek je úprava zahrady tak, abyste vytvořili potřebný záhon. Kultivátorem můžete připravit půdu pro sázení a vybrat si tak, zda záhon bude rovný, zaoblený, případně vyzkoušíte sázení v paletách nebo na skalce z hlíny a kamení. Nebojte se nakreslit si vzhled vaší zahrady na papír, a poté se rozhodněte, kam přesně bylinkový záhon umístíte.

Vhodné místo

Ideální místo je takové, abyste mohli bylinky využívat k vaření. Mnozí plánují zahradu využívat nejen k sázení, ale také k posezení. Pokud si pořídíte zahradní nábytek a venkovní kuchyň, tak by měly být bylinky blízko tohoto místa. Myslete také na to, kam celý den svítí slunce a jaké počasí a podmínky daná bylinka potřebuje.

Jaké bylinky vybrat

Mezi oblíbené bylinky, které na zahradě vypěstuje téměř každý patří například petržel, kopr, majoránka, saturejka, bazalka a případně také libeček, který slouží k dochucení polévek. Na přípravu mastí a tinktur byste na zahradě rozhodně měli mít levanduli, měsíček lékařský, řebříček a také meduňku.

Co z bylinek připravit

Z bylinek můžete připravit čerstvé smoothie, přidat je ke kostkám ledu, zdobit s nimi poháry, dezerty i slané pokrmy. Jsou skvělé i usušené, protože se dají přidat jak do čajů, tak vytvářet vlastní čajové směsi. Bylinky můžete usušit a rozdrtit v hmoždíři a připravit si tak koření bez chemických příměsí. Některé z bylinek můžete použít i na léčivé tinktury, masti a oleje.

Na co si dát pozor

Pokud máte bylinkový záhon blízko trávníku, tak si dávejte pozor při sekání, abyste si rostliny nezničili. Elektrická sekačka by neměla zasáhnout až do záhonu, ale u křovinořezu se vám to může stát. V mnohých případech dokáže posekat i keř nebo menší stromek.

Vyhněte se také hnojení bylinek pomocí chemických směsí, využít můžete kompost nebo koňský, případně kraví hnůj. Většina bylinek však hnojit nepotřebuje a pro osobní spotřebu vám bylinky budou stačit i na menším záhonu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here